Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

31 thėnie tė menēura nga mafiozėt e mėdhenj.

Ata janė tė dhunshėm, tė pamėshirshėm, kanė shkaktuar me veprimet e tyre shumė fatkeqėsi, por nuk mund t'u heqėsh presjen kur bėhet fjalė pėr sensin e tyre tė tė bėrit biznes.

31 thėnie tė menēura nga mafiozėt e mėdhenj.
31 thėnie tė menēura nga mafiozėt e mėdhenj.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 07/10/2017 15:08

Njė gjė ėshtė e sigurt, qė bosėt mafiozė dinė se si tė pėrfitojnė nga veprimet e tyre. Sigurisht qė praktikat e tyre, nė mė tė shumtėn e rasteve janė tė paligjshme, por mafiozėt nuk janė konservatore.

Arsyeja e ekzistencės sė saj ėshtė njė dhe e vetme: fitimi.

Si ēdo biznes nė fund tė fundit edhe mafia ėshtė pragmatiste dhe nė ndryshim tė vazhdueshėm pėr tė eksploruar dhe bėrė tė vetat mundėsitė e reja qė ofron tregu. Metodat e pėrdorura nga biznesmenė tė mėdhenj e tė fuqishėm pėr tė arritur fitime sa mė tė larta, kanė qenė pėrdorur prej mafies pėr njė kohė tė gjatė.

Ata kanė ecur vetė nė jetė dhe disa nga thėniet e tyre mund tė na shėrbejnė si kėshilla nė jetė.

1. Njerėzit e mėdhenj nuk lindin tė mėdhenj, bėhen tė mėdhenj.

2. Mbaji miqtė pranė, por armiqtė edhe mė afėr.

3. Njė njeri pa armiq ėshtė njė njeri pa cilėsi. Edhe Pejgamberi A.S. kishte armiq.

4. Bota i pėrket njeriut tė duruar.

5. Tė gjitha problemet zgjidhen vetė; jepu pak kohė.

6. Problemet ekstreme shpesh kėrkojnė zgjidhje ekstreme.

7. Miqtė nuk janė aq tė rėndėsishėm sa familja. Mos e ngatėrro besnikėrinė e miqėsisė me lidhjen e gjakut.

8. Problemi me miqtė ėshtė sinqeriteti i tyre. Ata do t'ju tradhtojnė nėse ti do ti lėsh dhe pastaj do tė thonė nė fytyrė: "Ėshtė thjesht biznes, mos e merr personale".

9. Njė burrė qė nuk shpenzon kohė me familjen e tij, nuk ėshtė burrė.

10. Edhe njė mi mban tre shtigje gati.

11. Zoti do tė mbrojė, por ti ruaju vetė derisa Zoti ta bėjė.

13. Mbrojtja mė e mirė ndaj tė pabesėve ėshtė tradhtia.

14. Njė mijė armiq nuk janė mjaft, njė armik i vetėm ėshtė. Nuk ka asnjėherė armik "tė padėmshėm".

15. Nėse jeni duke kalėruar nė njė kalė tė freskėt dhe tė shpejtė, mos ndalo, vrapo. Vrapo derisa tė zgjasė.

16. Shqiponjat nuk gjuajnė miza.

17. Nė njė stuhi lutju Zotit pėr ndihmė, por ndėrkohė kėrko edhe pėr bregun.

18. Ilaēi i mirė ėshtė gjithnjė i hidhur.

19. Ai qė paguan mirė do tė shėrbehet mirė.

20. Zhurma e madhe dėgjohet mirė vetėm nė largėsi.

21. Paratė nuk shkojnė kurrė nė burg.

22. Ju mund tė bėheni tė pasur pa e ditur se si tė bėheni i pushtetshėm, por ju nuk mund tė bėheni kurrė i pushtetshėm pa para.

23. Hapi i parė pėr tė verbuar dikė, ėshtė ta bėsh qė tė hapė sytė.

24. Kur bėn njė kompromis, ke humbur. Kur dukesh sikur po kėrkon kompromis jep njė hap afėr fitores.

25. Fati ėshtė nė anėn e tė fortit.

26. Qė paqja tė mbretėrojė duhet tė jesh gjithnjė gati pėr luftė.

27. Ėshtė mė mirė qė armiqtė e tu tė mbivlerėsojnė marrėzitė e tua sesa zgjuarsinė tende.

28. Pas njė fitoreje mprehe thikėn tėnde.

20. Nuk ka diēka tė tillė si para e mirė apo para e pistė. Janė thjesht para.

21. Gjyqtarėt, avokatėt dhe politikanėt kanė licencė pėr tė vjedhur.

22. Nėse ke vullnet, gjithnjė do tė kesh njė rrugėdalje.

23. Kurrė mos i urre armiqtė. Tė ndikon nė gjykim.

24. Vetėm miqtė e vėrtetė mund tė tė tradhtojnė.

25. Femrave dhe fėmijėve u lejohet tė jenė tė pakujdesshėm, por jo burrave.

26. Tė jesh njeri i ndershėm ėshtė e rrezikshme.

27. Pushteti korrupton ata qė nuk e kanė atė.

28. Kurrė mos u bashko me dikė tjetėr pėr tė dalė kundėr familjes tėnde. Kurrė!

29. Ka njė kohė pėr tė luftuar, dhe njė kohė pėr tė qenė tė zgjuar.

30. Gėnjeshtrat janė tė domosdoshme, kur e vėrteta ėshtė shumė e vėshtirė tė besohet.

31. Kur i afrohesh shumė diellit, ėndrrat e tua mund tė shkrijnė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
[i$j$

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė