Fizika e materies sė kondensuar.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fizika e materies sė kondensuar.

Fizika e materies sė kondensuar ėshtė njė fushė e fizikės qė merret me vetitė fizike makroskopike tė lėndės.

Tė dhėna mbi shpėrndarjen e shpejtėsisė pėr njė gaz tė atomeve tė rubidiumit, konfirmuan zbulimin e njė faze tė re tė lėndės tė quajtur, kondensatet Boze-Ajnshtajn.
Tė dhėna mbi shpėrndarjen e shpejtėsisė pėr njė gaz tė atomeve tė rubidiumit, konfirmuan zbulimin e njė faze tė re tė lėndės tė quajtur, kondensatet Boze-Ajnshtajn.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/05/2017 21:40

Fizika e materies sė kondensuar ėshtė njė fushė e fizikės qė merret me vetitė fizike makroskopike tė lėndės. Nė vecanti, ajo merret me fazat e kondensuara qė shfaqen sa herė qė numri i pėrbėrėseve tė sistemit ėshtė shumė i madh dhe forcat e bashkėveprimit midis pėrbėrėseve janė shumė tė forta.

Shembujt mė tė njohur janė fazat e kondensuara tė ngurta dhe lėngjet, tė cilat janė rrjedhojė e lidhjeve dhe forcave elektromagnetike midis atomeve.

Forma mė ekzotike tė fazave tė kondensuara pėrfshin superfluidet dhe kondensatet Boze-Ajnshtajn tė gjetura nė disa sisteme atomike nė temperatura shume tė ulta, si dhe fazėn superpėrcjellėse qė shfaqet nė elektrone pėrcjellės nė disa materiale tė caktuara, si dhe fazat ferromagnetike dhe antiferromagnetike tė spinit nė laticėn atomike.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
K' S@

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė