Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Pikėrisht gjatė shekullit XVIII-tė, kur nė Shqipėri sapo kishte nisur rrugėn piktura realiste, nė Salonet e Parisit, nė disa ekspozita nė Angli, Gjermani, Itali, Austri etj., u vendosėn edhe tablo me temė shqiptare.
Komentet (0)
Shumė artistė shqiptarė u shquan nė Venedik. Atje ngritėn edhe shkollėn e tyre dhe e quajtėn "Scuola degli Albanesi".
Komentet (0)
Ishte pikėrisht viti 1991 kur piktura shqiptare nisi rrugėn ku nuk do tė ndjehej mė tutela e njė drejtimi tė vetėm artis...
Komentet (0)
Pas viteve '60 nė Shqipėri artet zhvilloheshin tė shkėputura jo vetėm nga vendet e zhvilluara perėndimore, por edhe nga ...
Komentet (0)
Veprimtaria e parė nė fushėn e arteve figurative, pas clirimit tė vendit, ėshtė Ekspozita Kombtare, e hapur nė prill tė ...
Komentet (0)
Nė gjysmėn e dytė tė shekullit XIX-tė fillon njė etapė e re, e rėndėsishme pėr artin Shqiptar.
Komentet (0)
Gjatė shekullit XVI-tė,ndonėse ende nėn pushtimin Osman, u krijuan vepra tė reja artistike nė pikturė, nė stilin pasbizantin. Personaliteti mė i shquar i kėsaj periudhe ėshtė Onufri (shekulli XVI).
Komentet (0)
Nė periudhėn e kalimit nga antikiteti i vonė nė mesjetėn e hershme arti i pikturės gjeti shprehjen mė tė lartė artistike...
Komentet (0)
Nė tė njėjtėn periudhė me artin e trevave fshatare, nė truallin e Shqipėrisė arriti zhvillimin mė tė madh edhe arti i mo...
Komentet (0)
Nė qytetet Ilire mori zhvillim mė tė madh skulptura e rrumbullakėt si dhe relievi qė lidhej me ndėrtimin e monumenteve.
Komentet (0)
Fillimet e artit figurativ nė truallin e Shqipėrisė janė tė hershme.
Komentet (0)
Arti Islam nė trojet shqiptare ėshtė zhvilluar nė kohėn e shtrirjes sė Perandorisė Osmane nė Ballkan.
Komentet (0)
Arti kaxhar u dallua me zhvillimin e pikturimit me ngjyra vaji si dhe me prodhimet e ēelikut.
Komentet (0)
Perandoria Mugale u themelua nė Indi nė vitin 1525 dhe ekzistoi gjer nė vitin 1857.
Komentet (0)
Perandoria Osmane e cila u formua kah fundi i shekullit XIII vazhdoi tė zgjerohej dhe tė mbijetojė gjer pakė pas Luftės ...
Komentet (0)
Nė territoret indiane tė parėt hynė Gaznavidėt dhe Guridėt nė shekullin e IX.
Komentet (0)
Turqit i zgjeruan kufijtė pėrtej Iranit gjer nė Anadoll duke fituar mbi Perandorinė Bizantine nė betejėn e Manzikertit n...
Komentet (0)
Fillimisht nė Egjipt Islami u shtri nė kohėn e kalifatit Fatimid (909-1171).
Komentet (0)
Kalifati i parė i cili u vendos nė al-Andalus, (Andaluzi, Spanjė), ishte ai Muavijan.
Komentet (0)
Duke marrė parasysh shtrirjen e shpejtė tė territoreve Islame, ndeshjen me kulturat tjera tek popujt tjerė si dhe duke m...
Komentet (0)
Nė Iran teatri i kukullave ekzistonte mė herėt se nė vitin 1000.
Komentet (0)
Njė ndėr degėt mė tė zhvilluara dhe mė tė pėrsosura tė artit Islam ėshtė qeramika e lustruar, nė kėtė sferė artistėt kan...
Komentet (0)
Pėr shkak tė arritjeve artistike nė artin e punimit tė qilimave, qilimat nga shumė studiues perėndimor u quajtėn "qilim ...
Komentet (0)
Ndėr artet e Islamit, kėndimi i Kur'anit ėshtė mė i rėndėsishmi dhe mė qėndrori.
Komentet (0)
Nė artin Islam zėnė vend tė rėndėsishėm edhe miniaturat.
Komentet (0)
An?mbanė botės islame, kaligrafia ėshtė njė simbol qė pėrfaqėson bashkimin, bukurinė dhe fuqinė.
Komentet (0)
Njė element pėrcjellės i arkitekturės Islame ėshtė dekorimi i cili ēdo herė ka pėrcjellur tė parėn.
Komentet (0)
Duke vlerėsuar artin Islam nė pėrgjithėsi ndoshta mund tė thuhet se shprehja mė e mirė e artit Islam ėshtė nė arkitekturė, posaēėrisht ajo e ndėrtimit tė xhamive.
Komentet (0)
Arti islam filloi tė zhvillohet me lindjen e besimit islam, e qė gjatė periudhės Emevite dhe Abasite 661-945 merr formėn...
Komentet (0)
Periudha e Mbretėrisė Chola midis viteve 850 - 1250 ishte njė kohė e pėrmirėsimeve tė vazhdueshme dhe rafinimit tė Artit...
Komentet (0)
Arti pamor ėshtė art, i cili si formė tė komunikimit pėrdor gjuhėn pamore.
Komentet (0)
Shtatė artet e lira ėshtė term i cili paraqet bazėn e ndarjes sė lėndėve mėsimore nė shkollat mesjetare.
Komentet (0)
Reklamė