Mėsimdhėnia online, efektive apo jo nė vendin tonė?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Mėsimdhėnia online, efektive apo jo nė vendin tonė?

Prej mė shumė se gjashtė muajsh Coronavirus ka mbėrthyer vendin tonė ashtu si tė gjitha vendet e botės.

Mėsimdhėnia online
Mėsimdhėnia online
Nga: Sindi Hamataj
Publikimi: 19/10/2020 21:00

Kjo gjendje ka sjellė njė crregullim nė fushėn e arsimit ashtu si nė tė gjitha fushat e tjera. Shqipėria njėlloj si vendet e tjera nė kėtė kohė pandemie po mbėshtetet tek mėsimdhėnia online,por a ėshtė kjo njė metode efektive nė vendin tonė,sidomos pėr sistemin universitar.

Tė studiuarit online ėshtė njė risi pėr tė dyja palėt si pėr studentet ashtu dhe pedagogėt,gjė e cila bėn qė tė pėrballemi me vėshtirsi tė panjohura mė parė.Viti I mėparshėm u mbyll mė kėtė lloj metode mėsimdhėnie dhe nga dėshmitė e studentėve efektshmėria ka qenė mė e ulėt nė krahasim me ndjekjen e lėndėve nė auditor dhe kjo gjė vihet re dhe nė rezultatet e provimeve .Pėrvec vėshtirėsive qė hasen gjatė shpjegimit dhe pamundėsia e pėrdorimit tė laboratorėve pėrkatės njė tjetėr problematikė ėshtė dhe interneti ose mospasja e njė pc,laptopi apo qoftė dhe njė phone mobile pėr tė patur akses nė aplikacionet pėrkatėse qė universitetet kan vėnė nė dispozicion.Disa nuk mund tė mos ti mundėsojnė dot pėr shkak tė kushteve ekonomike,disa pėr shkak se mund tė ndodhen nė zona tė thella ku sic e dimė linja nuk shkon deri atje gjithashtu problematike mund tė jenė dhe pedagogėt e vjetėr tė cilėt nuk janė aq komod me teknologjinė e re.

Njė tjetėr cėshtje qė lihet nė dyshim ėshtė dhe vlersimi qė bėhet pasi pedagogu asnjėher nuk ėshtė i sigurt nėse detyrat e seminareve apo qoftė dhe provimet po zgjidhen nga vete studenti.Tashmė gjithė bota po shkon drejt virtualitetit dhe pėrsosjes sė teknologjisė por nė vendin tonė kjo gjė pėr momentin nuk ėshtė efektive sidomos pėr lėndėt e shkencave natyrore.Periudhės sė pandemisė njė ditė do ti vijė fundi,por ne nuk mund te ngelemi pas nė kohė dhe tė bazohemi sėrisht nė mėsimdhėnien tipike.

Duhet tė pėrmirsohen tė paktėn kushtet mė minimale pėr ta mundėsuar mėsimdhėnien online pasi e ardhmja mund tė na pėrplasė me sfida akoma mė tė mėdha dhe duhet tė jemi tė pėrgatitur pėr cdo rast.Pavarėsisht cdo sfidė qė mund tė pėrballemi qoftė pandemi apo dicka tjetėr mėsimdhėnia online ėshtė njė nga mėnyrat e vetme qė mund tė na zgjidhi tė tilla situata,pse jo tė pėrdoret si njė metodė pėr ata qė duan tė marin njohuri pa qėn nevoja tė ndodhen fizikisht nė auditor.