Ēfarė duhet tė dini para se tė planifikoni tė bėni fėmijė?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė duhet tė dini para se tė planifikoni tė bėni fėmijė?

E keni me dy mendje nėse doni tė bėni fėmijė apo jo? Mė parė duhet tė keni parasysh kėto gjėra.

Ēfarė duhet tė dini para se tė planifikoni tė bėni fėmijė?
Ēfarė duhet tė dini para se tė planifikoni tė bėni fėmijė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/02/2018 17:56

Pasi gjithēka nė martesė po shkon si duhet ajo ēka duhet bėrė ėshtė plotėsimi i familjes.

Ja disa kėshilla qė ndihmojnė nė shtatėzani.

Bėni kontroll para se tė mbeteni shtatzanė

Para se tė tentoni tė ngeleni shtatėzanė, e mira ėshtė tė bėni njė kontroll te mjeku. Nė rast se keni ndonjė problem i duhet tė vihet nė kontroll para se te kaloni nė njė stad tjetėr tė jetės.

Njihni ciklin menstrual

Duhet tė keni njohje tė ciklit tuaj menstrual. Koha mė e mirė qė tė mbeteni shtatėzanė ėshtė periudha e ovulimit. Shenja tė ovulimit janė menstruacionet e bardha, dhimbje anėsore.

Dita e parė e periodave (menstruacioneve) llogaritet dita e parė e ciklit 28 ditėsh. "Fillo testimin nga dita e nėntė dhe vazhdo deri sa tė keni rezultat pozitiv tė testimit", thotė Dr. Joanne Piscitelli, profesor asistente e gjinekologjisė nė Qendrėn e Mjeksisė pranė DUKE UNIVERSITY nė Durham, New York. Gratė me cikėl 28 ditėsh anojnė tė ovulojnė nė ditėn e 14, por shumė gra kanė cikėl mė tė gjatė apo mė tė shkurtėr, kėshtu qė pėr tu siguruar duhesh ta kėrkosh mė gjėrė, me fjalė tė tjera tė provosh tė mbetesh shtatzene nga dita e 11 deri ne diten e 18.

Mos u merakos rreth pozitės mė tė mirė qė tė mbetesh shtatėzanė

Ka shumė thashetheme (fjalė grash) rreth pozitės pėr tė mbetur shtatzėnė, por ato nuk janė asgjė mė shumė se thashetheme. Kur bėhet fjalė pėr rritjen e gjasave maksimalisht pėr tė mbetur shtatzėnė nuk ka asnjė dėshmi shkencore qė thotė se pozita misionare (pėrfundi) ėshtė mė e mirė se sa ajo e gruas pėrmbi.

Qėndro shtrirė mbas marrdhėnieve

Sigurisht se ke dėgjuar pėr kėtė edhe mė parė, qėndro e shtrirė nė shtrat me kėmbė pėrpjetė pas mardhenieve seksuale nė mėnyrė qė tė rritėsh gjasat qė tė mbetesh shtatzėnė. Vendimi? Nuk ėshtė plotėsisht e vėrtetė. "Ėshtė kėshillė e mirė qė qėndroni e shtrirė nė shtrat pėr 10 deri 15 minuta pas mardhėnieve, por kėmbėt pėrjetė nuk tė duhen dhe ėshtė e tepėrt, thotė Dr. Goldfarb. "Legeni (pelvisi) juaj nuk lėviz fare kur i ngrini kėmbėt pėrpjetė", thotė Dr. Goldfarb. Mos shko as nė banjė (WC) pas mardhenieve, thotė ajo. "Nėse prisni 10 deri 15 minuta sperma qe ka pėr tė hyrė nė legen veē do tė jetė aty".

Mos e tepėroni

Tė besh marrėdhenie shumė shpesh gjatė ovulimit nuk do tė thotė qė do t'i rrisni gjasat qė tė mbeteni shtatzėnė. Ndoshta duket si ide e mire, por numri i spermadozoidve tek disa meshkuj zvogėlohet dukshėm pas ejakulimit tė shpeshtė. "Nė pėrgjithėsi mardheniet ēdo tė dytėn natė gjatė kohės sė eovulimit ndihmon qė tė rrisni gjasat e tua qė tė mbetesh shtatzėnė", thotė Dr. Goldfarb. Sperma mund tė jetojė deri nė 72 orė pas mardhenieve. Por, nėse ju dhe partneri juaj dėshironi tė keni mardhenie me shpesh, ai mund tė bėj analiza tė spermės pas ejakulimit disa herė tė njėpasnjėshėm. Ky test mund tė tregojė nėse kualiteti dhe sasia e spermės sė tij zvogėlohet me ejakulime tė shpeshta. Nėse jo, atėherė jeni tė lirė tė keni mardhėnie sa shpesh qė dėshironi.

Largo stresin

Ndoshta duke u munduar tė mbetesh shtatzene ėshtė stresuese, dhe stresi sigurisht mundet qė tė prishė ovulimin. Stresi gjithashtu mundet tė shkaktoj ērregullim seksual dhe shqetėsim te meshkujt. "Ka ca dėshmi se akupunktura mund tė ndihmoj nė lirimin e stresit dhe tė rrisė gjasat qė tė ngeleni shtatzėnė," thotė Dr. Goldfarb. Pėrderisa pėrdorimi i tepėrt i alkoolit nuk ėshtė gjė e mirė kur provoni tė ngeleni shtatzene, njė gotė e vogėl me verė para mardhenieve mund tė ndihmoj tė relaksoheni. Nė fund tė fundit, ēka do qė ndihmon tė largoni stresin dhe presionin ndihmon qė tė rrisni gjasat tė mbetesh shtatzene.

Bėj jetė tė shėndetshme

Ushtrimet janė tė mira, por kur provon tė mbetesh shtatzene, duhet ndalur paksa. "Ushtrimet e tepėrta mund t'iu bėjnė tė mos ovuloni fare," thotė Dr. Goldfarb dhe sqaron se ushtrimet e tepėrta mund tė ndalojnė gjėndrėn pituare qė vezoret qė tė ovulojnė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
5c%#d

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.