Fizika e aplikuar.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fizika e aplikuar.

Fizika e aplikuar ėshtė njė term i pėrgjithshėm pėr fizikėn qė hyn nė pune pėr njė pėrdorim tė caktuar.

Fizika pėrdoret jashtėzakonisht shumė nė ēdo degė inxhinierie.
Fizika pėrdoret jashtėzakonisht shumė nė ēdo degė inxhinierie.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/05/2017 22:06

Fizika e aplikuar ėshtė njė term i pėrgjithshėm pėr fizikėn qė hyn nė pune pėr njė pėrdorim tė caktuar.

Aplikimi dallohet nga fizika e pastėr nga njė kombinim delikat i faktorėve si motivacioni i kėrkuesve dhe sjellja e tyre nė lidhje me teknologjinė ose shkencėn qė ndikohet nga puna e tyre.

Kjo degė ndryshon nga inxhinieriasepse fizikanti mund tė mos dizenjojė ndonje gjė tė caktuar, por ai i perdor konceptet fizike gjatė kohės qė bėn kėrkime me qėllim qė tė zhvillojė teknologji tė reja pėr zgjidhjen e njė problemi. Kjo nė njė fare mėnyre ėshtė e ngjashme me matematikėn e aplikuar.

Fizikantėt e aplikuar mund tė jenė tė interesuar nė pėrdorimin e fizikės pėr kėrkime shkencore. Pėr shembull,njerzit qė punojnė nė pėrshpejtuesit bėrthamorė kėrkojnė qė tė ndėrtojnė detektorė mė tė mirė thėrrmijash pėr kėrkime nė fizikėn teorike.

Fizika pėrdoret jashtėzakonisht shumė nė ēdo degė inxhinierie. Pėr shembull, statika, njė nėndegė e mekanikės, pėrdoret pėr ndėrtimin e urave ose strukturave tė tjera, kurse akustika pėrdoret pėr tė ndėrtuar salla mė tė mira pėr koncertet ose operat.

Njė kuptim i fizikės ėshtė shumė i rėndėsishėm nė dizenjimin e simulatorėve realistė pėr fluturime ose pėr lojrat kompjuterike, si nė motorin fizik, apo edhe nė filma pėr arritjen e efekteve realiste.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
D/O)@

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė