Perspekti - 10 gabimet qė pothuajse cdo njeri bėn kur blen njė makinė tė re.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

10 gabimet qė pothuajse cdo njeri bėn kur blen njė makinė tė re.

Tė ngasėsh njė makinė tė re mund tė jetė njė nga eksperiencat mė tė mėdha tė jetės por duhet shumė kujdes kur tė blesh njė tė tillė.

Nė kėtė artikull do shpjegojmė 10 gabimet qė mund tė bėjmė kur tė blejmė njė automjet tė ri.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 24/07/2015 16:14

Tė shkosh nė njė firmė qė shet makina dhe tė blesh njė automjet, renditet nė listėn e eksperiencave me ankth po aq tė lartė sa e folura nė publik, apo takimi me dentistin. Por nuk ėshteė nė realitet aq e frikshme nėse je i pregatitur dhe keni njohuri. Ju mund tė bėni njė hap tė madh nė atė marrėveshje i informuar, i sigurt nė vetvete, dhe nė krye tė tė gjithė procesit. Ne do tju ndihmojmė pėr tju dhėnė ju vetbesimin qė ju duhet duke ju bėrė tė qarta 10 gabimet qė njerėzit shpesh bėjnė kur ata vendosin tė blejnė njė makinė tė re.

1. Tė mos dish se ēfarė dėshiron.

Tė bėsh pazar pėr njė makinė nuk ngjan me blerjen e njė palė kėpucėve tė reja dhe as me blerjen e njė smartfon-i. Blerėsit fillestarė tė makinave futen nė marrėveshje me nocione tė paqarta nėse ata duan njė set tė ri tė rrotave, apo sesa duan tė pagujnė nė muaj. Tregtarėt janė tė arrirė pėr nivelin e shitjeve dhe kjo duket se i bėn njerėzit tė pranojnė qė nė dyqanin e parė tė makinave qė ata vizitojnė. Salla e ekspozitės nuk ėshtė vendi pėr tė filluar kėrkimin e makinės. Blerėsit e zgjuar fillojnė me orė tė tėra kėrkimi nė rrjet dhe site si Car and Driver's Buyer's Guide, ku mund tė mėsosh se cfarė ėshtė nė dispozicion, tė krahasosh kostot dhe karakteristikat, dhe tė lexosh shkrime dhe pėrmbledhje nga ekspertėt e makinave nė lidhje me testet e rrugės pėr tė vlerėsuar kostot financiare. Shumica e firmave qė merren me shitjen e makinave kanė faqe interneti pėr shitjet pėr tė parė ēfarė ėshtė nė dispozicion dhe gjithashtu pėr tė negociuar pėr ēmimet pėrpara sesa blerėsi tė shkojė nė vendin ku mbahen makinat pėr shitje.

Si tė zgjidhni njė makinė qė ju pėrshtatet.

2. Tė mos e testosh makinėn para se ta blesh.

Njė nė gjashtė blerės nuk e ngasin kurrė makinėn e tyre tė re para se ata tė paguajnė pėr tė, kjo e thėnė nga kėrkuesit e DME Automotive. Njė pjesė tjetėr bėjnė tjesht njė rrotullim 10 minutėsh pėrreth bllokut me makinėn e tyre. Veprim jo i zgjuar. Ashtu sic thuhet edhe nė internet vetėm nėse i jepni makines mund tė zbulojė nėse mjeti i pėrshtatet preferencave personale. Pėrpara se tė zgjidhni njė makinė si e duhura provoni disa makina tė tjera konkurente. Nėse i keni dhėnė njė makinė tė vjetėr pėr shumė kohė, njė makinė e re do tė dukej perfekte. Vizitoni disa tregtarė dhe ngisni 4 deri nė 7 makina pėr tė bėrė njė krahasim themelor tė domosdoshėm. Disa tregtarė mund tė pėrpiqen qė tė limitojnė mundesitė tuaja. Nėse e bėjnė kėtė, thjesht ikni. Nėse nuk e bėjnė, bėni testin e ngarjes sė makinės dhe pėrpiquni tė provoni atė qė dėshironi tė blini ose makina me pajisje tė ngjashme. Pėrsėri, makinat nuk janė kėpucė: ėshtė shumė e shtrenjtė tė kthesh njė makinė qė nuk tė pėrshtatet.

Specialistėt udhėzojnė qė tė provohen disa automjete tė ngjashme pėrpara se tė vendosni nė blerjen e automjetit.

3. Tė negociosh pėrmes prodhuesve tė sugjeruar me pakicė.

Nėse ju nuk jeni nė njė dyqan tė dorės sė dytė, ku ēdokush paguan njė ēmim shtesė pėr shkak tė marrėveshjes, ju duhet tė bėni njė kompromis me tregtarin pėr njė ēmim transaksioni. Prodhuesi i sugjeruar me pakicė ekspozoi nė njė fishė nė dritare qė ky diskutim nuk ėshtė njė pikė e mirė fillimi. Duket njė marrėveshje perfekte nėse prezantuesi i shitjeve pranon tė bėjė njė ulje prej 3,000 dollarė, por mund edhe tė mos duket. Shumė shėrbime nė rrjet dėshirojnė tė zbulojnė se cfarė mendojnė tregtarėt dhe blerėsit nėse kompania qė shet makinėn paguan prodhuesin. Prandaj ėshtė mė mirė tė negociosh pėrmes prodhuesve tė sugjeruar me pakicė. Gjithsesi, nuk ėshtė dicka e padėgjuar mė parė nėse ju merrni njė ēmim qė ėshtė poshtė ēmimit tė sugjeruar tė tregtarit. Pėrse? Sepse transaksioni ka gjithashtu edhe elementė tė tjerė- tregtrėt gjithashtu marrin njė kompesim pengesė nga shoqėria automobilistike pėr tė marrė stimuj pėr njė model makinė qė shitet ngadalė (e cila i paguhet vetėm tregtarit, pėrveē ndonjė zbritje shumė tė vogėl qė bėhet pėr konsumatorin.)

Mundohuni tė negocioni kur tė blini njė automjet tė ri

4. Pritshmėri pėr tė pėrdorur ndėrmjetėsin financiar.

Sigurisht, reklamat ofrojnė norma interesi tė ulta siē ėshtė ajo prej 0%, por kėto norma janė vetėm pėr ata me rezultat tė lartė krediti, pėr vetėm disa muaj, me njė ulje tė garantuar. Mė mirė tė bėsh pazar duke e ndarė atė nga financat. Shihni llogarinė bankare ose kredinė nėse keni njė tė tillė dhe mė pas merrni njė miratim paraprak pėr tė marrė njė makinė me kredi. Kėshtu ju mund tė keni diēka pėr tė krahasuar nė lidhje me mundėsitė e tregtisė financiare. Ndonjėherė, tregtari vėrtet mund tju bėjė njė ofertė tė mirė, por nėse nuk keni informacione tė mėparshme ju nuk keni nga ta dini kėtė- ose bėni takimin me ndėrmjetėsin financiar njė pikė negociuese- nėse keni njė ofertė tė krahasueshme financimi.

Makinat gjithashtu mund tė blihen me ndėrmjetesa financiar, pėr njė interes me siguri.

5. Tė bėsh tregėti me pagesen mujore.

Blerėsit duhet ta dijnė sa ėshtė buxheti i tyre mujor, por duhet gjithashtu ti rezistojnė tundimit pėr ta bėrė kėtė shumė bazėn e tyre tė negocimeve, dhe tė mos ia tregojnė atė stafit tė shitjeve. Nė vend tė kėsaj, ata duhet tė negociojnė ēmimin e shitjes sė makinės pėr herė tė parė, pa marrė parasysh pagesėn minimale, tregtinė, dhe rregullimet financiare. Llogaritėsit e dobishėm nė internet (duke pėrfshirė Guidėn e Blerėsit dhe Shoferit tė Makinės) dhe aplikacionet nė telefonin tuaj smartphone do tė bėjnė llogaritjet nė lidhje me balancat e kredisė, afatet dhe normėn e interesit, nė pagesat mujore qė ju duhet tė paguani. Njė tregtar qė e di qė ju mund ta blini makinėn me njė pagesė tė caktuar mujore, mund tju ofrojė njė qira tunduese ose marrėveshje financiare me pagesa tė cilat shtrihen nė njė afat mė tė zgjatur kohor, dhe qė do tju bėjė ju tė paguani mė shumė gjithsesi. Ne kemi tė bėjmė me njė blerje nė kėtė rast: ka argumenta pėr dhenien me qira, por kjo ėshtė dicka qė ju duhet ta kėrkoni dhe ta vendosni mė parė se tė bėni blerjen, dhe jo kur tė bėni marrėveshjen thjesht pėr tė goditur me njė numėr mujor.

Ėshtė mirė tė bėsh pak tregti me pagesat mujore.

6. Tė bėsh tregti shumė herėt.

Kjo ėshtė pothuajse gjithmonė e mundur- me kohė dhe pėrpjekje- ti mund tė shesėsh njė makinė tė vjetėr vetė, pa ndihmėn e njė tregtari pėr mė shumė para sesa mund tė ofrojė njė tregtar I mirėfilltė. Shumė blerės gjithsesi e kanė mė tė lehtė tė ngasin makinėn e tyre tė vjetėr sepse tregtia pėr njė makinė tė re mund tė jetė jo bindėse. Nese kjo ju ndihmon, hulumtoni pėr vlerėn e tregtise paraprakisht, por refuzoini ofertat ose presionin e ushtruar nga tregtari pėr tė diskutuar nė lidhje me pagesat ,nėse nuk keni vendosur pėr ēmimin e makinės suaj tė re. Nėse ju tregoni qė jeni me tė vėrtetė I mėrzitur me makinėn tuaj tė vjetėr, dhe ju zotėroni disa para tė hequra mėnjėanė, ju po bini nė kurth, dhe ju nuk jeni gati per tu futur nė bisedime pėr njė makinė tė re. Si pėrfundim, ju duhet ta shisni makinėn tuaj tė vjetėr privatisht pėr tė shlyer borxhet. Dhe po, tregtari do tju ofrojė tė rrotulloni borxhin tuaj tė vjetėr nė njė kredi tė re dhe normat e interesit vetėm do tė rriten. Kjo nuk ėshtė njė ide e mirė.

Ėshtė ide e mirė qė tė bėsh pazaret e automjeteve herėt.

7. Tė mos jesh i pregatitur tė largohesh.

Nuk ka marrėveshje pėr makina qė nuk ėshtė aq e mirė sa pėr tė ikur, sepse kėndi i shikimit tė tregtarit tė makinave ėshtė mjeti mė i fortė negociues i konsumatorit. Mos e pranoni, kjo marrėveshje ėshtė e mirė vetėm pėr sot ose pėr 72 orėt e ardhshme. Nėse dicka iu duket keq, dyshuese, ose nuk e kuptoni se cfarė po ndodh, jini gati tė thoni,  Nuk jam i kėnaqur me kėtė, dua ta mendoj mirė dhe tė bej ca kėrkime. Kjo mund tė jetė e vėshtirė pėr tu bėrė nėse ju keni invesuar emocionalisht nė perspektivėn pėr tė shkuar nė shtėpi me njė makinė tė re tė shkėlqyeshme, dhe nga kjo tregtuesit pėrfitojnė dhe mundohen tė bėjnė mė tė mirėn e tyre pėr tju bėrė ju tė mendoni me zemėr dhe jo me mendje. Largohuni, gjithsesi. Ēdokush shtanget kur tregtari telefonon njė ditė ose dy ditė mė vonė dhe ofron njė marrėveshje mė tė mirė. Nėse kjo telefonatė nuk vjen, ka firma tė tjera pėr blerje makinash dhe makina tė tjera, gjithėsesi.

Ėshtė mirė tė kesh njė plan se kur mund tė largohesh apo tė mos largohesh nga njė pazar.

8. Tė bėsh tregti me vetėm njė tregtar.

40% e blerėsve vizitojnė vetėm njė firmė qė merret me shitjen e makinave, thotė DME Automotive. Shumė nga blerėsit do tė jenė besnikė kur gjejnė njė tregtar dhe markėn tė cilės i besojnė dhe janė tė lumtur pėr tė bėrė njė marrėveshje. Edhe ata, gjithėsesi, mund tė pėrfitojnė nėse hedhin njė sy rrotull, dhe nėse vetėm sigurohen qė tregtari i tyre i besuar nuk po pėrfiton nga marrėveshja dhe marrėdhėnia e tyre. Edhe ata qė kanė vendosur se me kė tė bėjnė tregti dhe kanė zgjedhur markėn e makinės mund tė hedhin njė sy nė departamentet e shitjeve nė internet ose tė vizitojnė dyqanet qė janė afėr pėr tė parė nėse ata kanė njė ēmim mė tė mirė pėr makinėn e dėshiruar. Dhe nėse kanė, tė paktėn kjo ėshtė njė pikė pėr tė negociuar pėr tregtinė me pajisje tė tjera tė ngjashme pėr atė markė.

9. Tė harrosh siguracionin.

Shumė blerės kanė arritur njė marrėveshje tė madhe qė i pėrshtatet njė buxheti mujor tė menduar me kujdes vetėm pėr tė gjetur qė kostot e njė udhėtimi tė ri janė mė tė larta pėr tė siguruar sesa pėr tė parshikuar. Veēanėrisht nėse nuk keni ngarė njė makinė tė re pėr njė kohė tė gjatė, kujtoni se kushtet e kredisė do tė kėrkojnė mbulimin e plotė tė aksidenteve dhe pėrplasjeve pėr tė mbrojtur huadhėnėsin. Kontrolloni normėn mbi makinat pėr tė cilat po bėni pazar nė lidhje me siguracionin dhe konkuruesit pėrpara se tė bėni marrėveshjen. Ndoshta ju mund tė kurseni duke zgjedhur njė makinė mė tė vogėl ose njė makinė qė e konkuron denjėsisht makinėn qė dėshironi por qė kushton mė pak pėr tu siguruar.

Siguracioni i automjetit ėshtė gjėja e parė qė duhet shqyrtuar pėrpara se tė ngisni njė automjet tė ri.

10. Tė mos pyesėsh pėr shtesat nė mbyllje.

Kur nė fund ulesh tė firmosėsh letrat pėr blerjen e njė makine, ji i vėmendshėm dhe pregatitu tė thuash shpesh jo. Kjo kur tregtari pėrpiqet tju shesė gjėra si: pėlhura mbrojtėse, garancitė e zgjeruara, apo aksesorė tė panevojshėm qė gjithashtu janė shumė mė tė shtrenjtė sesa nė vende tė tjera. Bėhu i sigurt qė ti nuk po paguan shtesė pėr gjėra tė cilat tashmė i keni diskutuar me prezantuesin e shitjeve, si pėr shembull njė ēelės tresh fob ose njė gomė rezervė me madhėsi tė plotė. Dhe po, tregtari mund ti mbledhė tė gjithė kėto kosto nė marrėveshje edhe pse ato janė tashmė tė financuara, por qė askush nuk u kushton ndonjė rėndėsi tė madhe. Pregatitu tė paguash kostot e ligjshme si tarifat e titullit tė transfertės dhe taksat ku pėrveē pagesave nė dorė ju do tė pėrfundoni duke paguar interes, duke e rritur shpenzimin tuaj mujor mbi llogaritjet tuaja.

Pyet shitėsin pėr shtesat dhe ėshtė mirė qė tė most firmosėsh pėr diēka qė nuk dėshiron.


Reklamė


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
*C[S5

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė