Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si mund tė luftoni celulitin me ushqime?

Erdhi vera dhe keni ende CELULIT? Ja 8 ushqimet qė ju ndihmojnė pėr ta luftuar

Si mund tė luftoni celulitin me ushqime?
Si mund tė luftoni celulitin me ushqime?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 07/05/2018 15:50

Duke qenė se vera ėshtė shumė pranė tė gjithė po mendojnė pėr plazhin. Dhe njė prej shqetėsimeve kryesore tė verės ėshtė pamja e trupit, kryesisht celuliti. Shfaqja e celulitit ka tė bėjė me mėnyrėn e jetesės dhe ushqimet qė konsumoni, prandaj mund tė bėni diēka pėr tė parandaluar shfaqjen apo shtimin e tij.

Mė poshtė po listojmė 8 prej ushqimeve qė luftojnė celulitin dhe nėse ai ėshtė me tė vėrtetė njė shqetėsim pėr ju, mos harroni t'i pėrfshini kėto ushqime nė dietėn tuaj.

1. Salmoni

Ėshtė i pasur me antioksidantė, tė cilėt luftojnė yndyrėn e celulitit. Gjithashtu nxit qarkullimin e gjakut nė trup.

2. Farat e lulediellit

Ato janė njė burim i mirė i vitaminės E, zinkut, kaliumit, si dhe vitaminės B6 qė ndihmon nė luftėn ndaj celulitit.

3. Specat djegėse

Edhe specat djegėse pėrmbajnė vitaminė B6, e cila ėshtė njė prej armėve kryesore nė luftėn ndaj celulitit. Specat djegės e rrisin punėn e metabolizmit me 25% pėr tre orė pasi i konsumoni. Kjo e bėn trupin tė djegė kalori, gjė qė ēon nė shkrirjen e yndyrės.

4. Manaferrat dhe boronicat

Ato rrisin prodhimin e kolagjenit dhe kjo pėrmirėson pamjen e lėkurės tuaj. Po ashtu ato pėrmbajnė antioksidantė qė shkrijnė yndyrėn e grumbulluar poshtė lėkurės.

5. Uthulla e mollės

Kėshillohet tė pėrdoret nė sallatė, pasi pėrman kalium, magnez dhe kalcium, tė cilat largojnė toksinat dhe ujin e tepėrt nga barku dhe kofshėt. Largimi i toksinave gjithashtu ndihmon nė largimin e hormoneve tė stresit dhe balancimin e estrogjenit, qė ēon nė reduktim tė celulitit.

6. Ēaji jeshil

Pėrbėrėsi aktiv qė ndodhet nė ēajin jeshil, Epigallocatechin gallate, apo EGCG rrit metabolizmin, ēka ēon nė djegie tė yndyrės. Kjo ndikon nė parandalimin e pėrhapjes sė celulitit. Shmangni kafen, pasi sasia e madhe e kafeinės qė ajo pėrman ju dehidraton dhe nxit trupin tė mbajė lėngjet dhe toksinat qė pėrhapen nėn trup.

7.Vaji i ullirit

Yndyrės sė vajit tė ullirit nuk duhet t'i trembeni. Gatuajeni vajin e ullirit nė temperatura tė ulėta dhe konsumojeni me perime tė pasura nė fibra, shkruan express. Ai ėshtė i shėndetshėm dhe ndihmon nė reduktimin e celulitit.

8.Ēokollata e zezė

Lajmi i mirė ėshtė se nuk keni pse hiqni dorė nga ēokollatat, tė paktėn jo nga e zeza. Kakaoja natyrale ėshtė e pasur nė antioksidantė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
YIZ[\

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė