Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Testoni inteligjencėn tuaj! Kush ėshtė vrasėsi dhe viktima?

Ju jeni nė rolin e njė dedektivi dhe duhet tė gjeni vrasėsin dhe viktimėn. Le tė fillojmė!

Testoni inteligjencėn tuaj! Kush ėshtė vrasėsi dhe viktima?
Testoni inteligjencėn tuaj! Kush ėshtė vrasėsi dhe viktima?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 22/11/2017 19:47

Nė ditėt e sotme mund tė gjejmė shumė teste nė web pėr tė parė se deri ku arrin inteligjenca jonė, apo aftėsia jonė e tė parit, por nėse shumė prej tyre ju duken tė kotė, apo jo shumė tė mirė pėr tė plotėsuar kėrkesat tuaja, sot ne ju sjellim kėtė test inteligjence qė shumė pak veta e kanė arritur ta zgjidhin saktė. Bėhet fjalė pėr njė rast tė dyshimtė vrasjeje. Rasti pėrfshin pesė persona qė nuk njiheshin me njėri-tjetrin, nga tė cilėt njėri ėshtė viktima, njėri vrasėsi dhe tre tė tjerėt nuk kanė lidhje me ngjarjen. Ju jeni nė rolin e njė dedektivi dhe duhet tė gjeni vrasėsin dhe viktimėn. Le tė fillojmė!

1

Personi i parė quhet Xhon, njė lojtar fillestar tenisi. Njė ditė pas ditės sė vrasjes ka marrė pjesė nė njė turne duke luajtur me njė person, tė cilin ende nuk po arrin ta kontaktosh dot.

2

Personi i dytė ėshtė Xheku, njė djalė i gjatė qė ka ardhur rreth njė vit mė parė nė qytetin tuaj. Xheku lindi dhe u rrit nė njė ishull tė vogėl nė njė familje peshkatarėsh, ku tė gjithė e praktikonin kėtė disiplinė. Pikėrisht pėr kėtė arsye, edhe Xheku ėshtė peshkatar dhe ėndėrron qė njė ditė tė bėhet kapiten i njė varke.

3

Personi i tretė ėshtė Stivi, njė djalosh i bukur dhe qė i pėlqen tė jetė nė qendėr tė vėmendjes. Ai punon si model profesionist dhe njė ditė para vrasjes ka pranuar tė pozojė pėr Billin.

4

Personi i katėrt ėshtė Billi, qė piktor i famshėm qė merret vetėm me piktura pėr personat e njohur tė fushės sė artit dhe politikės. Gjatė pyetėsorit, Billi tha se pėr njė javė, mund ta pėrfundojė portretin e Stivit.

5

Personi i fundit ėshtė Aleksi. Njė ditė pas vrasjes ai ėshtė gjetur nė Antarktidė pėr njė projekt interesant tė tijin. Aleksi, nė fakt, ka pranuar tė marrė pjesė nė njė studim me 19 shkencėtarė tė tjerė biologė dhe ende ėshtė sot nė Antarktidė duke punuar pėr kėtė studim.

Disa ndihma tė vogla:

Javėn pėrpara vrasjes, vrasėsi theu kėmbėn, ndėrsa Aleksi dhe Stivi janė njohur me njėri-tjetrin 6 muaj pėrpara vrasjes. Aleksi e njeh vrasėsin qė nga fėmijėria e hershme, sepse ishin fqinj dhe janė rritur tė dy nė njė qytet tė madh.

A e gjeni dot tani se cili ėshtė vrasėsi dhe cili viktima?

Zgjidhjen lexojeni mė poshtė:

Nisim dhe i mendojmė tė dhėnat nė kėtė rast.

Sė pari, Xhoni nuk mund tė jetė vrasėsi, sepse njė ditė pas vrasjes ai mori pjesė nė turneun e tenisit. Mirėpo vrasėsi kishte thyer njėrėn kėmbė, ndaj Xhoni pėrjashtohet nga ky rast.

Edhe Aleksi pėrjashtohet nga dyshimi pėr tė qenė vrasėsi, sepse ai e ka njohur vrasėsin qė nė fėmijėri dhe e ka pasur fqinj.

Pėr tė njėjtėn arsye edhe Steve pėrjashtohet, sepse ai e njeh Aleksin qė prej 6 muajsh, ndėrkohė qė duhet ta njihte qė nė fėmijėri pėr tė qenė nė rregull me tė dhėnat e rastit.

Mbeten vetėm Xheku dhe Billi. Xheku lindi nė njė ishull tė vogėl dhe jo nė njė qytet tė madh, ndaj nuk mund tė jetė vrasėsi, sepse vrasėsi ka lindur nė njė qytet tė madh dhe ėshtė mik me Aleksin.

Pra, Xheku i bie tė jetė viktima, kurse Billi vrasėsi.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
'4H4

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.