Perspekti - Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn D.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn D.

Perspekti sjell pėr ju fjalorin ekonomik. Fjalėt ekonomike me shkronjėn D.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn D
Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn D
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/10/2017 10:17, Ndryshuar: 09/10/2017 17:19

Debitim Direkt

Instrument pagese qė pėrshin njė autorizim pėr debitimin e llogarisė sė urdhėruesit, pranė bankės sė urdhėruesit, e iniciuar nga pėrfituesi, pranė bankės sė pėrfituesit. Zakonisht, debitimi direkt ėshtė njė pagesė e autorizuar parapraktikisht, ku urdhėruesi autorizon pagesėn pėrpara nisjes sė saj dhe pėrdoret mė sė shumti nė shlyerjen e detyrimeve qė lindin nga pėrdorimi i shėrbimeve publike.

Deficiti Tregtar

Bilanci tregtar negativ, domethėnė diferenca negative ndėrmjet eksporteve dhe importeve tė regjistruara njihet si deficit tregtar i vendit. E kundėrta, domethėnė diferenca pozitive ndėrmjet eksporteve dhe importeve tė regjistruara njihet si suficit nė bilancin tregtar tė vendit.

Deflacioni

Deflacioni i referohet njė situate kur niveli i ēmimeve tė konsumit, demonstron rėnie pėrgjatė njė periudhe kohore. Deflacioni ėshtė rasti i kundėrt i inflacionit.

Depozita Kursimi

Fonde qė individė apo ndėrmarrje depozitojnė pranė njė banke, mė shpesh nė formėn e njė llogarie kursimi qė pėrfiton interesa.

Depozita me Afat

Fonde qė janė depozituar nė njė bankė pėr njė periudhė kohe tė fiksuar. Zakonisht, investuesi nuk mund tė tėrheqė shumėn e depozituar deri nė pėrfundim tė afatit tė maturimit.

Depozita pa Afat apo Llogari Rrjedhėse

Fonde, qė mund tė transferohen, nė ēdo kohė dhe pa kufizim nga njė llogari bankare nė njė tjetėr llogari ose tė konvertohen me para nė dorė.

Depozita Njėditore

Ėshtė njė lehtėsi e Bankės sė Shqipėrisė qė i mundėson bankave tė depozitojnė pėr njė ditė, likuiditetin e tepėrt tė tyre nė para, pranė Bankės sė Shqipėrisė. Pėr kėtė investim bankat marrin interesa.

Derivati

Derivati ėshtė njė instrument financiar me kėto karakteristika: vlera e tij ndryshon nė vartėsi tė normės sė interesit, ēmimit tė instrumentit financiar, ēmimit tė produktit-bazė, kursit tė kėmbimit tė monedhės, indeksit tė ēmimeve ose treguesve tė tjerė tė ngjashėm. Kosto fillestare e tij ėshtė zero ose e vogėl nė krahasim me lloje tė tjera kontratash.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
=J]=I

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė