Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 14 Shtator.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 14 Shtator.

14 Shtatori ėshtė dita e 257 e kalendarit Gregorian (dita e 258 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 108 ditė.

Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 14 Shtator.
Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 14 Shtator.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 10/10/2017 23:55

Ngjarje tė ndodhura nė datėn 14 Shtator

81 Para Krishtit - Domiziani bėhet perandor i Perandorisė Romake pas vdekjes sė vėllait tė tij Titit.

629 - Perandori Herakli hyri nė Konstantinopojė me triumf pas fitores sė tij mbi Perandorinė Persiane.

786 - "Nata e tre kalifėve": Harun al-Rashid bėhet kalifi abasid pas vdekjes sė vėllait tė tij al-Hadi. Lindja e djalit tė Harunit, el-Ma'mun.

919 - Beteja e Islandbridge: Mbreti i Lartė Niall Glśndub ėshtė vrarė duke udhėhequr njė koalicion Irlandez kundėr vikingėve tė Uķ Ķmair, tė udhėhequr nga Mbreti Sitric Cįech.

1180 - Beteja e Ishibashiyama nė Japoni.

1402 - Beteja e Homildon Hill rezulton nė njė fitore Angleze mbi Skoci.

1607 - Fluturimi i Earls nga Lough Swilly, Donegal, Irlandė.

1682 - Shkolla Peshkopi Gore, njė nga shkollat mė tė vjetra nė Uells, ėshtė themeluar.

1723 - Mjeshtri i Madh António Manoel de Vilhena pėrcakton gurin e parė tė Fort Manoel nė Maltė.

1741 - George Frideric Handel kompleton oratorinė e tij Mesia.

1752 - Perandoria Britanike miraton kalendarin gregorian, duke lėnė mėnjanė 11 ditė (dita e mėparshme ishte 2 Shtatori).

1763 - Luftėtarėt e Senecas mundin forcat Britanike nė betejėn e vrimės sė djallit gjatė Luftės sė Pontiac.

1791 - Shtetet Papale e humbasin Avignonin nė Francėn Revolucionare.

1808 - Lufta finlandeze: Rusėt mposhtin Suedezėt nė Betejėn e Oravais.

1812 - Luftėrat Napoleonike: Grande Francė hyn nė Moskė. Zjarri i Moskės fillon sa mė shpejt qė trupat Ruse tė largohen nga qyteti.

1814 - Beteja e Baltimore: Poema Mbrojtja e Fort McHenry ėshtė shkruar nga Francis Scott Key. Poema mė vonė pėrdoret si teksti i "The Star-SpAngled Banner".

1829 - Perandoria Osmane nėnshkruan Traktatin e Adrianopojės me Rusinė, duke i dhėnė fund luftės Ruso-Turke.

1846 - Jang Bahadur dhe vėllezėrit e tij masakrojnė rreth 40 anėtarė tė gjykatės Palestineze nė Nepal.

1862 - Lufta Civile Amerikane: Beteja e Malit tė Jugut, pjesė e fushatės sė Merilendit, ėshtė luftuar.

1901 - Presidenti i SHBA William McKinley vdes pas njė pėrpjekjeje pėr vrasjen mė 6 Shtator dhe ėshtė pasuar nga nėnpresidenti Theodore Roosevelt.

1914 - HMAS AE1, nėndetėsja e parė Britanike e Marinės Mbretėrore, humbi nė det me tė gjitha pajisjet pranė Anglisė sė Re, Papua New Guinea.

1917 - Rusia zyrtarisht shpallet republikė.

1936 - Raoul Villain, i cili vrau Francezin socialist Jean Jaures, ėshtė vrarė vetė nga republikanėt Spanjollė nė Ibiza.

1939 - Lufta e Dytė Botėrore: Ushtria Estoneze kėshillon nėndetėse Polake ORP OrzeB nė Talin, duke shkaktuar njė incident diplomatik qė Bashkimi Sovjetik mė vonė do tė pėrdorte pėr tė justifikuar aneksimin e Estonisė.

1940 - Masakra e Ip: Ushtria Hungareze, e mbėshtetur nga Hungarezėt lokalė, vrasin 158 civilė Rumunė nė Ip, Salaj, njė fshat nė Transilvanine Veriore, njė akt spastrimi etnik.

1943 - Lufta e Dytė Botėrore: Wehrmacht fillon njė operacion tre-ditor hakmarrjeje pėr disa fshatra grekė nė rajonin e Viannos, numri i tė cilėve do tė kalonte mbi 500 persona.

1944 - Lufta e Dytė Botėrore: Maastricht bėhet qyteti i parė Holandez qė do tė ēlirohet nga forcat aleate.

1954 - Nė njė provė bėrthamore tė fshehtė, njė bombardues Sovjetik Tu-4 bie njė armė atomike 40 kiloton nė veri tė fshatit Totskoye.

1958 - Dy raketat e para Gjermane tė pasluftės, tė dizajnuara nga inxhinieri Gjerman Ernst Mohr, arrijnė nė atmosferėn e sipėrme.

1959 - Sonda Sovjetike Luna 2 rrėzon mbi Hėnė, duke u bėrė objekti i parė i bėrė nga njeriu pėr ta arritur atė.

1960 - Organizohet Organizata e Vendeve Eksportuese tė Naftės (OPEC).

1960 - Kriza Kongo: Me ndihmėn e CIA-s, Mobutu Sese Seko kap pushtetin nė njė grusht shteti ushtarak, duke pezulluar parlamentin dhe kushtetutėn.

1969 - Shėrbimi selektiv i SHBA zgjedh 14 Shtatorin si data e parė e draftit tė lotarisė.

1975 - Shenjtja e parė Amerikane, Elizabeth Ann Seton, ėshtė e kanonizuar nga Papa Pali VI.

1979 - Presidenti afgan Nur Muhammed Taraki ėshtė vrarė me urdhėr tė Hafizullah Amin, i cili bėhet presidenti i ri.

1982 - Presidenti i zgjedhur i Libanit Bachir Gemayel ėshtė vrarė.

1984 - Joe Kittinger bėhet personi i parė qė fluturon me njė balonė me gaz vetėm nėpėr Oqeanin Atlantik.

1985 - Ura Penang, urė mė e gjatė nė Malajzi, qė lidh ishullin Penang nė kontinent, hapet nė trafik.

1992 - Gjykata Kushtetuese e Bosnjes dhe Hercegovinės deklaron se Republika Kroate e Bosnjė Hercegovinės e ndarjes ėshtė e paligjshme.

1994 - Sezoni i Major League Baseball ėshtė anuluar pėr shkak tė njė greve.

1997 - Tetėdhjetė e njė tė vrarė, pasi pesė binarėt e Ahmedabad-Howrah Express zhyten nė njė lumė nė lagjen Bilaspur tė Madhya Pradesh, Indi.

1998 - Ndėrmarrjet e telekomunikacionit MCI Communications dhe WorldCom kompletojnė shkrirjen prej 37 miliardė dollarėsh pėr tė formuar MCI WorldCom.

1999 - Kiribati, Nauru dhe Tonga bashkohen me Kombet e Bashkuara.

2000 - Microsoft lancon Windows ME.

2001 - Shėrbimi Historik Kombėtar i Lutjes i mbajtur nė Katedralen Kombėtare tė Uashingtonit pėr viktimat e sulmeve tė 11 Shtatorit. Njė shėrbim i ngjashėm ėshtė mbajtur nė Kanada nė Parlament Hill, vigjilimi mė i madh i mbajtur ndonjėherė nė kryeqytetin e vendit.

2003 - Nė njė referendum, Estonia miraton hyrjen nė Bashkimin Evropian.

2007 - Kriza financiare 2007-2008: Banka Veriore Rock pėrvojėn e parė tė drejtuar bankės nė Mbretėrinė e Bashkuar nė 150 vjet.

2015 - Vėzhgimi i parė i valėve gravitacionale ėshtė bėrė, njoftoi nga bashkėpunimet LIGO dhe Virgo mė 11 Shkurt 2016.

Lindje tė ndodhura nė datėn 14 Shtator

208 - Perandori Diadumenian Romak (vd. 218)

938 - Sahib ibn Abbad, dijetar dhe burrė shteti Persian (vd. 995)

953 - Guo Zongxun, perandor Kinez (vd. 973)

1032 - Dao Zong, perandor i dinastisė Liao (vd. 1101)

1384 - Efraimi i Nea Makrit, martir dhe shenjtor Grek (vd.1426)

1388 - Claudius Clavus, gjeograf Danez (vd. 1438)

1401 - Maria e Kastiljes, Mbretėresha e Aragonit, bashkėshortja Mbretėreshė e Aragonit dhe e Napolit (vd. 1458)

1486 - Heinrich Korneli Agrippa, teolog i Gjermanisė, astrolog dhe alkimist (vd. 1535)

1543 - Claudio Acquaviva, prift Italian, gjenerali i 5-tė i Pėrgjithshėm i Shoqėrisė sė Jezusit (vd. 1615)

1547 - Johan van Oldenbarnevelt, politikan Holandez (vd. 1619)

1580 - Francisco de Quevedo, poet dhe politikan Spanjoll (vd. 1645)

1643 - Jeremiah Dummer, argjendar Amerikan (vd. 1718)

1656 - Thomas Baker, historian dhe autor Anglez (vd. 1746)

1713 - Johann Kies, astronom dhe matematikan Gjerman (vd.1781)

1721 - Elifalet Dyer, kolonel Amerikan, avokat dhe politikan (vd. 1807)

1736 - Robert Raikes, filantrop Anglez, themeloi shkollėn e sė dielės (vd. 1811)

1737 - Michael Haydn, kėngėtar dhe kompozitor Austriak (vd. 1806)

1769 - Alexander von Humboldt, gjeograf dhe eksplorues Gjerman (vd. 1859)

1774 - Zoti William Bentinck, gjenerali dhe politikan Anglez, Guvernatori i Pėrgjithshėm i 14-tė i Indisė (vd. 1839)

1791 - Franz Bopp, gjuhėtar Gjerman dhe akademik (vd. 1867)

1804 - John Gould, ornitolog dhe illustrator Anglez (vd. 1881)

1804 - Louis Désiré Maigret, peshkop Francez (vd. 1882)

1837 - Nikolai Bugaev, matematikan dhe filozof Gjeorgjiano-Rus (vd. 1903)

1847 - Fanny Holland, aktore dhe kėngėtare Angleze (vd. 1931)

1850 - Anton Mahni , peshkop, filozof dhe teolog Slloven (vd. 1920)

1853 - Ponnambalam Arunachalam, shėrbėtor civil dhe politikan nga Sri Lanka (vd. 1924)

1857 - Julia Platt, embrolog dhe politikan Amerikan (vd. 1935)

1860 - Hamlin Garland, novelist Amerikan, poet, eseist dhe shkrimtar (vd. 1940)

1864 - Robert Cecil, i pari Viscount Cecil i Chelwood, avokat dhe politikan Anglez, Nėnsekretari i Shtetit pėr Punė tė Jashtme, Laureati i Ēmimit Nobel (viti 1958)

1867 - Charles Dana Gibson, ilustrator Amerikan (vd. 1944)

1868 - Théodore Botrel, kėngėtar, shkrimtar, poet dhe dramaturg (vd. 1925)

1869 - Kid Nichols, lojtar dhe menaxher i baseball Amerikan (vd. 1953)

1872 - John Olof Dahlgren, ushtar Suedeno-Amerikan, marrės i medaljes sė nderit (vd. 1963)

1879 - Margaret Sanger, infermiere dhe aktiviste Amerikane (vd. 1966)

1880 - Benjamin, peshkop dhe misionar Rus (vd. 1961)

1880 - Archie Hahn, sprinter Amerikan, lojtar futbolli dhe trajner (vd. 1955)

1883 - Richard Gerstl, piktor dhe ilustrues Austriak (vd. 1908)

1885 - Vittorio Gui, dirigjent, kompozitor dhe kritik (vd. 1975)

1886 - Jan Masaryk, ushtar dhe politikan Ēek, Ministri Ēek i Punėve tė Jashtme (vd. 1948)

1887 - Paul Kochanski, violinist dhe kompozitor Polak (vd. 1934)

1891 - Ivan Matveyevich Vinogradov, matematikan Rus dhe akademik (vd. 1983)

1892 - Laurence W. Allen, lejtnant dhe pilot Anglez (1968)

1896 - José Mojica, tenor dhe aktor Meksikan (vd. 1974)

1898 - Lawrence Gellert, muzikolog dhe kompozitor i kėngėve Hungarezo-Amerikane (vd. 1979)

1898 - Ernest Nash, fotograf dhe studiues Gjermano-Italian (vd. 1974)

1898 - Hal LIND. Wallis, producent Amerikan i filmit (vd. 1986)

1902 - Giorgos Papasideris, kėngėtar dhe kompozitor Grek (vd. 1977)

1902 - Alice Tully, soprano dhe filantropiste Amerikane (vd. 1993)

1903 - Mart Raud, poet dhe autor Estonez (vd. 1980)

1904 - Richard Mohaupt, kompozitor Gjerman dhe Kapellmeister (vd. 1957)

1907 - Yuri Ivask, poet dhe kritik Ruso-Amerikan (vd. 1986)

1909 - Peter Scott, ornitolog, piktor dhe marinar Anglez (vd. 1989)

1909 - Stuff Smith, violinist Amerikan (vd. 1967)

1910 - Lehman Engel, kompozitor Amerikan dhe dirigjent (vd. 1982)

1910 - Jack Hawkins, aktor dhe producent Anglez (vd. 1973)

1910 - Yiannis Latsis, biznesmen Grek (vd. 2003)

1910 - Rolf Liebermann, kompozitor dhe menaxher Zvicerano-Francez (vd. 1999)

1911 - William H. Armstrong, autor dhe edukator Amerikan (vd. 1999)

1913 - Jacobo Įrbenz, kapiten dhe politikan nga Guatemala, Presidenti i Guatemalės (vd. 1971)

1913 - Rubby Sherr, fizikan Amerikan dhe akademik (vd. 2013)

1914 - Mae Boren Axton, kompozitor Amerikan dhe edukator (vd.1997)

1914 - Clayton Moore, aktor Amerikan (vd. 1999)

1915 - John Dobson, astronom Kinezo-Amerikan dhe autor, projektoi teleskopin Dobsonian (vd. 2014)

1916 - Eric Bentley, kėngėtar dhe kritik Anglo-Amerikan

1916 - John Heyer, drejtor dhe producent Australian (vd. 2001)

1917 - Rudolf Baumgartner, violinist dhe dirigjent Zviceran (vd. 2002)

1918 - Georges Berger, shofer i makinave Belge (vd.1967)

1918 - Cachao López, basist dhe kompozitor Kubanezo-Amerikan (vd. 2008)

1919 - Deryck Cooke, muzikolog dhe transmetues Anglez (vd. 1976)

1919 - Gil LAngley, kriketer Australian, futbollist dhe politikan (vd. 2001)

1919 - Olga Lowe, aktore Afrikano-Angleze (vd. 2013)

1919 - Kay Medford, aktore Amerikane (vd. 1980)

1920 - Mario Benedetti, gazetar dhe autor Uruguajanas (vd. 2009)

1920 - Lawrence Klein, ekonomist Amerikan dhe akademik, fitues i ēmimit Nobel (vd. 2013)

1920 - Alberto Calderón, matematikan dhe akademik Argjentinas-Amerikan (vd. 1998)

1921 - Constance Baker Motley, avokat Amerikan, gjyqtar dhe politikan (vd. 2005)

1921 - A. Jean de Grandpré, avokat Kanadez, biznesmen dhe akademik

1921 - Paul Poberezny, pilot Amerikan dhe biznesmen, themeloi Shoqatėn e Eksperimenteve tė Aviacionit (vd. 2013)

1921 - Dario Vittori, aktor dhe producent Italiano-Argjentinas (vd. 2001)

1922 - Michel Auclair, aktor Gjermano-Francez (vd. 1988)

1922 - Frances Bergen, modele dhe aktore Amerikane (vd. 2006)

1922 - Alfred Käärmann, ushtar dhe autor Estonez (vd. 2010)

1923 - Nicholas Georgiadis, piktor Grek dhe projektuesi i kostumeve (vd. 2001)

1924 - Patricia Barringer, lojtare Amerikane e bejsbolli dhe kontabilist (vd. 2007)

1924 - Jerry Coleman, lojtar dhe menaxher i baseball Amerikan (vd. 2014)

1924 - Wim Polak, gazetar dhe politikan Holandez, Kryetar i Bashkisė sė Amsterdamit (vd. 1999)

1926 - Michel Butor, autor dhe kritik Francez (vd. 2016)

1926 - Richard Ellsasser, organist, kompozitor dhe dirigjent Amerikan (vd. 1972)

1927 - Martin Caidin, autor Amerikan dhe skenarist (vd. 1997)

1927 - Janet Davies, aktore Angleze (vd. 1986)

1927 - Gardner Dickinson, lojtar golfi Amerikan (vd. 1998)

1927 - Jim Fanning, lojtar bejsbolli Amerikano-Kanadez dhe menaxher (vd. 2015)

1927 - Edmund Szoka, kardinal Amerikan (vd. 2014)

1928 - Jay Cameron, lojtar kallamish Amerikan dhe saksofonist (vd. 2001)

1928 - Alberto Korda, fotograf Kuban (vd. 2001)

1928 - Angus Ogilvy, biznesmen Anglez (vd. 2004)

1929 - Larry Collins, gazetar Amerikano-Francez, historian dhe autor (vd. 2005)

1930 - Allan Bloom, filozof Amerikan dhe akademik (vd. 1992)

1930 - Romola Costantino, pianiste dhe kritike Australiane (vd. 1988)

1930 - Eugene I. Gordon, fizikan dhe inxhinier Amerikan (vd. 2014)

1932 - Harry Sinden, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez, trajner dhe menaxher

1932 - John Tembo, politikan Malazez

1933 - Zoe Caldwell, aktore Australiane

1933 - Harve Presnell, aktore dhe kėngėtare Amerikane (vd. 2009)

1934 - Sarah Kofman, filozof Francez dhe akademik (vd. 1994)

1934 - Paul Little, lojtar i regbi i Zelandės sė Re (vd. 1993)

1934 - Kate Millett, autor dhe aktivist Amerikan (vd. 2017)

1934 - Don Walser, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan dhe kitarist (vd. 2006)

1935 - Fujio Akatsuka, illustrator Japonez (vd. 2008)

1936 - Harry Danielsen, edukator dhe politikan Norvegjez (vd. 2011)

1936 - Terence Donovan, fotograf dhe drejtor Anglez (vd. 1996)

1936 - Walter Koenig, aktor Amerikan, prodhues dhe skenarist

1936 - Ferid Murad, mjek Amerikan dhe farmakolog, fitues i ēmimit Nobel

1936 - Lucas Samaras, piktor dhe fotograf Greko-Amerikan

1937 - Renzo Piano, arkitekt dhe inxhinier Italian, projektoi The Shard dhe The New York Times Building

1938 - Franco Califano, kėngėtar dhe kompozitor Italian i lindur nė Libi (vd. 2013)

1938 - Nicol Williamson, aktor Skocez (vd. 2011)

1939 - DeWitt Weaver, lojtar golfi Amerikan

1940 - Ventseslav Konstantinov, shkrimtar dhe pėrkthyes Bullgar

1940 - Larry Brown, lojtar i basketbollit Amerikan dhe trajner

1941 - Bruce Hyde, aktor Amerikan dhe akademik (vd. 2015)

1941 - Ian Kennedy, jurist Anglez dhe akademik

1941 - Joan Trumpauer Mulholland, aktivist i tė drejtave civile tė Amerikės

1941 - Alberto Naranjo, baterist, kompozitor, dhe bandleader Venezuelian

1941 - Alex St. Clair, kitarist dhe kompozitor Amerikan (vd. 2006)

1942 - Liqeni Oliver, saksofonisti Amerikan, flautisti dhe kompozitori

1942 - Roger Lyons, udhėheqės i sindikatės Angleze

1942 - Bernard MacLaverty, autor Irlandez, dramaturg dhe skenarist

1943 - Irwin Goodman, kėngėtare dhe kompozitore Finlandeze dhe kitariste (vd.1991)

1943 - Marcos Valle, kėngėtar, kompozitor, pianist dhe producent Brazilian

1944 - Joey Heatherton, aktore Amerikane, kėngėtare dhe balerine

1944 - Günter Netzer, futbollist dhe menaxher Gjerman

1945 - Martin Tyler, sportist Anglez

1946 - Jim Angle, ushtar Amerikan dhe gazetar

1946 - Wolfgang Sühnholz, futbollist dhe trajner Gjermano-Amerikan

1947 - Jon Bauman, kėngėtar Amerikan

1947 - Sam Neill, aktor dhe regjisor i Irlandės sė Veriut-Zelanda e Re

1948 - Marc Reisner, ambientalist Amerikan dhe autor (vd. 2000)

1949 - Steve Gaines, kėngėtar-kompozitor Amerikan dhe kitarist (vd. 1977)

1949 - Ed King, kitarist dhe kompozitor Amerikan (Strawberry Alarm Clock, Lynyrd Skynyrd)

1949 - Tommy Seebach, kėngėtar, kompozitor, pianist dhe producent Danez (vd. 2003)

1949 - Fred "Sonic" Smith, kitarist dhe kompozitor Amerikan (vd. 1994)

1949 - Eikichi Yazawa, kėngėtar dhe kompozitor Japonez

1950 - Paul Kossoff, kitarist dhe kompozitor Anglez (vd. 1976)

1950 - Masami Kuwashima, shofer makinash Japoneze

1950 - Mike Nifong, avokat Amerikan dhe politikan

1950 - John Steptoe, autor Amerikan dhe ilustrues (vd. 1989)

1953 - Tom Cora, kompozitor Amerikan (vd. 1998)

1953 - Judy Playfair, notar Australian

1954 - Barry Cowsill, kėngėtar, kompozitor, tastierist dhe prodhues Amerikan (vd. 2005)

1954 - David Wojnarowicz, piktor dhe fotograf Amerikan (vd. 1992)

1955 - Steve Berlin, saksofonist Amerikan, pianist dhe producent

1955 - Geraldine Brooks, romanciere dhe gazetare Austro-Amerikane

1955 - William Jackson, lojtar dhe kompozitor i harpės Skocez

1955 - Edu Manzano, aktor Amerikano-Filipinas dhe politikan

1956 - Paul Allott, kriketbėrės Anglez dhe sportist

1956 - Kostas Karamanlis, avokat dhe politikan Grek, Kryeministri i 181 i Greqisė

1956 - Nathalie Roussel, aktore Franceze

1956 - Ray Wilkins, futbollist dhe menaxher Anglez

1956 - Lefteris Zagoritis, avokat dhe politikan Grek

1957 - Tim Wallach, lojtar Amerikan i bejsbollit dhe trajner

1957 - Kepler Wessels, kriketler nga Afrika e Jugut, trajner dhe sportist

1958 - Paul Clark, futbollist Anglez dhe menaxher

1958 - Jeff Crowe, kriketer nga Zelanda e Re, arbitėr, dhe menaxher

1958 - Arlindo Cruz, kėngėtare dhe kompozitore Braziliane

1958 - Beth Nielsen Chapman, kėngėtare dhe kompozitore Amerikane

1959 - John Berry, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan dhe kitarist

1959 - Morten Harket, kėngėtare dhe kompozitore Norvegjeze

1960 - Ronald Lengkeek, futbollist Holandez

1960 - Melissa Leo, aktore Amerikane

1960 - Callum Keith Rennie, aktor dhe producent Anglo-Kanadez

1961 - Freeman Mbowe, politikani nga Tanzania

1961 - Wendy Thomas, biznesmene Amerikane

1962 - Robert Herjavec, biznesmen Kroato-Kanadez

1962 - Tom Kurvers, lojtar Amerikan hokej dhe sportist

1962 - Bonnie Jo Campbell, romanciere Amerikane dhe shkrimtare

1963 - Robin Singh, krikletėr Trinidadiano-Indian dhe trajner

1964 - Besimi Ford, aktore Amerikane

1965 - Emily Bell, gazetare dhe akademike Angleze

1965 - Dmitri Medvedev, avokat dhe politikan Rus, Presidenti i 3-tė i Rusisė

1965 - Kevin O'Hare, balerin Shqiptar dhe drejtor

1966 - Aamer Sohail, kriketer Oakistanez dhe politikan

1967 - Jens Lien, regjisor Norvegjez, producent dhe skenarist

1967 - John Power, kėngėtar dhe kompozitor Anglez dhe kitarist

1968 - Grant Shapps, politikan Anglez

1968 - Michelle Stafford, aktore Amerikane, producente dhe skenariste

1969 - Denis Betts, lojtar i ligės sė rugby nga Anglia dhe trajner

1969 - Konstandinos Koukodimos, politikan Austro-Grek

1970 - Francesco Casagrande, ēiklist Italian

1970 - Ben Garant, aktor Amerikan, regjisor, producent dhe skenarist

1970 - Satoshi Kojima, mundės Japonez

1970 - Jason Martin, lojtar i ligės Australiane, kėngėtar dhe kitarist

1970 - Craig Montoya, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan dhe basist

1970 - Mark Webber, kitarist Anglez

1971 - Jeff Loomis, kitarist dhe kompozitor Amerikan

1971 - Andre Matos, kėngėtar-kompozitor dhe pianist Brazilian

1971 - Christopher McCulloch, aktor Amerikan i zėrit, producent dhe skenarist

1971 - Kimberly Williams-Paisley, aktore Amerikane, regjisore dhe producente

1972 - Notah Begay III, lojtar golfi Amerikan

1972 - David Bell, lojtar Amerikan i bejsbollit dhe trajner

1973 - Tony Bui, regjisor, prodhues dhe skenarist Vietnamez

1973 - Terrell Fletcher, futbollist Amerikan

1973 - Andrew Lincoln, aktor Anglez

1973 - Nas, rapper Amerikan

1973 - Linvoy Primus, futbollist Anglez

1973 - Mike Ward, komedian Kanadez dhe aktor

1974 - Chad Bradford, lojtar Amerikan i bejsbollit

1974 - Hicham El Guerrouj, kontrabandist Maroken

1974 - Mattias Marklund, kitariste Suedeze

1974 - Helgi Siguršsson, futbollist Islandez

1974 - Patrick van Balkom, sprinter Hollandez

1976 - Agustķn Calleri, tenist Argjentinas

1977 - Mattias Agabus, arkitekt Estonez

1977 - Malik Bendjelloul, drejtor dhe producent Suedez (vd. 2014)

1977 - Miyu Matsuki, aktore dhe kėngėtare Japoneze (vd. 2015)

1978 - Ben Cohen, lojtar i rugby Anglez

1978 - Carmen Kass, modele dhe aktore Estoneze

1978 - Danielle Peck, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan

1979 - Ivica Oli, futbollist Kroat

1979 - Stefan Stam, futbollist Holandez

1980 - AyĶ, kėngėtare dhe kompozitore Gjermane dhe aktore

1980 - Gareth Maybin, lojtar golfi nga Irlanda e Veriut

1981 - Miyavi, kėngėtare dhe kompozitore Japoneze, kitariste dhe producente

1981 - Katie Lee, kuzhiniere, autore dhe kritike Amerikane

1981 - Stefan Reisinger, futbollist Gjerman

1981 - Yumi Adachi, aktore Japoneze dhe kėngėtare

1982 - SoShy, kėngėtare dhe kompozitore Franko-Amerikane

1982 - Petr Procha, lojtar hokej nė Ēeki

1983 - Arash Borhani, futbollist Iranian

1983 - Josh Outman, lojtar i baseball Amerikan

1983 - Frostee Rucker, futbollist Amerikan

1983 - Amy Winehouse, kėngėtare dhe kompozitore Angleze (vd. 2011)

1985 - Paolo Gregoletto, basist Amerikan dhe kompozitor

1985 - Trevis Smith, futbollist Amerikan

1985 - Aya Ueto, aktore Japoneze dhe kėngėtare

1985 - Delmon Young, lojtar i baseball Amerikan

1986 - Jonathan Monaghan, regjisor, prodhues dhe skenarist Amerikan

1986 - Steven Naismith, futbollist Skocez

1986 - Baris Özbek, futbollist Gjermano-Turk

1986 - Alan Sheehan, futbollist Irlandez

1986 - Ai Takahashi, kėngėtare dhe aktore Japoneze

1987 - Michael Crabtree, futbollist Amerikan

1987 - Tinchy Stryder, rapper dhe producent Ganezo-Anglez

1988 - Martin Fourcade, biathlete Franceze

1988 - Diogo Salomćo, futbollist Portugez

1989 - Jessica Brown Findlay, aktore Angleze

1989 - Logan Henderson, kėngėtare dhe kompozitore Amerikane

1989 - Jesse James, aktor Amerikan

1989 - Lee Jong-suk, aktor dhe model nga Koreja e Jugut

1990 - Douglas Costa, futbollist Brazilian

1990 - Petar Filipoviē, futbollist Kroat i lindur nė Gjermani

1990 - Belinda Hocking, notare Australiane

1990 - Cecilie Pedersen, futbollist Norvegjez

1991 - Dee Milliner, futbollist Amerikan

1991 - Nana, kėngėtare, aktore dhe modele nga Koreja e Jugut

1992 - Field Connor, ēiklist Amerikan

1992 - Zico, rapper nga Koreja e Jugut

1994 - Brahim Darri, futbollist Holandez

1994 - Daniel O'Shaughnessy, mbrojtės qendror Finlandez profesional i futbollit

1994 - Krasimir Stanoev, futbollist Bullgar

1995 - Deshaun Watson, futbollist Amerikan

1996 - Hugh Bernard, kriketer Anglez

1996 - Myles Wright, futbollist profesionist Anglez

Vdekje tė ndodhura nė datėn 14 Shtator

23 Para Krishtit - Drusus Julius Cezar, biri Romak i Tiberit (lindja 13 Para Krishtit)

258 - Cipriani, peshkop Afrikan dhe shenjtor (lind. 200)

407 - Xhon Krizostomi, kryepeshkop Bizantin dhe shenjtor (lind. 347)

585 - Bidatsu, perandori i Japonisė (lind. 538)

619 - Gongdi, perandor i dinastisė Sui (lind. 605)

775 - Konstandini V, perandor Bizantin (lind. 718)

786 - Al-Hadi, kalifi Abasid (lind.776)

820 - Li Yong, kancelari i dinastisė Tang

891 - Stephen V, papa i Kishės Katolike

919 - Niall Glśndub, Mbreti i Lartė i Irlandės

927 - Cele Dabhaill mac Scannal, abati Irlandez

949 - Fujiwara no Tadahira, burrė shteti Japonez (lind.880)

1146 - Imad ad-Din Zengi, sundimtar Sirian (lind. 1087)

1164 - Perandori Sutoku i Japonisė (lind. 1119)

1214 - Albert Avogadro, avokat Italian, patriark dhe shenjtor (lind. 1149)

1321 - Dante Alighieri, shkrimtar Italian (lind.1265)

1404 - Albert IV, Duka i Austrisė (lind. 1377)

1435 - Gjoni i Lancaster, Duka i parė i Bedfordit, politikan Anglez, Zoti Admiral i Lartė (lind. 1389)

1487 - Mara Brankoviq, princeshe Serbe (lind. 1416)

1523 - Papa Adrian VI (lind. 1459)

1538 - Henry III i Nassau-Breda (lind. 1483)

1605 - Jan Tarnowski, kryepeshkop Polak (lind. 1550)

1613 - Thomas Overbury, poet Anglez

1638 - John Harvard, ministėr Anglo-Amerikan dhe filantrop (lind. 1607)

1646 - Robert Devereux, i treti i Essex-it, gjeneral i pėrgjithshėm dhe politikan, Lord Toger i Staffordshire (lind. 1591)

1712 - Giovanni Domenico Cassini, matematikan, astronom dhe inxhinier Italiano-Francez (lind. 1625)

1715 - Dom Pérignon, murg dhe prift Francez (lind. 1638)

1743 - Nicolas Lancret, piktor Francez (lind. 1690)

1749 - Richard Temple, 1 Viscount Cobham, marshal dhe politikan nė terren Anglez, Lord Toger i Buckinghamshire (lind. 1675)

1759 - Louis-Joseph de Montcalm, gjeneral Francez (lind. 1712)

1807 - George Townshend, Markshess Townshend, marshal Anglez dhe politikan, Lord Toger i Irlandės (lind. 1724)

1821 - Heinrich Kuhl, natyralist dhe zoologjist Gjerman (lind. 1797)

1836 - Aaron Burr, kolonel dhe politikan Amerikan, nėnkryetar i tretė i Shteteve tė Bashkuara (lind. 1756)

1851 - James Fenimore Cooper, novelist Amerikan, shkrimtar dhe historian (lind. 1789)

1852 - Augustus Pugin, arkitekt dhe kritik Anglez, projektoi Sallėn e Scarisbrick (lind. 1812)

1852 - Arthur Wellesley, Duka i Dytė i Wellingtonit, marshall dhe politikan Irlandezo-Anglez, Kryeministri i Mbretėrisė sė Bashkuar (lind. 1769)

1862 - Charles Pearson, jurist dhe politikan Anglez (lind. 1793)

1862 - Charles Lennox Richardson, tregtar Anglo-Kinez (lind. 1834)

1879 - Bernhard von Cotta, gjeolog dhe autor Gjerman (lind. 1808)

1891 - Johannes Bosboom, piktor Holandez (lind.1817)

1898 - William Seward Burroughs I, biznesmen Amerikan, themeloi Korporatėn Burroughs (lind. 1857)

1901 - William McKinley, ushtar Amerikan, avokat dhe politikan, Presidenti i 25-tė i Shteteve tė Bashkuara (lind. 1843)

1905 - Pierre Savorgnan de Brazza, eksplorues Italo-Francez (lind. 1852)

1916 - José Echegaray, inxhinier Spanjoll, matematikan dhe dramaturg, fitues i ēmimit Nobel (lind. 1832)

1927 - Isadora Duncan, balerine Amerikano-Ruse dhe koreografe (lind. 1877)

1931 - Tom Roberts, piktor dhe edukator Anglo-Australian (lind. 1856)

1936 - Ossip Gabrilowitsch, pianist dhe dirigjent Ruso-Amerikan (lind. 1878)

1936 - Irving Thalberg, skenarist dhe producent Amerikan (lind. 1899)

1937 - Tomįa Garrigue Masaryk, sociolog dhe politikan Ēek, Presidenti i Parė i Ēekosllovakisė (lind. 1850)

1942 - E. S. Gosney, eugjenist Amerikan dhe filantrop, themeloi Fondacionin e Pėrfitimit tė Njeriut (lind. 1855)

1951 - Fritz Busch, dirigjent dhe drejtor Gjerman (lind. 1890)

1952 - John McPhee, biznesmen dhe politikan Australian, Kryeministri i 27-tė i Tasmanisė (lind. 1874)

1959 - Wayne Morris, aktore Amerikane, kėngėtare dhe producente (lind. 1914)

1960 - M. Karagazis, autor Grek, dramaturg dhe kritik (lind.1908)

1961 - Ernst Gustav Kühnert, arkitekt dhe historian Estonezo-Gjerman (lind. 1885)

1962 - Frederick Schule, pengues Amerikan, futbollist dhe trajner (lind. 1879)

1965 - J. W. Hearne, kriketer Anglez (lind. 1891)

1966 - Gertrude Berg, aktore dhe skenariste Amerikane (lind. 1899)

1966 - Hiram Wesley Evans, kreu Amerikan Ku Klux Klan (lind. 1881)

1966 - Cemal Gürsel, gjeneral dhe politikan Turk, Presidenti i 4-tė i Turqisė (lind. 1895)

1975 - Walter Herbert, dirigjent Gjermano-Amerikan (lind. 1902)

1979 - Nur Muhammad Taraki, gazetar dhe politikan Afgan, Presidenti i tretė i Afganistanit (lind. 1917)

1981 - Furry Lewis, kėngėtar-kompozitor Amerikan dhe kitarist (lind. 1899)

1981 - William Loeb III, botues Amerikan (lind. 1905)

1982 - Christian Ferras, violinist Francez (lind. 1933)

1982 - John Gardner, novelist Amerikan, eseist dhe kritik (lind. 1933)

1982 - Bachir Gemayel, komandant Libanez dhe politikan (lind. 1947)

1982 - Grace Kelly, aktore Amerikano-Monako; Princesha e Monakos (lind. 1929)

1984 - Janet Gaynor, aktore Amerikane (lind. 1906)

1986 - Gordon McLendon, transmetues Amerikan, themeloi Sistemin e Transmetimit tė Lirisė (lind. 1921)

1989 - Pérez Prado, kengetar dhe kompozitor Kubanezo-Meksikan dhe pianist (lind.1916)

1991 - Julie Bovasso, aktore Amerikane dhe dramaturge (lind. 1930)

1991 - Russell Lynes, historian Amerikan, fotograf dhe autor (lind. 1910)

1992 - August Komendant, inxhinier dhe akademik Estonezo-Amerikan (lind. 1906)

1992 - Paul Joseph James Martin, avokat dhe politikan Kanadez, Ministri i 12-tė i Kanadasė i Punėve tė Jashtme (lind. 1903)

1994 - Marika Krevata, aktore Greke (lind. 1910)

1995 - Maurice K. Goddard, kolonel dhe politikan Amerikan (lind. 1912)

1996 - Rose Ouellette, aktore dhe menaxhere Kanadeze (lind. 1903)

1996 - Juliet Prowse, aktore, kėngėtare dhe kėrcimtare Indiane-Afrikano Jugore (lind. 1937)

1998 - Yang Shangkun, politikan Kinez dhe Presidenti i 4-tė i Kinės (lind. 1907)

1999 - Charles Crichton, regjisor, producent dhe skenarist Anglez (lind. 1910)

1999 - Giannos Kranidiotis, politikan dhe diplomat Grek (lind.1947)

2000 - Beah Richards, aktore Amerikane (lind. 1920)

2000 - Jerzy Giedroyc, ushtar dhe aktivist Belarusiano-Polak (lind. 1906)

2001 - Stelios Kazantzidis, kėngėtar dhe kitarist Grek (lind. 1931)

2001 - Dorothy McGuire, aktore Amerikane (lind. 1918)

2002 - Page LaWanda, aktore Amerikane (lind. 1920)

2003 - Jerry Fleck, aktor dhe drejtor Amerikan (lind. 1947)

2003 - Garrett Hardin, ekolog dhe autor Amerikan (lind.1915)

2003 - John Serry, Sr., lojtar dhe kompozitor Amerikan i fizarmonikės (lind. 1915)

2005 - William Berenberg, mjek Amerikan dhe akademik (lind. 1915)

2005 - Vladimir Volkoff, ushtar Francez dhe autor (lind. 1932)

2005 - Robert Wise, regjisor dhe producent Amerikan (lind. 1914)

2006 - Mickey Hargitay, mjeshtėr dhe aktor Hungarezo-Amerikan (lind. 1926)

2006 - Esme Melville, aktore Australiane (lind. 1918)

2007 - Jacques Martin, mikpritės dhe prodhues televiziv Francez (lind. 1933)

2007 - Robert Savoie, kėngėtare Kanadeze e operės (lind. 1927)

2008 - Hyman Golden, biznesmen Amerikan, bashkė-themelues i Snapple (lind. 1923)

2009 - Keith Floyd, kuzhinier dhe autor Anglez (lind. 1943)

2009 - Henry Gibson, aktor Amerikan dhe (lind. 1935)

2009 - Jody Powell, diplomat Amerikan, sekretar i shtypit i Shtėpisė sė Bardhė (lind. 1943)

2009 - Patrick Swayze, aktor Amerikan, kėngėtar dhe balerin (lind. 1952)

2011 - Malcolm Wallop, politikan Amerikan (lind. 1933)

2012 - Jacques Antoine, prodhuesi i lojėrave Franceze, krijoi The Crystal Maze dhe Fort Boyard (lind. 1924)

2012 - Eduardo Castro Luque, biznesmen dhe politikan Meksikan (lind. 1963)

2012 - Winston Rekert, aktor dhe regjisor Kanadez (lind. 1949)

2012 - Kan Yuet-keung, bankier, avokat dhe politikan nė Hong Kong (lind.1913)

2013 - Maksym Bilyi, futbollist Ukrainas (lind. 1989)

2013 - Osama El-Baz, ushtar e diplomat Egjiptian (lind. 1931)

2013 - Besimi i Besimit, notar Australian (lind. 1941)

2014 - Tony Auth, ilustrator Amerikan (lind. 1942)

2014 - Peter Gutteridge, kėngėtar, kompozitor dhe kitarist nga Zelanda e Re (lind. 1961)

2014 - E. Jennifer Monaghan, historian, autor dhe akademik Anglo-Amerikan (lind. 1933)

2015 - Davey Browne, boksier Australian (lind. 1986)

2015 - Fred DeLuca, biznesmen Amerikan, bashkė-themelues i metrosė (lind. 1947)

2015 - Martin Kearns, baterist Anglez (lind.1977)

2015 - Corneliu Vadim Tudor, gazetar dhe politikan Rumun (lind. 1949)

Festa tė datės 14 Shtator

Dita e Inxhinierisė (Rumani)

Hindi Divas (rajonet Hindi-folėse)

Dita e Mobilizuar e Shėrbimeve (Ukrainė)

Dita e San Jacinto (Nikaragua)

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
P:G<3

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.