Perspekti - Tesla zbulon zyrtarisht modelin e mistershėm.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Tesla zbulon zyrtarisht modelin e mistershėm.

Modeli X i kompanisė Tesla nuk ėshtė mė mister. Elon Musk, kreu i kompanisė Tesla ka zbuluar zyrtarisht makinėn e parė, tė shumė pritur, sportive elektrike nė fabrikėn e kompanisė nė Fremont, California.

Tesla, modeli X
Tesla, modeli X
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 28/10/2015 18:33

Ky Crossover ėshtė modeli i tretė i Teslas dhe do ti bashkohet modelit S nė treg. Modeli X do tė kushtojė me njė ēmim gjashtė shifror pėr konsumatorėt qė kėrkojnė pėrvojė tė jashtėzakonshme. Me opsione tė njėjta sikurse Model S, makina e re do tė kushtojė 5 mijė dollarė mė shumė pėr shkak tė madhėsisė dhe kompleksitetit tė trupit tė saj, shkruan Musk nė Twitter. Ēmimi i Model S fillon prej 70 mijė dollarė, duke mos pėrfshirė asnjė nxitje tė taksave tė cilat mund tė pėrdoren nė nivelin federal dhe shtetėror tė makinave elektrike.

Modeli X ėshtė thėnė se do ketė hapėsirė pėr 7 njerėz nė tre rreshta tė ndenjėseve, dyert qė hapen nga poshtė-lart (nė formė tė krahėve) nė vend tė dyerve standarde qė hapen anash. Ėshtė e paqartė se cili do tė jetė ēmimi pėrfundimtar i kėtij modeli, i cili sė pari ėshtė paralajmėruar nė vitin 2012, por kjo nuk ka ndalur entuziastėt e Teslas qė tė kursejnė nė mėnyrė qė tė sigurojnė modelin X.

Vonesa e modelit X pėr konsumatorėt do tė ndihmojė Teslan qė tė hapė rrugėn pėr projektin e saj tė ardhshėm  me ēmim mė tė lirė, Model 3. Musk ka zbuluar se kjo kompani e makinave elektrike kėtė model do ta prezantojė nė Mars tė vitit tė ardhshėm dhe do tė fillojė tė pranojė para-porositė, pėrafėrsisht, nė tė njėjtėn kohė. Ky sedan mė i vogėl pritet tė kushtojė rreth 35 mijė dollarė, ndėrsa prodhimi i tij pritet tė fillojė nė vitin 2017.

Tesla, modeli X pamje anėsore

Tesla, modeli X pamje anėsore

Tesla modeli X pamje nga brenda

Tesla modeli X pamje nga brenda


Reklamė


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
1"J33

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė