Perspekti - Aplikacionet qė u vijnė nė ndihmė mėsuesve
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Aplikacionet qė u vijnė nė ndihmė mėsuesve

Edukimi ėshtė njė proces dinamik dhe gjithėpėrfshirės nė ēdo etapė tė tij.

Aplikacionet qė u vijnė nė ndihmė mėsuesve
Aplikacionet qė u vijnė nė ndihmė mėsuesve
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 11/11/2017 11:41, Ndryshuar: 11/11/2017 18:45

Ju ftojmė tė shikoni disa nga programet qė ofrohen falas nė rrjetet sociale dhe i ndihmojnė mėsuesit nė punėn e tyre tė pėrditshme. Kėto aplikacione ēdo mėsues duhet t'i ketė nė laptopin e tij.

Arsimi, edukimi dhe profesioni i mėsuesit ka kaluar nėpėr faza tė ndryshme nė historinė e shoqėrisė shqiptare. Edukimi ėshtė njė proces dinamik dhe gjithėpėrfshirės nė ēdo etapė tė tij. Si i tillė evoluon nga koha nė kohė dhe ky evoluim kėrkon qė mėsuesit tė pėrshtaten me risitė nė tė kundėrt e gjejnė veten jashtė sistemit arsimor.

Nxėnėsit janė pjesė e pandashme e edukimit dhe evoluimi tė cilin ata po kalojnė nė lidhje me nivelin e inteligjencės dhe pėrshtatjen me hapat e kohės, veēanėrisht me teknologjinė. Kjo ėshtė njė sfidė mė vete pėr mėsuesit, por gjithashtu nxisin mėsuesit tė jenė nė nivelin e duhur pėr tė edukuar brezat. Janė apo nuk janė tė dhėnė mėsuesit pas teknologjisė duhet tė pėrshtaten, pasi nxėnėsit kėrkojnė tė ecin me hapin e kohės. Nxėnėsit tė sfidojnė me dijet e tyre nė kėtė fushė. Prandaj, teknologjia duhet tė jetė njė pjesė e rėndėsishme e pedagogjisė sė ditėve tė sotme nė mėsimdhėnie, e cila nuk fillon nė orėn 8 dhe nuk pėrfundon nė orėn 1:30.

Po lind pyetja, cilat programe apo faqe interneti duhet tė shikojnė mėsuesit nė gamėn e gjerė e tė pafund tė opsioneve qė ofron interneti? Cilat janė tė duhurat? Cilat programe u vijnė nė ndihmė mėsuesve dhe nxėnėsve?

Disa nga programet qė ofrohen falas mund tė gjenden lehtėsisht nė internet. Mė poshtė do tė Perspekti do tė sjellė dhe shpjegojė funksionalitetin e disa prej programeve kryesore tė cilat pėrdoren gjerėsisht nga edukuesit pėr mėsimin e tyre tė pėrditshėm.

Planet mėsimore

Krijimin e planeve mėsimore, formate ditarėsh, network etj. Programet tė cilat janė mė sė shumti lehtėsues ku ti si mėsues mund tė aksesosh dhe kėrkosh ndihmė, por edhe tė japėsh mendim vijojnė si mė poshtė:

Linkedin.com ėshtė networku mė i madh i profesionistėve nė tė gjithė botėn me miliona anėtarė. Ēdo mėsues mund tė gjejė kolegė tė profesioneve tė ndryshme, mund tė shkėmbejnė eksperiencat, mund tė kėrkojnė mbėshtetje, gjithashtu secili mund tė krijojė networkun personal dhe tė bėjė binjakėzime virtuale. Sigurisht mund tė gjesh formate tė planeve ditore. Njė element shtesė ėshtė se ti edhe mund tė kėrkosh punė nėpėrmjet linkedin, duke ngarkuar CV tėnde personale.

Plus.google.com po ashtu ėshtė njė network nė google, ku mėsuesit mund tė regjistrohen pa pagesė, mund tė bėjnė kėrkime dhe ngarkime tė materialeve tė cilat dėshirojnė t'i ndajnė me tė tjerėt.

Facebook.com ėshtė network-u mė i pėrhapur nė EU, ku ofrohen me qindra forume pa pagesė ku mėsuesi mund tė marrė dhe japė atė ēfarė ka si qėllim. Ėshtė njė mjet shumė i rėndėsishėm komunikues qė i bėn eksperiencat mė tė vlefshme. Njė shembull i tillė nė Shqipėri ėshtė "Trajnimet pėr Mėsuesit" me rreth 24 000 anėtarė, tė cilėt, shtohen ēdo ditė edhe mė shumė. Pėrfitimet dhe shkėmbimet midis kolegėve janė tė pafundme. Gjithashtu mundėsitė e prezantuara krijojnė rrugė tė reja pėr zhvillimin e dijes dhe profesionalizmit pėr tė gjithė mėsuesit.

Krijimi i videove

Krijimi i videove, editimi apo postimi i tyre, mund tė konsiderohet si njė element esencial pėr mėsimdhėnien moderne sot. Disa nga programet, faqet qė e ofrojnė kėtė shėrbim janė listuar mė poshtė:

Magisto.com ėshtė njė web faqe, por edhe aplikacion pėr telefona, qė tė ofron mundėsinė qė ti tė editosh videot, tė krijosh histori, prezantime, filma me metrazh tė shkurtėr nė format video. Njė ndėr qėllimet e kėtij aplikacioni ėshtė lehtėsimi i punės nė editimin e videove dhe tė jetė sa mė i thjeshtė dhe i kuptueshėm nga tė gjithė pa kėrkuar trajnime apo aftėsi tė veēanta.

WeVideo.com ka tė njėjtin funksion; editim, prerje, vendosje shkrimesh nė mėnyrėn mė tė thjeshtė tė mundshme.

Youtube.com video editor, kryen tė njėjtat funksione si Magisto dhe WeVideo.

Formimi e posterave

Nė shkollat e Shqipėrisė, nuk ka klasė apo ambient qė tė mos ketė postera tė formuara me aq dashuri dhe pasion nga mėsuesit dhe nxėnėsit. Kjo ėshtė tepėr pozitive dhe tregon vlerėn e punės qė ėshtė kryer dhe mbetet si njė thesar nė vendin e pėrcaktuar. Por nėse kėto punė tė bėra me dorė do t'i zėvendėsonim me dizajn e mė pas t'i printonim do tė dukeshin mė bashkėkohore. Disa nga webfaqet qė e ofrojnė kėtė shėrbim falas janė:

ThingLink ėshtė njė platformė e cila mundėson krijimin e posterave, imazheve tė ndryshme tė cilat mund tė pėrdoren pėr qėllime tė ndryshme. Gjithashtu mund tė jenė lehtėsisht tė printueshme.

Google Drawings & Piktochart.com janė platforma tė tjera qė ofrojnė shėrbime falas dhe bėjnė tė mundur krijimin e posterave, kartolinave dhe e hartave tė ndryshme.

Ndėrtimi i forumeve

Sot, ėshtė e domosdoshme tė kesh njė forum. Ėshtė trendi i momentit pėr ēdo nxėnės por edhe mėsues. Ēdo mėsues i cili ka mundėsinė pėr tė krijuar njė blog apo forum, arrin nė kėtė mėnyrė tė ndėrtojė njė urė lidhėse midis nxėnėsve dhe mėsuesve duke shkėmbyer kėshtu ide dhe tė rejat e fundit lidhur me lėndėt dhe subjektet e caktuara.

Blogger.com ėshtė njė shėrbim falas qė tė lejon tė bėsh publikimin e ēdo materiali qė ti ke dhe dėshiron ta publikosh dhe tė jetė aksesueshėm pėr tė tjerėt. Personalisht qė prej vitit 2009 zotėrojė blogun personal tė cilin e pėrdor nė shėrbim tė edukimit dhe profesionit. Kjo ka qenė diēka benefitėse pėr mua dhe pėr nxėnėsit gjithashtu, duke krijuar kėshtu komunitetin me nxėnėsit e kaluar dhe aktual pėr tė mos humbur kurrė lidhjet. Ky ėshtė njė zinxhir i veshur me ideologji, edukim, kėshilla etj.

Wordpress & wikispaces.com janė shėrbime falas qė kryejnė pak a shumė tė njėjtat funksione si blog.

Regjistrimi i materialeve ne audio

Shpesh herė ndodh qė disa nga materialet i kemi nė format audio dhe duhet qė tė bėjmė editimin apo pėrpunimin pėr tė nxjerrė njė material sa mė cilėsor dhe tė duhurin pėr ta publikuar.

Programet qė e ofrojnė kėtė shėrbim janė:

Vocaroo.com & Audioboom.com & Clyp.it janė programe tė cilat bėjnė tė mundur editim, pėrpunimin e regjistrimin e audios qė keni bėrė. Po ashtu mund edhe t'i bėsh share me tė tjerėt.

Tė gjitha programet, aplikacionet qė pėrmendėm mė sipėr janė aplikacione shumė cilėsore dhe tė nevojshme nė ditėt e sotme, nė mėnyrė qė ora mėsimore tė jetė sa mė rezultative por edhe mė interaktive. Po ashtu tė bėhet njė orė ku mos tė ketė asnjė dallim nga orėt qė zhvillojnė edukuesit nė BE dhe SHBA. Kėto janė vetėm disa nga aplikacionet esenciale qė ēdo mėsues duhet t'i ketė nė kompjuterin e tij, dhe jo vetėm, por t'i bėjė pjesė tė jetės edukative qė nxėnėsit tė jenė aty ku duhet pėr tė dėgjuar, reflektuar dhe pėr t'u bėrė pjesė e orėve tė zhvilluara.

Ndėrthurja e teknologjisė me mėsimdhėnien ėshtė shumė e rėndėsishme, megjithatė kjo gjė duhet tė pėrshtatet dhe me metodėn klasike tė mėsimdhėnies pėr ta bėrė kėtė eksperiencė (nėse do tė mund tė konsideronim procesin e edukimit tė tillė) sa mė tė vlefshme pėr tė dyja palėt. Ēdo mėsues, me mundėsitė qė ka, mund tė arrijė tė krijojė nė klasė njė frymė tjetėr tė procesit tė edukimit duke ngjallur kėshtu ndjenjėn e interesimit por gjithashtu duke ushqyer ndjenjėn e dijes.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
:[3[6

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.