Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Disa shprehje qė i dėgjojmė shpesh, si pėrshembull: "Ndihem i lodhur", mund tė jetė njė shenjė paralajmėrimi pėr sėmundjen e diabetit.
Komentet (0)
Guri nė veshka dhe dhimbje koke, por jo vetėm.
Komentet (0)
Pėr tė gjetur genet qė kontribuojnė nė formėn e fytyrės sė njė personi ėshtė kaq e ndėrlikuar sikur tė gjesh gjilpėrėn nė kashtė.
Komentet (0)
Bėni kujdes, rrezet e telefonave shkaktojnė njė sėmundje tė tmerrshme.
Komentet (0)
3 receta supe nė 3 ditė pėr tė pastruar organizmin dhe sheshuar barkun
Komentet (0)
Femrat qė vuajnė nga tensioni i lartė janė mė tė rrezikuara tė preken nga humbja e kujtesės.
Komentet (0)
Mos i hidhni dhėmbėt e qumėshtit. Mund t'ju shpėtojnė jetėn mė vonė!
Komentet (0)
Studentėt vuajnė nga depresioni/ Studiuesit nė alarm: Rritje e frikshme e sėmundjeve mendore
Komentet (0)
Nėse keni kėto karakteristika, jeni njerėz qė s'do sėmureni kurrė nga sėmundjet mendore
Komentet (0)
Kujdes! Bėni mirė qė kėto 8 pjesė tė trupit t'i prekni sa mė rrallė
Komentet (0)
Alkooli na bėn diēka tė pabesueshme. Ah ta kishim ditur mė parė!
Komentet (0)
Para se qė tė lini orėn qė tė zgjoheni, mendoni se a ia vlen tėrė ajo ngut nė mėngjes, dushi i shpejtė, pirja e kafes nė kėmbė...? mjekėt zbuluan se njerėzit e tillė janė mė tė ekspozuar ndaj infektimeve sesa ata qė shkojnė nė punė ngadalė.
Komentet (0)
Pemėt dhe perimet mbrojnė nga infeksionet.
Komentet (0)
Ekspertėt pajtohen qė njė gotė ujė me kripė ndikon mirė nė trupin e njeriut, pasi qė gllėnkat e njelmėta i ndihmojnė trupit tė rigjenerohet.
Komentet (0)
Pėr shumicėn e njerėzve, rituali i pirjes sė kafesė ėshtė gjėja e parė qė e bėjnė pasi tė zgjohen nė mėngjes. Por, a ėshtė kjo koha mė mirė pėr tė konsumuar kafenė?
Komentet (0)
Pėrderisa viruset e ndryshme janė tė pranishėm kudo nė stinėn mė tė ftohtė tė vitit, gjėja e fundit qė dėshironi ėshtė qė tė keni njė sistem imun tė dobėt.
Komentet (0)
Inteligjentė jo vetėm lindim, por edhe mund tė bėhemi, duke praktikuar disa aktivitete tė caktuar.
Komentet (0)
Shumė vajza kanė komplekse pėr shkak tė formave tė tyre trupore ose celulitit e problemeve tė tjera.
Komentet (0)
Sekreti i rritjes sė flokėve dhe pse thinjen ėshtė nė njė proteinė.
Komentet (0)
Muskujt, pėrveē se janė ind i domosdoshėm i strukturės sė fizikut tonė, tė cilit i mundėson lėvizjen dhe mbrojtjen, janė gjithashtu njė element i lidhur ngushtė me pamjen e dėshirueshme tė trupit tė njeriut.
Komentet (0)
Departamenti i Shėndetėsisė i Kalifornisė paralajmėroi se njerėzit duhet tė mbajnė telefonat e tyre celularė disa metra larg tyre gjatė kohės qe flenė pėr tė mbrojtur shėndetin.
Komentet (0)
Ekspertėt theksojnė se fėmijėt nė adoleshencė kanė nevojė pėr nėntė orė gjumė ēdo natė pėr tė qenė produktivė.
Komentet (0)
Shėndetėsia njeh katėr grupe gjaku dhe ēdo njeri, pėrmes njė analize tė thjeshtė tė gjakut, mund tė kuptojė se ēfarė personaliteti ka.
Komentet (0)
Mund t'ju duket e ēuditshme sepse ende nuk ju ka ndodhur, por nuk jeni shumė larg njė pėrvoje aspak tė pėlqyeshme, nėse pini disa kafe gjatė ditės.
Komentet (0)
Muaji kur keni lindur mund tė tregojė shumė pėr shėndetin tuaj. Kujdes! Perspekti sjell sėmundjet nga tė cilat rrezikoheni bazuar nė muajin e lindjes.
Komentet (0)
Ka disa organe nė trupin tonė qė nuk duhet tė ekspozohen kurrėsesi ndaj tė ftohtit. Bėni kujdes gjatė ditėve tė acarta!
Komentet (0)
E dini se vetmia ėshtė po aq e dėmshme pėr shėndetin sa konsumimi i 15 cigareve nė ditė?
Komentet (0)
Vitamina C ėshtė ndėr vitaminat mė popullore me pėrdorim tė gjerė, sidomos e njohur pėr efektivitetin e saj nė minimizimin e simptomave tė gripit dhe alergjisė.
Komentet (0)
Pėrdorimi i marihuanės, ndonėse i legalizuar nė disa vende, shkakton probleme tė shumta pėr shėndetin e njeriut.
Komentet (0)
Pėrveē ēajit tė gjelbėr, disa lloje tė tjera tė ēajit janė njė ndihmė e mirė nė humbjen e peshės.
Komentet (0)
Njerėzit i nėnshtrohen dietave me qėllimin e vetėm qė tė heqin kilet e tepėrta dhe tė fitojnė formėn e dėshiruar trupore.
Komentet (0)
Muaji i lindjes mund tė ndikojė nė sėmundjet qė mund t'ju shoqėrojnė gjatė jetės tuaj.
Komentet (0)
Pėrdorimi i heroinės dhe mbidoza vdekjeprurėse e saj, ėshtė shkaku i vdekjes sė shumė tė rinjve nė botė. Specialistėt e varėsisė nga droga thonė se tragjedi tė tilla...
Komentet (0)
Njerėzit e zėmėruar vdesin mė shpejt. Ky ėshtė rezultati nė tė cilin kanė arritur studiuesit nga Universiteti Shtetėror Iowa nė Amerikė.
Komentet (0)
Nėse merrni pilula kontraceptive dhe terapitė hormonale, ilaēe kundėr depresionit, hipertensionit, artritit reumatid, migrenės, e deri tek ilaēet pėr sėmundje tė zemrės, mos u habitni, nė qoftė se shėndosheni.
Komentet (0)
Shega ka veti tė mrekullueshme tė njohura tashmė. Por nė disa raste duhet tė anashkaloni konsumimin e saj.
Komentet (0)
Anemia ėshtė mungesa e hekurit nė gjak i cili mund t'ju bėjė tė ndiheni tė lodhur dhe rraskapitur.
Komentet (0)
Sipas studimeve tė fundit personat e vetmuar pėrballen edhe me njė problem tė madh, ushqyerjen.
Komentet (0)
Nė zbulimin, i cili mund tė ketė rėndėsi tė madhe pėr mjekėsinė, shkencėtarėt kanė gjetur armikun e fuqishėm natyral kundėr kancerit.
Komentet (0)
Gjatė dimrit organizmi dhe zemra punojnė mė shumė pėr tė pėrballuar tė ftohtin. Kjo mund tė jetė veēanėrisht e rrezikshme pėr tė moshuarit dhe tė sėmurėt kronikė.
Komentet (0)
Ekzistojnė disa simptoma fizike tė cilat ju ndihmojnė ta identifikoni njė person tė stresuar.
Komentet (0)
Mos u frikėsoni kur gjeni fije tė flokėve nė ushqimet e juaja. Jo, seriozisht, mos u frikėsoni.
Komentet (0)
Disa ushqime ju bėjnė mė tė qetė dhe disa mund tė rrisin nivelin e stresit dhe ankthit.
Komentet (0)
Dihet se universi femėror duron mė shumė vuajtje se homologėt e tyre meshkuj.
Komentet (0)
Si njė psikologe shėndetėsore qė ėshtė, Kelly McGonigal synon t'i ndihmojė njerėzit tė bėjnė jetė mė tė shėndetshme dhe mė tė lumtur.
Komentet (0)
Para se tė pėrcaktoheni pėr tableta pėr gjumė, provoni pėrzierjet e bimėve shėruese qė do t'ju ndihmojnė tė zhyteni nė gjumė tė thellė.
Komentet (0)
Sa mė shumė alkool tė pini, aq mė shumė ka gjasė qė tė diagnostikoheni me njė nga 6 llojet e kancerit. Ky ėshtė paralajmėrimi i onkologėve Amerikanė.
Komentet (0)
Tė marrėsh medikamente tė zakonshme kundra dhimbjeve siē ėshtė aspirina mund tė reduktojė shanset qė njė personi t'i zhvillohet kanceri i lėkurės.
Komentet (0)
Tė hash diēka para se tė flesh mund tė tė sjellė probleme gjatė natės, sepse ushqimet nė orėt e vona tė rėndojnė stomakun. Nėse kjo ėshtė e vėrtetė pėr shumicėn e ushqimeve, tė rėnda, djegėse dhe ushqimet yndyrore, molla mund tė jetė zgjidhja mė e mirė para gjumit.
Komentet (0)
Kafja ėshtė njė ndėr pijet mė tė preferuara pėr shumė individė qė nė mėngjes, dhe njė ēėshtje me tė cilėn studiuesit janė marrė gjithmonė nė lidhje me ndikimin qė ajo ka nė organizmin tonė.
Komentet (0)
Me mėnyrėn e jetesės moderne, njerėzit janė tė ekspozuar ndaj agjentėve tė shumtė kancerogjenė nė baza ditore. Kėshtu nuk ėshtė ēudi qė normat e kancerit tė jenė tė mėdha.
Komentet (0)
Ekzistojnė disa lloje inteligjence, por duke konsideruar tė gjithė faktorėt, inteligjenca mund tė rritet nė ēdo nivel.
Komentet (0)
Stresi ėshtė njė ndėr armiqtė qė po rrezikon gjithmonė e mė shumė jo vetėm shėndetin mendor, por edhe atė fizik tė shumė njerėzve nė tė gjithė botėn.
Komentet (0)
Mjeku Japonez Shigeaki Hinohara ishte njė nga njerėzit e shkencave mjekėsore qė nė Japoni ka jetuar mė gjatė se gjithė kolegėt e tij.
Komentet (0)
E pimė ēdo ditė, por nuk e dimė se shkakton kancer gjiri.
Komentet (0)
Pėrkundėr asaj qė mendojnė shumė njerėz, parazitėt qė rriten dhe shumohen brenda organizmit tė njeriut vijnė nė shumė forma dhe madhėsi dhe janė njė shqetėsim shėndetėsor pėrtej kufijve tė vendeve tė varfra me kujdes tė dobėt shėndetėsor.
Komentet (0)
Me afrimin e shpejtė tė dimrit duhet tė kujdesemi mbi tė gjitha pėr shėndetin.
Komentet (0)
Mjekėsia e ka vėrtetuar se konsumimi i alkoolit ėshtė njė nga shkaktarėt e shumė problemeve shėndetėsore qė mund tė shkaktohen nė organizėm.
Komentet (0)
Citroni, portokalli dhe molla mund ta zvogėlojnė fuqinė thithėse tė organizmit, gjė qė mund tė ēojė nė njė efektivitet mė tė ulėt tė barnave.
Komentet (0)
Nėse keni pagjumėsi, rėnie flokėsh dhe thonj tė brishtė, nė trupin tuaj mund tė mungojnė vlera tė rėndėsishme ushqyese.
Komentet (0)
Qentė kanė aftėsinė pėr tė zbutur stresin e fėmijėve.
Komentet (0)
Efekti i dėmshėm i alkoolit ndikon nė inflamacionin e organeve dhe nyjet, dėmtimin e mėlēisė, diabetin dhe dėmtimit tė mundshėm tė ADN-sė.
Komentet (0)
Cilat janė gjėrat qė nė vėrtetė tė rrisin moshėn? Duke e ditur, i jep mundėsi vetes edhe pėr t'i luftuar. Kush e dinte qė jeta e qytetit mund tė nxiste plakjen? Por jo vetėm ajo.
Komentet (0)
Qumėshti me hudhėr ju kuron astmėn, pneumoninė, turbekulozin, problemet kardiake, artritin dhe shumė sėmundje tė tjera.
Komentet (0)
Tiroidet janė sot njė problem qė ndeshet shpesh.
Komentet (0)
Kujtimet janė disa blloqe qė ndėrtojnė biografinė tonė dhe na tregojnė ēfarė kemi bėrė por ata luajnė edhe njė rol jetėsor nė krijimin e njė identitetit.
Komentet (0)
Nėse jeni nė mesin e atyre prindėrve me njė fėmijė tė djersitur, atėherė ju e dini ndjesinė e ndėrrimit tė fėmijės tuaj sa herė qė zgjohet i lagur me djersė.
Komentet (0)
Marihuana, e njohur me emrin shkencor "kanabis", ėshtė pėrdorur pėr tė eksperimentuar trajtimin e sėmundjeve kronike tė inflamacionit tė zorrėve.
Komentet (0)
Sipas njė studimi nėse gjėja e parė qė konsumoni nė mėngjes ėshtė kafja, atėherė ju vetėm do tė ndiheni mė tė lodhur.
Komentet (0)
Pėrbėrėsi aktiv nė kėrpudhat magjike, psilocybin, mund tė ketė efekt nė tru.
Komentet (0)
Xhinxher, peshk, bajame apo kafeinė?
Komentet (0)
Stresi i vazhdueshėm jo vetėm qė mund tė jetė duke ua rrėnuar shėndetin mendor, por njerėzit me nivele tė larta tė stresit janė mė tė prirė tė vdesin nga kanceri
Komentet (0)
Njė raport i ri nga NHS tregon se 20 pėr qind e grave nė Mbretėrinė e Bashkuar janė tė prekura nga migrena disa herė nė javė.
Komentet (0)
Perspekti sjell disa kėshilla shumė tė vlefshme pėr shėndetin tuaj. Megjithėse duken pak tė ēuditshme kėto kėshilla do t'ju ndihmojnė shumė.
Komentet (0)
Fytyra ėshtė "pasaporta" e parė me tė cilėn prezantoheni tek tė tjerėt.
Komentet (0)
Ērregullimi i gjumit ėshtė njė problem i zakonshėm qė i prek si meshkujt ashtu edhe femrat.
Komentet (0)
Trupi i njeriut ka evoluar dhe tashmė ekspertėt thonė se janė 12 pjesė nė trupin tonė qė sot janė fare tė padobishme dhe nuk pėrdoren.
Komentet (0)
Ėshtė e vėshtirė tė besohet se afėrsisht 5 kilogramė mbeturina mund tė ngecin nė zorrėn tuaj tė trashė, por ja qė ėshtė e vėrtetė.
Komentet (0)
Qendra e Kontrollit pėr Parandalimin e Sėmundjeve deklaron se rreth 55% e nėnave konsumojnė duhan para dhe gjatė shtatzėnisė.
Komentet (0)
Kur stinėt ndryshojnė, organizmi jonė kėrkon mė shumė vėmendje.
Komentet (0)
Dihet qė fėmijėt duhet tė hanė ushqim tė shėndetshėm dhe tė llojllojshėm. Megjithatė, ushqimet qė hanė ata ndikojnė nė dozėn e hiperaktivitetit, koncentrimit dhe kujtesės.
Komentet (0)
Ēokollata ka cilėsi tė panumėrta dhe kjo gjė na shkon shumė pėr shtat, edhe pse mė pas "pėrndiqemi" nga ideja e kilogramėve tė tepėrt.
Komentet (0)
Pėr tė gjithė ata qė mendojnė se kanė IQ tė ulėt, tashmė shkenca ka gjetur njė zgjidhje.
Komentet (0)
Brokoli ėshtė ndėr ushqimet kryesore qė ndihmon organizmin tuaj.
Komentet (0)
Pas njė aktiviteti fizik, siē mund tė jetė palestra, vrapimi apo thjesht shėtitja pėr disa orė nė natyrė, bėn qė tė digjen shumė kalori dhe ju patjetėr qė duhet tė rikuperoni energjitė e humbura. Por jo ēdo gjė ju bėn mirė tė konsumoni pas aktiviteti fizik.
Komentet (0)
Diabetikėt mundohen tė konsumojnė sa mė pak karbohidrate, pasi ju shkaktojnė rritje tė sheqerit nė gjak, ē'ka do tė pasohej me komplikacione nė shėndetin e tyre.
Komentet (0)
Edhe pse shumica mendon se pa njė filxhan kafe nuk mund ta fillojė ditėn, shkenca ka pretendime tjera.
Komentet (0)
Thuajse tė gjithė e kemi pėrjetuar kėtė: Ėshtė ora 22:30 dhe ju kanė mbetur 30 minuta pėr tė pėrfunduar emisioni i preferuar para se tė flini, dhe papritmas filloni tė ndjeheni tė uritur pėr disa biskota apo ėmbėlsira - por a duhet tė prisni deri nė mėngjes pėr kėtė apo guxoni tė hani gjatė natės?
Komentet (0)
Ndonjėherė tė qenėt i shėndetshėm ėshtė gjėja mė e vėshtirė qė mund tė arrijmė.
Komentet (0)
Ju nė fakt mund tė ndihmoni lėkurėn tuaj pėrmes dietės. Ajo qė ju hani reflekton nė pamjen e jashtme.
Komentet (0)
Ka disa truke qė ju ndihmojnė tė mbani mė mirė mend gjėra qė kanė lidhje me kujtesėn afatshkurtėr.
Komentet (0)
Nė ka njė problem qė prek tė gjitha organet dhe qelizat e organizmit tė njeriut ėshtė qarkullimi i keq i gjakut.
Komentet (0)
Deri para pak kohėsh mendohej se pastrimi i mushkrive ishte njė praktikė qė duhet tė bėhej kryesisht nga duhanpirėsit ose nga personat e ekspozuar ndaj tymit tė duhanit.
Komentet (0)
Aktiviteti fizik nė orėt e para tė mėngjesit zgjon metabolizmin dhe na lejon tė djegim mė shpejt kaloritė sepse trupi do tė jetė aktiv pėrgjatė gjithė ditės.
Komentet (0)
Studime dhe hulumtime tė ndryshme kanė treguar se tė ushqyerit ėshtė mjaft i rėndėsishėm nė ruajtjen e shėndetit tė mirė tė artikulacioneve, pra dieta luan njė rol tė madh.
Komentet (0)
Ēdo njeri e di qė limonėt na sjellin shumė pėrfitime sepse kanė nivele tė larta tė vitaminės C.
Komentet (0)
Djegiet nga dielli janė lezione tė vogla tė cilat shkaktohen, nga depėrtimi i rrezeve ultraviolet, nėn lėkurė.
Komentet (0)
Shkaqet e aerofagisė dhe meterorizmave qė rezultojnė me ėnjtje dhe dhimbje tė barkut mund tė jenė tė shumta.
Komentet (0)
Pėr vite tė tėra ėshtė thėnė qė vezėt janė tė pashėndetshme, por kėrkimet e reja tregojnė krejtėsisht tė kundėrtėn.
Komentet (0)
Sulmet nė zemėr janė njė nga shkaqet kryesore tė vdekjeve nė botėn moderne.
Komentet (0)
Tė kombinosh mjaltin me shafranin e Indisė do tė thotė tė pėrziesh dy antibiotikė tė fuqishėm qė na ka dhuruar natyra.
Komentet (0)
Blackcurrant apo rrushi i zi pa fara ėshtė i njohur pėr vetitė e tij anti-inflamatore dhe antihistaminike.
Komentet (0)
Hemorroidet janė vazodilacione qė mund tė formohen brenda dhe jashtė nė afėrsi tė anusit.
Komentet (0)
I pasur me beta-karoten, vaji i karrotės ndihmon nė mbrojtjen e lėkurės gjatė ekspozimit nė diell, duke na siguruar dhe njė nxirje mė tė sigurtė dhe mė tė qėndrueshme.
Komentet (0)
Ēdo njeri e di qė alkoli dhe konsumimi i rregullt i substancave tė dėmshme mund tė dėmtojnė mėlēinė, por me siguri ju nuk i kushtoni vėmendje dėmtimit tė kėtij organi.
Komentet (0)
Cigaret pėrmbajnė njė pėrzierje tė mė shumė 7 000 kimikateve vdekjeprurėse, dhe rreth 70 prej tyre shkaktojnė kancer. Pirja e duhanit rrit rrezikun pėr probleme serioze me shėndetin, sėmundje tė shumta dhe vdekje.
Komentet (0)
Ēdokush pėrjeton dhimbje koke herė pas here.
Komentet (0)
Pėrse nuk duhet ta hidhni kurrė nė kosh lėkurėn e bananes?
Komentet (0)
Kungulli ėshtė njė nga perimet mė tė mira tė natyrės. Ka shumė lloje kungulli, secili me karakteristikat e veta organoleptike dhe ushqyese.
Komentet (0)
Fshikėza e tėmthit ėshtė organi nė tė cilin derdhet lėngu biliar i prodhuar nga mėlēia. Nė fshikėzėn e tėmthit lėngu biliar akumulohet, pėr tu futur mė pas nė traktin e zorrėve gjatė tretjes sė yndyrnave.
Komentet (0)
Ērregullimet e ankthit mund tė jenė acaruese dhe rraskapitėse. Ēdo njeri qė vuan nga ērregullimet e ankthit, nuk ka rėndėsi nėse ėshtė kronike apo akute, do t?ju tregojė sesa e tmerrshme mund tė jetė kjo sėmundje.
Komentet (0)
Soda ėshtė njė produkt natyral qė mund tė gjendet lehtė dhe me ēmim tė ulėt nė shumicėn e dyqaneve dhe supermarketeve.
Komentet (0)
Pagjumėsia ėshtė njė nga arsyet mė tė dėmshme qė njė person nuk ėshtė i aftė tė flejė ose tė pushojė pėr tė rikarikuar bateritė pėr ditėn e ardhshme.
Komentet (0)
Ndonjėherė duket sikur nuk mund tė bėjmė asgjė tjetėr mė shumė. Nuk ka rėndėsi nėse jeni nė punė, nė shkollė, keni probleme nė marrėdhėniet tuaja, lodhja mendore mund tė sulmojė pėr arsye tė ndryshme.
Komentet (0)
Bananet janė ushqimi mė i mirė dhe mė i shėndetshėm. Vitaminat dhe komponentėt ndihmues nė banane janė gjithmonė mbrojtės tė trupit tonė.
Komentet (0)
Njė njeri me depresion mund tė jetė shumė i ndjeshėm dhe vulnerabėl. Ndonjėherė njė fjalė e gabuar mund tė pėrkeqėsojė gjendjen e tyre tė vėshtirė mendore.
Komentet (0)
Uthulla e mollės ėshtė njė produkt i lehtė pėr tu pėrgatitur qė bėn mrekullira pėr trupin dhe shtėpinė tonė.
Komentet (0)
Nėse keni dhimbje tė shpeshta dhe tė forta koke me shumė mundėsi ju vuani nga migrena.
Komentet (0)
Trupi jonė ka njė mėnyrė pėr tė na treguar ne nėse diēka shkon keq.
Komentet (0)
Ēdo vit mė shumė se 100 000 njerėz nė tė gjithė botėn diagnostikohen me kancer nė pankreas.
Komentet (0)
Nėse dėshironi tė pėrmirėsoni shėndetin apo tė humbisni peshė, gjėja e parė tė cilės duhet ti kushtoni vėmendje ėshtė metabolizmi juaj: ai ka njė influencė tė madhe nė mėnyrėn sesi qelizat e trupit furnizohen me energji dhe lėndė ushqyese.
Komentet (0)
Kripa ėshtė njė produkt qė pėrdoret nė jetėn e pėrditshme pėr gatim, por gjithashtu ėshtė pėrdorur me qindra shekuj nga njerėzit pėr pėrdorime tė tjera veē dhėnies shije tė ushqimeve.
Komentet (0)
Sipas mjekesisė tradicionale tė Lindjes, fytyra juaj reflekton nė mėnyrė perfekte shėndetin tuaj dhe mėnyrėn e jetesės.
Komentet (0)
Sa herė e kemi ndjerė veten tė lodhur dhe tė stresuar e kemi gjetur shpėtimin tek ėmbėlsirat, por ato janė tė dėmshme pėr shėndetin tonė.
Komentet (0)
Njerėzit e kanė pėrdorur kanellėn dhe mjaltin prej shekujsh, dhe kėto produkte janė popullore nė tė gjithė botėn dhe mund tė pėrdoren edhe si ilaēe.
Komentet (0)
Ju tregojmė disa nga pėrfitimet e panumerta qė ka konsnumimi i mentes nė shėndetin e trupit tė njeriut.
Komentet (0)
Truri i njeriut pėrballet me qindra detyra ēdo ditė. Por si mund ta bėjmė ne atė tė punojė nė mėnyrė mė efektive?
Komentet (0)
Ju tregojmė arsyet pse duhet tė flini nė anėn e majtė gjatė natės.
Komentet (0)
Shėndeti i trupit tė njeriut ku pėrfshihen edhe kockat duhet tė mirėmbahet dhe tė pėrmirėsohet me anė tė ushqimeve qė konsumojmė.
Komentet (0)
Mangoja ėshtė njė frut i pasur nė vlera ushqyese, pėr kėtė arsye i sjell shume pėrfitime shėndetit tonė.
Komentet (0)
Dhėmbėt dhe mishrat e dhėmbėve qė tė jenė tė shėndetshėm duhet tė mirėmbahen dhe ne duhet tė kujdesemi pėr to.
Komentet (0)
Merreni nė konsideratė faktin qė presioni i aplikuar nė trup ka aftėsinė tė ēlirojė tension dhe gjithashtu qetėson mendjen dhe trupin, terapia e masazhit ėshtė njė nga mjetet mė eficente dhe mė me shumė pėrfitime nė mjekėsi.
Komentet (0)
Shume njerėz janė tė pavetėdijshėm qė njė pėrbėrės qė gjendet nė ēdo kuzhinė mund tė parandalojė njė infarkt nė zemėr pėr vetėm 60 sekonda.
Komentet (0)
Soda ėshtė njė nder pijet mė tė pėrdorura nga njerėzit. Por kur tė blini sodėn e rradhės kujtoni edhe efektet qė ai ka nė trupin e njeriut.
Komentet (0)
Flokėt janė gjysma e bukurisė sė njė personi. Prandaj ėshtė e rėndėsishme qė ato tė jenė tė shėndetshėm.
Komentet (0)
Bajamet qė kanė qėndruar nė ujė janė tė mbushura me vitamina dhe minerale si: vitamina E, zinku, kalciumi, magnezi dhe omega-3.
Komentet (0)
Konsumimi i duhanit ka kosto shumė tė larta si nga ana financiare ashtu edhe nga ana shėndetėsore.
Komentet (0)
Mėlēia ėshtė njė organ jetik por edhe shumė delikat nė trupin e njeriut, prandaj duhet ta mirėmbajmė dhe ta ndihmojmė atė me konsumimin e ushqimeve tė duhura.
Komentet (0)
Kastraveci ėshtė shumė i shėndetshėm dhe sjell shumė pėrfitime nė shėndet.
Komentet (0)
Pjeshkėt janė fruta tė mbushura nė vlera ushqyese, prandaj konsumimi i tyre sjell pėrfitime tė shumta nė shėndet.
Komentet (0)
Shalqini njihet si njė serum natyral dhe konsumimi i tij na sjell shumė pėrfitime nė shėndet.
Komentet (0)
Konsumimi i Limonit sjell pėrfititme tė panumėrta nė shėndet, pėr ju tregojmė disa prej tyre.
Komentet (0)
Peshku ėshtė i pasur nė vlera ushqyese prandaj sjell shumė pėrfitime nė shėndet.
Komentet (0)
Ju tregojmė pėrgatitjen e njė pije me shegė shumė tė shijshme dhe tė mbushur me vlera ushqyese.
Komentet (0)
Mishi ėshtė i domosdoshėm dhe burim proteinash pėr njeriun, tek vegjetarianėt mishi nuk mund tė konsumohet, prandaj ushqimet e tjera qė konsumohen duhet tė zgjidhen me shumė kujdes.
Komentet (0)
Pasi notojmė e ndjejmė veten shumė mė mirė. Pra notimi ėshtė njė sport shumė i mirė pėr trupin e njeriut.
Komentet (0)
Kafeina ka pėrfitime por edhe dėme pėr shėndetin e njeriut. Prandaj duhet tė jemi gjithmonė tė kujdesshem gjatė konsumimit.
Komentet (0)
Kėrpudhat janė mjaft tė shėndetshme dhe duhet patjetėr ti pėrfshini ato nė dietėn tuaj.
Komentet (0)
Fiqtė janė njė frut shumė i shėndetshėm pėr tu konsumuar, prandaj gjatė periudhės sė verės konsumoni sa mė shumė.
Komentet (0)
Konsumimi i Limonit ėshtė i mrekullueshėm pėr shėndetin tuaj.
Komentet (0)
Ju tregojmė disa nga ushqimet mė tė shėndetshme tė cilat nuk duhet ti hiqni asnjė ditė nga dieta juaj.
Komentet (0)
Konsumimi i kungullit mund tė sjellė shumė tė mira nė shėndetin tuaj, sepse ai ėshtė i mbushur nė vlera ushqyese.
Komentet (0)
Mushkritė si ēdo organ tjetėr duan pėrkujdesje dhe pėrzgjedhje tė vėmendshme tė ushqimeve.
Komentet (0)
Diabeti ėshtė njė sėmundje qė kėrkon kontollimin dhe zgjedhjen me kujdes tė ushqimeve qė konsumoni.
Komentet (0)
Kosi ėshtė njė ushqyes natyral qė nuk duhet tė ndahet asnjėherė nga tavolina e ngrėnies.
Komentet (0)
Ashtu si pothuajse ēdo lėndė natyrale, edhe Ēaji Jeshil i sjell disa dobi shėndetit tė njeriut.
Komentet (0)
Ēdo person dėshiron tė ketė lėkurė tė bukur dhe tė shėndetshme, prandaj ne ju kėshillojmė disa lloj ushqimesh pėr ta arritur kėtė.
Komentet (0)
Arra e kokosit nuk gjendet gjerėsisht nė vendin tonė, por vlerat ushqyese qė ajo pėrmban janė tė ēmuara dhe kėrkimi pėr tė i'a vlen.
Komentet (0)
Misri ėshtė shumė i shijshem pėr tu konsumuar, por ėshtė edhe i mbushur nė vlera ushqyese.
Komentet (0)
Ekspertėt thonė se qėndrimi i gabuar i trupit ėshtė njėri ndėr shkaktarėt kryesorė tė dhimbjeve nė shpinė, nė nyje dhe nė kėmbė.
Komentet (0)
Nėse sapo keni konsumuar njė ananas duhet patjeter tė dini pėrfitimet qė do tė keni prej tij.
Komentet (0)
Nėse i pėlqeni shumė luleshtrydhet duhet tė dini edhe pėrfitimet qė keni ju nga konsumimi i tyre. Mbani mend qe luleshtrydhet duhen konsumuar te fresketa.
Komentet (0)
Konsumimi i ēokollatės sė zezė ka pėrfitime tė shumta nė shėndet.
Komentet (0)
Ka disa ushqime qė kontribuojnė nė shėndetin e syve mė shumė se disa tė tjera.
Komentet (0)
Ju tregojmė pėrfitimet e mrekullueshme nė shėndet tė konsumimit tė portokalleve.
Komentet (0)
Nėse ndjeni qė kujtesa juaj po dobėsohet apo nuk ėshtė e fortė mjaftueshėm, provoni tė konsumoni disa lloj ushqimesh qė do ta pėrmirėsojnė shėndetin e trurit dhe memorien.
Komentet (0)
Qepa njihet si njė nga perimet e mbushura me vlera ushqyese tė cilat sjellin pėrfitime tė panumėrta me shendet.
Komentet (0)
Aloe Vera njihet ndryshe si Bima e Mrekullisė sepse njeriu ka pėrfitime tė panumėrta prej saj.
Komentet (0)
Pėr tė pasur njė shėndet tė mirė tė veshkave, ose pėr tė shėruar veshkat tuaja tė sėmura ju duhet te pėrfshini nė dietėn tuaj disa ushqime tė caktuara.
Komentet (0)
Ushqimet mė tė mira qė pėrmirėsojnė rritjen e flokėve, reduktojnė humbjen e flokėve dhe forcojnė flokėt tuaj.
Komentet (0)
Bishtajat jeshile ndihmojnė nė parandalimin e shumė sėmundjeve duke mbėshtetur tretjen e mirė tė ushqimit dhe duke luftuar fuqishėm qelizat kancerogjene.
Komentet (0)
Pėrfitimet nga kjo bimė e vjetėr janė: shėrimi i ftohjes, shėrimi i gripit, i problemeve me sinusin, i dhimbjes sė nervave, inflamacionit, lodhjes kronike, alergjive, konstipacionit dhe madje kancerit.
Komentet (0)
Herpesi ėshtė njė nga sėmundjet mė tė lehta pėr tu transmetuar seksualisht, gjė qė fut shumė njerėz nė dilemė sesi ta kurojnė atė nė mėnyrė natyrale.
Komentet (0)
Ne ēdo gjė qė hamė mendojmė nėse ushqimi ėshtė i shėndetshėm apo jo.
Komentet (0)
Pėrfitimet nė shėndet tė Xhinxherit.
Komentet (0)
Konsumimi i Hudhrės sjell pėrfitime tė mėdha nė shėndet.
Komentet (0)
Kanella ėshtė njė erzė qė i bėn shumė mirė shendetit. Ajo duhet tė pėrfshihet nė dietėn tuaj tė pėrditshme pėr tė pėrfituar prej saj.
Komentet (0)
Thuhet se njė molle nė ditė mban doktorin larg.
Komentet (0)
Tiamina e njohur ndryshe si vitamina B1, ėshtė njė vitaminė qė gjendet nė shumė ushqime. Si shumica e vitaminave tė tipit B, Tiamina luan rol nė mėnyrėn si trupi pėrdor energjinė nga ushqimi dhe ėshtė vitale pėr funksionin qelizor.
Komentet (0)
Alergjitė janė pėrgjigje e substancave jo tė dėmshme tė mjedisit tė cilat ēojnė nė disa simptoma: tėshtima, kongjension, dhimbje koke, kollitje, dhimbje fyti dhe djegie sysh.
Komentet (0)
Anemia ėshtė e lidhur me problemet e hemoglobinės nė qelizat e gjakut tė cilat pėrēojnė oksigjenin nė trup. Kur trupi ėshtė i paaftė tė ēojė oksigjen tė mjaftueshėm nė qeliza, trupi ndihet i lodhur dhe i dobėt.
Komentet (0)
Nuk ėshtė patjetėr e domomosdoshme qė tė merrni ilaēe nėse jeni me depresion. Ka disa mėnyra natyrale qė janė mė tė efektshme sesa ilaēet pėr tė shėruar depresionin.
Komentet (0)
Nuk ka gjė mė freskuese nė botė se njė gote me ujė tė ftohtė. Por shumica prej nesh nuk pijnė mjaftueshėm ujė gjatė ditės.
Komentet (0)
A keni menduar ndonjėherė se ēfarė ndodh me trupin tuaj ndėrkohė qė pini njė kanaēe Coca Cola?
Komentet (0)
Zinku nuk ėshtė vetėm njė mbrojtės shtesė nga dielli. Ai ėshtė njė element i rėndėsishėm i dietės tuaj, i nevojshėm pėr formimin si duhet tė qelizave dhe funksionimin e sistemit imunitar.
Komentet (0)
Migrena shkakton dhimbje shumė tė forta. Ju do tė mundoheni tė reduktoni kėtė dhimbje vetėm kur tė fillojnė krizat e forta, por e mira ėshtė qė tė dini kėshillat pėr t'u parandaluar ato.
Komentet (0)
Hipertensioni dhe nivelet e larta tė kolesterolit janė gjendjet shėndetėsore qė i vuan njė pjesė e madhe e botės. Tė gjithė ushqimet e skuqura dhe pėrpunuara dhe sheqeri artificialcojnė nė sėmundje tė shumta siē janė edhe ato qė sapo pėrmendėm. Nėse nuk e dini, kėto gjendje janė shumė tė rrezikshme qė mund tė ēojnė deri nė humbjen e jetės.
Komentet (0)
Katraveci ėshtė njė bimė qė pėrdoret gjerėsisht nė tė gjithė botėn. Ju mund ta pėrdorni pėr shumė gjėra. Ato heqin qeset poshtė syve ndėrkohė qė ju qetėsoheni nga njė maskė fytyre e krijuar me kastravec. Apo mund tė shtoni shijen nė sallatėn tuaj pa shtuar shijues jonatyralė. Mund ta pėrdorni gjithashtu pėr ta bėrė pijen tuaj mė shumė freskuese.
Komentet (0)
Trupi juaj furnizohet nga sheqeri. Sheqeri ka energjinė e nevojshme qė u duhet qelizave qė tė punojnė. Kėshtu, mund tė themi qė sheqeri ėshtė jeta...
Komentet (0)
Ka njė numėr tė madh teknikash tė cilat relaksojnė trupin. Shimica prej tyre nuk janė tė mira vetėm pėr shėndetin, por pėr t'u ndiher mirė njėkohėsisht. Problemi ėshtė qė shumica prej masazheve shpenzojnė shumė para, kohė dhe kėrkojnė ndihmėn e njė specialisti.
Komentet (0)
Ēumēakėzi ka substanca qė e dėmtojnė trupin tonė.
Komentet (0)
Frutat pėrmbajnė vlera tė mėdha ushqyese dhe pėrzierja e lėngjeve tė frutave krijon njė shije tė veēantė dhe njė kokteil vlerash ushqyese qė shėrojnė shumė sėmundje.
Komentet (0)
Ushqimet tona tė pėrditshme kanė pėrbėrės qė e ndihmojnė trupin tė jetė i shėndetshėm dhe nė formė.
Komentet (0)
Pjepri i hidhur ose karela ėshtė njė bimė e pėrdorur si antidiabetik natyral nga disa popullsi indigjene, dhe ėshtė njė dhuratė e vėrtetė nga natyra dhe njė ndihmė e madhe pėr njerėzit qė vuajnė nga sėmundjet e kėqija.
Komentet (0)
Lėkura ėshtė organi mė i madh nė trupin tonė. Ėshtė gjithashtu, treguesi i parė i shėndetit dhe mirėqenies. Lėkura e shėndetshme dhe poret janė gjithashtu faktori mė i rėndėsishėm nė bukuri.
Komentet (0)
Nėse nuk e dinit mė parė, farat e Lulediellit janė njė ushqim shumė i shėndetshėm dhe ato nuk ju heqin vetėm urinė.
Komentet (0)
Thone se pėrfitimet e medha vijnė nga gjėrat e vogla. Kjo ėshtė pikėrisht ajo qė ndodh dhe me frutin e Kivit.
Komentet (0)
Ndiheni i stresuar? Ndoshta dėshironi tė bėni njė masazh total nė tė gjithė trupin, por financat tuaja nuk j'ua lejojnė shpenzimet e tepėrta? Ne ju japim zgjidhjen sesi tė qetėsoheni pa harxhuar asnjė qindarkė, duke pėrdorur vetėm njė kapėse rrobash.
Komentet (0)
Limoni pėrmban shumė antioksidantė dhe mund tė rregullojnė sistemin imunitar nė mėnyrė natyrale me vitaminė C, acid citrik, kalcium, magnez dhe bioflavonoide.
Komentet (0)
Me siguri i mbani mend kujtimet e shkollės fillore, kur pushonit ēdo ditė, dhe do tė dėshironit tė ktheheshit edhe njėherė nė atė kohė kur bota lėvizte ngadalė dhe ju nuk ndiheshit i kėputur gjithė ditėn.
Komentet (0)
Sindroma e lodhjes kronike ėshtė njė ērregullim qė e lė personin tė ndihet tmerrėsisht i lodhur.
Komentet (0)
Mjalti ėshtė njė nga pėrbėrėsit mė tė mirė i cili nuk duhet tė mungojė asnjeherė nė kuzhinėn tuaj.
Komentet (0)
Truri i njė njeriu mund tė ushtrohet dhe mund tė stimulohet, kėshtu qė nėse mendoni se nuk mbani mend njė sasi tė madhe informacioni filloni tė ushtroheni.
Komentet (0)
Aleks ndan me tė gjithė ne kėshillat e saj pėr humbjen e peshės nė mėnyrė tė pėrshtatshme
Komentet (0)
Njerėzit nė depresion qė shfaqin ?sjellje tė rrezikshme?, agjitacion dhe sjellje impulsive janė tė paktėn 50% mė tė rrezikuar pėr tė kryer njė vetvrasje, ka zbuluar njė studim.
Komentet (0)
Disa njerėz duket se nuk kanė kapacitet tė ndjejnė gėzim, hidhėrim apo dashuri. David Robson zbulon sfidat dhe avantazhet surprizuese tė sėmundjes ?alexithymia?.
Komentet (0)
Hulumtuesit Brazilianė nė D'OR Institute for Research and Education (IDOR) dhe Universitetin Federal tė Rio de Janeiro (UFRJ) kanė zbuluar rezultatet e mira nga pėrdorimi i implantimit tė neuroneve.
Komentet (0)
Studimet e fundit kanė treguar se sheqernat e shtuara, veēanėrisht ato qė pėrmbajnė fruktozė, janė njė nxitės kryesor i diabetit dhe paradiabetit, madje mė shumė se karbohidratet e tjera.
Komentet (0)
Vaksina e parė nė botė kundėr Malarias ka pastruar njė nga pengesat mė tė mėdha pėr tu aprovuar pėrdorimi i saj nė Afrikė.
Komentet (0)
39 vjeēari fajėson dietėn me 10,000 kalori, me pica dhe pije energjike si shkaktarin kryesorė pėr krijimin e kancerit tė mėlēisė
Komentet (0)
Reklamė