Besnikėria nė lidhje ėshtė shenjė e inteligjencės?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Besnikėria nė lidhje ėshtė shenjė e inteligjencės?

Nėse je besnik, je njė person inteligjent. Jo nuk ėshtė njė mėnyrė sa pėr tė thėnė. E thotė shkenca. Ekzaktėsisht ėshtė testi i neuro-shkencėtarit Rodolfo Linas, drejtor i departamentit tė Psikollogjisė dhe Neuroshkencės nė Universitetin e New York.

Besnikėria nė lidhje ėshtė shenjė e inteligjencės?
Besnikėria nė lidhje ėshtė shenjė e inteligjencės?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 15/12/2017 23:26

Besnikėri dhe inteligjencė do tė shkonin krah pėr krah.

Linas, njė nga shumė ekspertė tė trurit, vjen nė konkluzione sigurisht interesante. Studimet e tij pėrqėndrohen nė "planifikimin" e besnikėrisė, dashurisė dhe lumturisė. Dhe e pėrcakton trurin, tė paktėn nga ana neurologjike, njė kuti tė mbyllur, vazhdimisht "tė sulmuar" nga ndjenjat.

Ai tha qė truri funksionon fillimisht nė bazė tė impulseve, tė ndjenjave dhe vetėm mė pas bashkohet me arsyen. Pėr mė tepėr struktura e parė e trurit ėshtė ajo emotive. shtė ajo intelektuale, si pasojė, e dyta. Kuptohet qė janė ndjenjat ato tė parat, qė vėnė nė punė idetė dhe veprimet. Arsyet hyjnė vetėm nė njė moment tė dytė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Ej\0W

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė