Kėngėt e Milosaos - Kangjelji XXIV - Jeronim De Rada
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kėngėt e Milosaos - Kangjelji XXIV - Jeronim De Rada

Vepra "Kėngėt e Milosaos - Kangjelji XXIV" nga Jeronim De Rada

Kėngėt e Milosaos - Kangjelji XXIV - Jeronim De Rada
Kėngėt e Milosaos - Kangjelji XXIV - Jeronim De Rada
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 21/01/2018 12:42

Kangjelji XXIV

Kush tė thoj se mua mė ljeje,

e pafan motėra ime?

Sa tė garaksenej mbi dejt,

me ljerejė shtrathin,

sirkun tė tagjisjė.

Ciljones cė n'kuqenej,

llamparisejin sufitat.

Popo! Bėrė pendėzit

si njė fjutur e mundash,

vash, tė mos e shihje!

Bėn tė tjera mbi dhe

cė do zun duart entė,

e ti m'ij e pjugurosur.

Ata si, thronė e gjellės,

jan bot e u bė mugull

ajo buz, molla e ėmbėlj,

ndė njėzet e pes vjet.

Kuj me lje ndė kėt dhe,

hje e madhe e shpis ime?

Kush me delj ndė derjet

tė ziljisenjen vashazit,

llumbardhat t'ė ruanjėn

ka qeramidhjet?

Shtrati i pashtruamith,

s'ėsht kush t'ecinj pėr ndė shpi.

O, kur t'ikėnjėn kėto dit!

U te hinj ndė iljezit

tė m'e njog e, ka lega,

tė pėrdor te reshtemi,

mė tė mos ndahemi.Kėnga XXIV

Kush kujtoi se do mė lije,

e pafat motėra ime?

Sa agonte pėrmbi det,

me liroje shtratin,

qė tė ushqeje sirkun.

Fustanės qė skuqte,

shėndrisnin tavanėt.

Bobo! Fletė si njė flutur

se c'mė vure e mėndafshin,

vash', do mos e shihje!

Tė tjera mbi dhe i kryen

c'pati zėnė dora jote

e ti mė je pluhurosur.

Fron i jetės, ata sy

jane tokė e myk u bė

ajo buzė, mollė e ėmbėl,

nė njezėt e pesė vjet.

Kuj mė le nė kėtė dhe,

hir i madh i shtėpis' sime?

Kush mė del nė derė

tė zilepsė vashat,

e llumbardhat ta vėshtrojnė

qė nga qeramidhet?

Shtrati mbeti i pashtruar,

njeri s'ecėn nėpėr shpi.

O! Gjer t'ikin kėto ditė

e tė hyj ndėr yjet,

tė tė shquaj e pėrdorėz,

larg prej shpirtrave tė tjerė,

mė ne tė mos ndahemi.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
YM9

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.