Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Koloseumi gjendet nė linje tė Romės, ky amfiteatėr masiv i pėrbėrė nga guri ėshtė ndėrtuar rreth 70-72 pas Krishtit, nga perandori Vespasian i dinastisė Flavian si njė dhuratė pėr popullin Romak.
Komentet (0)
Proceset pėrgatitore pėr hartimin e ēdo ndėrtese tė madhe janė bėrė gjithnjė e mė tė ndėrlikuara dhe kėrkojnė studime pa...
Komentet (0)
Shumė arkitektė i rezistuan modernizmit, duke e gjetur atė pa pasur pasurinė dekorative tė stileve historike.
Komentet (0)
Kur u praktikua fillimisht arkitektura moderne, ajo ishte njė lėvizje avangarde me baza morale, filozofike dhe estetike....
Komentet (0)
Me njohuritė e reja nė fushat shkencore dhe ngritjen e materialeve dhe teknologjisė sė re, arkitektura dhe inxhinieri fi...
Komentet (0)
Njė ringjallje e stilit klasik nė arkitekturė u shoqėrua me njė zhvillim tė shkencės dhe inxhinierisė qė preku pėrmasat ...
Komentet (0)
Nė Evropė gjatė periudhės mesjetare, gildė u formuan nga zanatēinjtė pėr tė organizuar tregėtinė e tyre dhe kontratat me shkrim kanė mbijetuar, veēanėrisht nė lidhje me ndėrtesat kishtare.
Komentet (0)
Pikėpamjet simbolike tė disa dijetarėve mbi arkitekturėn islame vazhdimisht janė kritikuar nga historianėt pėr mungesė t...
Komentet (0)
Arkitektura e pjesėve tė ndryshme tė Azisė zhvillohet pėrgjatė vijave tė ndryshme nga ajo e Evropės
Komentet (0)
Arkitektura dhe urbanizmi i qytetėrimeve Klasike, si Grekėt dhe Romakėt, u zhvilluan nga idealet qytetare sesa nga ato f...
Komentet (0)
Ndėrtimi i parė evoloi nga dinamika midis nevojave (strehim, siguri, adhurim, etj.) dhe mjetet (materialet ndėrtimore nė...
Komentet (0)
Arkitekti i shekullit tė 19-tė i qiell gėrvishtėsve, Louis Sullivan, nxiti njė parim mbizotėrues pėr hartimin arkitekton...
Komentet (0)
Njė ndėrtesė e mirė duhet tė plotesojė 3 principe: qėndrueshmėrinė, komoditetin dhe tė japė kėnaqėsi.
Komentet (0)
Arkitektura ėshtė njė proces dhe njė produkt i planifikimit, modelimit dhe ndėrtimit tė ndėrtesave dhe strukturave tė tjera fizike.
Komentet (0)