Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė do tė ndodhė nė tė ardhmen e afėrt?

Jeta po ndryshon. Teknologji tė reja, pajisje tė reja dhe produkte tė reja vijnė me shpejtėsi nė jetėn tonė.

Ēfarė do tė ndodhė nė tė ardhmen e afėrt?
Ēfarė do tė ndodhė nė tė ardhmen e afėrt?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 23/02/2018 12:04, Ndryshuar: 23/02/2018 19:07

Jeta po ndryshon. Teknologji tė reja, pajisje tė reja dhe produkte tė reja vijnė me shpejtėsi nė jetėn tonė. Ajo qė ishte e padėgjuar pėr gjeneratat e mėparshme nuk ėshtė asgjė e pazakontė pėr ne dhe ky transformim ndodh ēdo ditė.

Perspekti zgjodhi disa artikuj qė po bėhen pjesė tė jetės sonė nė mėnyrė tė paevitueshme.

1. Roboti-njeri

Pėr momentin mund tė jetė sci-fi, por kurrė mos thoni kurrė! Kush e di? Ne mund tė shohim njė tru njerėzor tė lidhur me njė kompjuter mė shpejt sesa mendojmė.

2. Hyperloop

Hyperloop ėshtė njė sistem transporti super i shpejtė me njė shpejtėsi prej 760 mph.

3. Udhėtimi nė Mars

Edhe pse mund tė tingėllojė si fantazi, duket se kjo ditė ėshtė shumė mė afėr sesa ne mendojmė.

4. Automjete me vetė-ngarje

Shumė prodhues tė makinave po punojnė nė makinat self-driving. Shumė shpejt ne nuk do tė duhet tė shqetėsohemi pėr zgjedhjen e njė shoferi.

5. Robotėt pėr punėt e shtėpisė

Kjo ėshtė ėndrra e tė gjithėve. Ėshtė mirė qė tė keni njė pjatalarėse nė shtėpi, por a nuk do tė ishte e mrekullueshme tė kishit dikė (ose diēka) qė mund t'ju ndihmonte me punėt e shtėpisė?

6. Internet pėr tė gjithė

Jo mė shqetėsime pėr fjalėkalimet Wi-Fi apo internetin e ngadaltė! Ju do tė aksesoni njė lidhje interneti tepėr tė shpejtė kudo qė tė jeni. Elon Musk dhe Richard Branson po planifikojnė tė mbulojnė tė gjithė planetin.

7. Drone pėr shpėrndarje

Gjithnjė e mė shumė njerėz po bėjnė pazar online dhe pėrdorimi i dronėve mund tė jetė njė metodė e lirė dhe e besueshme pėr shpėrndarjen. A do tė duhet gjithashtu tė shpiket njė semafor pėr tė shmangur rrėzimet?

8. Protezat

Shumė shpejt ne mund tė shohim njerėz me gjymtyrė tė avancuara proteze me shtresa tė ndryshme dhe "lėkurė" aq tė ndjeshme sa mund tė "ndjejė" prekjen ose temperaturėn.

9. Trupi i njeriut

Charles Darwin parashikoi se trupi ynė do tė ndryshojė me kalimin e kohės. Megjithėse ai kryesisht i referohej pjesėve tė trupit, pėr tė cilat njerėzit nuk kanė nevojė mė, duke i pėrshkruar ato si "tė padobishme ose pothuajse tė padobishme". Nėse disa pjesė zhduken, ndoshta do tė shfaqen edhe tė tjera. Njė ditė trupat tanė mund tė zhvillojnė veēori shtesė qė do tė na lejojnė tė fluturojmė si zogj, tė vrapojmė si gatopardė dhe tė notojmė si rosat.

Mos harroni, kurrė mos thoni kurrė!

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
@+ba\

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė