Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Syri ėshtė organi mė i ndjeshėm nė trupin e njeriut, por ka disa gjėra qė ndoshta mė parė nuk i kemi ditur pėr tė.
Komentet (0)
Perspekti sjell pėr ju anatominė e ekstremiteteve me tė gjitha organet qė ndodhen nė to.
Komentet (0)
Perspekti sjell pėr ju anatominė e ekstremiteteve me tė gjitha organėt qė ndodhen nė to.
Komentet (0)
Perspekti sjell pėr ju anatominė e zonės sė qafės dhe tė gjitha organet qė ndodhen nė kėtė pjesė.
Komentet (0)
Perspekti sjell pėr ju anatominė e kokės me tė gjithė pjesėt pėrbėrėse qė gjenden nė tė.
Komentet (0)
Perspekti sjell pėr ju anatominė e kafazit tė kraharorit sė bashku me tė gjitha organet qė gjenden nė tė.
Komentet (0)
Perspekti sjell pėr ju anatoninė e pjesės sė abdomenit me tė gjitha organet e tij.
Komentet (0)
Funksioni qė kryejnė ato nė organizėm. Bashkėveprimi i tyre me njėri-tjetrin.
Komentet (0)
Kockat mbahen nga njė sistem gjenial nyjesh, qė i mundėsojnė kurrizorėve tė lėvizin.
Komentet (0)
Skeleti ėshtė tėrėsia e kockave tė trupit, tė cilat lidhen me njėra-tjetrėn me anė tė kyēeve.
Komentet (2)
Anatomia e njeriut ėshtė studimi shkencor i morfologjisė sė trupit tė njeriut tė rritur.
Komentet (0)
Proteinat pėrbėhen nga kombinimet e amino acideve nė lidhje peptide qė pėrmbajnė karbon, hidrogjen, oksigjen, nitrogjen ...
Komentet (0)
Kockat tona janė ato qė ruajnė disa organe tė trupit tonė (zemrėn, trurin), realizojnė lėvizjen, depozitojnė minerale dh...
Komentet (0)
Zemra ėshtė e ndarė nė 4 dhoma, dy dhomat e sipėrme (atriumi) dhe dy dhomat e poshtme (barkushet).
Komentet (0)
Nė botė mund tė shohim gjėra tė ēuditshme por gjėra edhe mė tė ēuditshme mund tė sjellė natyra.
Komentet (0)
Paralelisht me mėnyrėn tonė tė jetesės dhe ushqimin, grupi i gjakut luan po ashtu njė rol tė rėndėsishėm nė trupin tonė....
Komentet (0)
Nėse dėshironi tė dhuroni njė buqetė me lule atėherė duhet tė dini simbolikėn e tyre.
Komentet (0)
Kandida ėshtė njė kėrpudhė, banuese e zakonshme nė trupin tonė, si pjesė e florės normale bakteriale, pasi ajo jeton nė...
Komentet (0)
Viruset janė parazitė brendaqelizorė absolutisht tė varur nga qeliza pritėse pėr kryerjen e funksioneve jetėsore.
Komentet (0)
Qeliza bakteriale ėshtė e tipit prokariot qė do tė thotė nuk ka bėrthamė tė diferencuar nga citoplazma dhe se i mungojnė...
Komentet (0)
Bakteret janė zakonisht njė mikrometra pak nė gjatėsi, bakteret kanė njė gamė tė gjerė tė formave, tė cilat janė: koke, cilindrike, spirale.
Komentet (0)
Magnezi ėshtė njė mineral i rėndėsishėm pėr shėndetin e trupit, qė gjendet nė qelizat, indet dhe organet.
Komentet (1)
Nikeli ėshtė njė metal i rėndė, normalisht i pranishėm nė natyrė qė mund tė gjendet nė tokė, nė ushqime dhe nė shumė pro...
Komentet (0)
Ekzema ėshtė njė sėmundje e lėkurės e shkaktuar nga inflamacioni i saj.
Komentet (0)
Patogjenėt brendaqelizorė mund tė ndėrpresin njėrin nga armėt kryesore tė organizmit kundėr tyre: monoksidin e azotit.
Komentet (0)
Proteinat janė lėndė organike, janė makromolekula tė cilat kryesisht pėrbėhen nga elementet e karbonit, hidrogjenit, oks...
Komentet (0)
Karbohidratet janė lėndė tė pėrbėra nga karboni, hidrogjeni dhe oksigjeni, dhe zakonisht kategorizohen si sheqera, nishe...
Komentet (0)
Insulina ėshtė njė hormon nė trupin tonė qė kryen funksione themelore, me tė vėrtetė jetike.
Komentet (0)
Ajo degė e biologjisė qė merret me klasifikimin e gjallesave quhet sistematikė.
Komentet (2)
Taksonomia ėshtė fusha e cila studion marrėdhėniet e grupeve tė ndryshme biologjike dhe i kategorizon ato nė bazė tė ngj...
Komentet (0)
Biologjia moderne mund tė pėrmblidhet nė pesė principe unifikuese: Teoria Qelizore, Teoria e Evolucionit, Gjenetika, Hom...
Komentet (0)
Biologjia (nga greqishtja e vjetėr: bios-jetė dhe logos-shkencė) ėshtė shkencė natyrore, e cila studion botėn e gjallė t...
Komentet (0)