Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn R.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn R.

Perspekti sjell pėr ju fjalorin ekonomik. Fjalėt ekonomike me shkronjėn R.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn R.
Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn R.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/10/2017 18:17

REPO

Ėshtė marreveshje riblerjeje me anė tė sė cilės Banka e Shqipėrisė aktualisht manipulon ofertėn e parasė. Nė njė kuptim mė teknik, marrėveshja e riblerjes nėnkupton njė marrėdhėnie huazimi (kreditimi nė rastin e repos sė anasjelltė) nė themel tė sė cilės qėndron angazhimi i bankės qendrore (bankės tregtare) qė, nė pėrfundim tė kohėzgjatjes sė marrėveshjes, tė kryejė njė transaksion tė kundėrt: t'i kthejė bankės (Bankės sė Shqipėrisė) likuiditetin. Si garanci pėr kėtė transaksion shėrbejnė letrat me vlerė tė qeverisė. Gjatė kohėzgjatjes sė operacionit, banka qendrore merr nga bankat tregtare njė kredi afatshkurtėr nė lekė, kredi pėr tė cilėn ajo paguan njė interes tė caktuar tė llogaritur mbi pėrqindjen e repos. Kėshtu, nga njė pikėpamje ekonomike, njė repo i korrespondon njė huaje tė mbėshtetur nė njė garanci. Ajo ėshtė njė nga instrumentet kryesore tė politikės monetare tė bankės qendrore, me anė tė tė cilės Banka e Shqipėrisė administron likuiditetin nė sistemin bankar.

Rimbursim

Tatim i ripaguar njė tatimpaguesi. Kjo ripagesė shpesh ndodh si rezultat i mbajtjes sė tatimit nė burim nga paguesi i tė ardhurav nė njė shkallė tė caktuar tė tatimit, ndėrkohė qė marrėsi i kėtyre tė ardhurave ėshtė i pėrjashtuar nga tatimi ose tatohet me njė shkallė mė tė ulėt tatimore. Rimbursimi i TVSH-sė ndodh nė rastin e tepricės sė TVSH-sė sė kreditueshme ndaj TVSH-sė sė zbatueshme. Njė situatė e tillė mund tė lindė nė rastin e eksporteve me shkallė zero.

Rrezik Financiar

Mundėsia e humbjes financiare, si rezultat i njė ngjarjeje tė pritshme. Rreziqet kryesore financiare janė: rreziku i ndryshimit tė tarifave tatimore; rreziku i kursit tė kėmbimit, rreziku i normave tė interesit, rreziku i uljes sė vlerės sė titujve ne bursė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
NC0L

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.