Si ndikon stresi nė trupin e njeriut?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si ndikon stresi nė trupin e njeriut?

Njeriu pėrballet ēdo ditė me stresin dhe efektet e tij negative.

Si ndikon stresi nė trupin e njeriut?
Si ndikon stresi nė trupin e njeriut?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 11/02/2018 12:42

Stresi mund tė ketė efekte tė ndryshme nė sjelljen, emocionet dhe sjelljet tuaja.

Sidoqoftė, ekzistojnė shumė gjėra si meditimi dhe ushtrimet fizike tė cilat njihen si aktivitete qė e zvogėlojnė stresin!

Mė poshtė, Perspekti ju sjell disa mėnyra se si stresi ndikon nė trupin e njeriut:

Truri

Nėn stres, muskujt tensionohen, ndėrsa kontraksioni i muskujve pėr njė periudhė tė zgjatur kohore mund tė shkaktojė migrenėn, dhimbjen e kokės dhe sėmundje tjera.

Sistemi i tretjes

Diarreja dhe dhimbja e stomakut mund tė shkaktohet e gjitha apo tė keqėsohet nga stresi.

Zemra

Lidhja e saktė mes stresit dhe sulmit tė zemrės ėshtė ende e paqartė, por dėshmitė e ndryshme thonė se ekziston njė lidhje e tillė. Sipas studimeve, personat tė cilėt kanė punė stresuese janė 23% mė tė prirė tė kenė sulm tė zemrės krahasuar me personat tė cilėt nuk kanė stres nė punėn e tyre.

Sistemi i imunitetit

Stresi e stimulon sistemin e imunitetit, e kjo mund tė jetė avantazh nė situatat emergjente. Ky stimulim mund t'ju ndihmojė t'i shėroni plagėt dhe t'i shmangni infeksionet. Por nė periudhė afatgjate, hormonet e stresit e dobėsojnė sistemin e imunitetit dhe kjo ju bėn mė tė prirė tė sėmureni.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
EYL!8

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.