Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
"Muzeu Historik Kombėtar" synon tė nxisė mirėkuptimin dhe vlerėsimin e historisė sė Shqipėrisė tek publiku vendor, kombėtar dhe ndėrkombėtar dhe tė inkurajojė dialogun midis qytetarėve, mbi tė kaluarėn, tė tashmen dhe tė ardhmen shqiptare.
Komentet (0)
18 Shtatori ėshtė dita e 261 e kalendarit Gregorian (dita e 262 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit ka...
Komentet (0)
17 Shtatori ėshtė dita e 260 e kalendarit Gregorian (dita e 261 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit ka...
Komentet (0)
16 Shtatori ėshtė dita e 259 e kalendarit Gregorian (dita e 260 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit ka...
Komentet (0)
15 Shtatori ėshtė dita e 258 e kalendarit Gregorian (dita e 259 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit ka...
Komentet (0)
14 Shtatori ėshtė dita e 257 e kalendarit Gregorian (dita e 258 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit ka...
Komentet (0)
13 Shtatori ėshtė dita e 256 e kalendarit Gregorian (dita e 257 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 109 ditė.
Komentet (0)
12 Shtatori ėshtė dita e 255 e kalendarit Gregorian (dita e 256 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit ka...
Komentet (0)
11 Shtatori ėshtė dita e 254 e kalendarit Gregorian (dita e 255 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit ka...
Komentet (0)
10 Shtatori ėshtė dita e 253 e kalendarit Gregorian (dita e 254 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit ka...
Komentet (0)
9 Shtatori ėshtė dita e 252 e kalendarit Gregorian (dita e 253 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kan...
Komentet (0)
8 Shtatori ėshtė dita e 251 e kalendarit Gregorian (dita e 252 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kan...
Komentet (0)
7 Shtatori ėshtė dita e 250 e kalendarit Gregorian (dita e 251 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kan...
Komentet (0)
6 Shtatori ėshtė dita e 249 e kalendarit Gregorian (dita e 250 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 116 ditė.
Komentet (0)
5 Shtatori ėshtė dita e 248 e kalendarit Gregorian (dita e 249 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kan...
Komentet (0)
4 Shtatori ėshtė dita e 247 e kalendarit Gregorian (dita e 248 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kan...
Komentet (0)
3 Shtatori ėshtė dita e 246 e kalendarit Gregorian (dita e 247 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kan...
Komentet (0)
2 Shtatori ėshtė dita e 245 e kalendarit Gregorian (dita e 246 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kan...
Komentet (0)
1 Shtatori ėshtė dita e 244 e kalendarit Gregorian (dita e 245 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kan...
Komentet (0)
31 Gushti ėshtė dita e 243-tė e kalendarit Gregorian (dita e 244 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit k...
Komentet (0)
30 Gushti ėshtė dita e 242-tė e kalendarit Gregorian (dita e 243 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 123 ditė.
Komentet (0)
29 Gushti ėshtė dita e 241-tė e kalendarit Gregorian (dita e 242 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit k...
Komentet (0)
28 Gushti ėshtė dita e 240 e kalendarit Gregorian (dita e 241 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė...
Komentet (0)
Menjėherė pas mbarimit tė luftės romakėt u morėn me ndarjen administrative tė tokave tė shteteve tė mundura.
Komentet (0)
Aleanca Iliro ? Maqedone.
Komentet (0)
Ardhja nė fuqi e Gentit dhe gjallėrimi i forcave antiromake nė Iliri.
Komentet (0)
Luftėrat qė u zhvilluan nė truallin ilir gjatė ēerekut tė fundit tė shek. III p.e.sonė patėn pasoja tė rėnda pėr Ilirinė...
Komentet (0)
Paqja e Foinikes, ashtu sikurse u pėrfundua, i la hapur kontradiktat midis Romės dhe Maqedonisė.
Komentet (0)
Agresioni i Filipit V kundėr Ilirisė.
Komentet (0)
Pėrpjekjet pėr tu shkėputur nga varėsia romake.
Komentet (0)
Problemi i ndėrhyrjes romake nė Iliri ka qenė pėr historiografinė njė tezė e parapėlqyer, rreth sė cilės janė zhvilluar ...
Komentet (0)
Shqetėsimet nė Greqi qenė tė mėdha, por mė tė mėdha ishin ato nė Romė.
Komentet (0)
Trashėgimi nė fron i takonte tė birit, Pinit, qė Agroni e kishte me gruan e dytė, Triteutėn.
Komentet (0)
Nė vitet 30 tė shek. III p.e.sonė shteti ilir kishte arritur kulmin e fuqisė sė vet.
Komentet (0)
Mesopotamia ėshtė emri me tė cilin njihet zona e Lindjes sė Afėrme, qė shtrihej mes tokave pjellore pėrreth lumenjve Tigris dhe Eufrat, pikėrisht nė kufinjtė e Irakut tė sotėm, dhe Sirisė lindore.
Komentet (0)
Nė historiografinė moderne ėshtė bėrė zakon qė shtetin ilir tė mesit tė shek. III ta quajnė shteti ardian.
Komentet (0)
Fitorja e Pirros nėnkupton sakrifica tė rėnda.
Komentet (0)
Pirro i Epirit (319-272 p.e.s.) ishte njė nga gjeneralet mė tė shquar tė asaj kohe dhe mbret i Epirit dhe i Molosisė.
Komentet (0)
Mendimin qė fiset epirote nuk ishin helenė, mbėshtetet nė radhė tė parė, nė faktin se shumė nga shkrimtarėt antikė kėto ...
Komentet (0)
Me emrin 'Epir', nė kohėt e lashta quheshin krahinat nė veri-perėndim tė Greqisė.
Komentet (0)
Qė nė fillim tė veprimtarisė sė saj Lidhja Epirote u ndodh pėrpara vėshtirėsive tė mėdha tė shkaktuara nga situata tė br...
Komentet (0)
Kur kontradiktat e thella politike ēuan nė pėrmbysjen e regjimit monarkik nė Epir, Aleanca Epirote qė deri nė atė kohė ekzistonte si njė formė shtetėrore federative.
Komentet (0)
Pas vdekjes sė Pirros, Aleanca Epirote filloi gradualisht tė humbiste fuqinė e saj tė mėparshme politike dhe ushtarake.
Komentet (0)
Nė vitin 280 p.e.sonė, nė krye tė njė ushtrie tė madhe tė pėrbėrė kryesisht nga kontingjente molosėsh, thesprotėsh dhe k...
Komentet (0)
Nė fillim tė shek. III p.e.sonė, Epiri del nga kriza e vėshtirė dhe me pasoja tė rėnda politike qė e kishte mbėrthyer pa...
Komentet (0)
Pas vdekjes sė Aleksandrit molos, shteti i Epirit u gjet pėrpara vėshtirėsive serioze, tė shkaktuara nga grindjet e bren...
Komentet (0)
Nė gjysmėn e dytė tė shek. IV p.e.sonė ndodhėn ndryshime tė njė rėndėsie tė veēantė nė organizimin shtetėror tė Epirit.
Komentet (0)
Shteti i Epirit shtrihej nė veri-perėndim tė Greqisė antike.Fiset e Epirit ishin Molosėt, Thesprotėt dhe Kaonėt. Kėto fi...
Komentet (0)
Nga fundi i shek.V dhe sidomos gjatė shek. IV p.e.sonė, nė Epir vihet re njė zhvillim i mėtejshėm i ekonomisė nė tė gjitha degėt e saj.
Komentet (0)
Shteti i Epirit shtrihej nė veri-perėndim tė Greqisė antike. Fiset e Epirit ishin Molosėt,Thesprotėt dhe Kaonėt. Kėto fi...
Komentet (0)