10 ushqimet e mbushura me proteina
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

10 ushqimet e mbushura me proteina

Proteinat janė ushqyes esencialė qė pėrdoren nga ēdo qelizė e trupit. Proteina krijon strukturėn e qelizave, organet dhe muskujt nė trupin tuaj.

Ushqimet e mbushura me proteina
Ushqimet e mbushura me proteina
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/08/2016 19:10

Proteinat njihen si blloqe ndėrtuese tė trupit dhe pėrdoren pėr tė krijuar hormonet, koenzimat, qelizat e gjakut dhe ADN.

Proteinat janė zinxhirė tė gjatė tė aminoacideve qė janė tė lidhura sė bashku nga peptidet.

Mungesa e proteinave shkakton metabolizmin e ngadaltė, muskujt e dobėt, qulljen e muskujve dhe diabetin.

Pėrfitimet e konsumimit tė ushqimeve me shumė proteina pėrfshijnė:

Pėrmirėson madhėsinė e muskujve

Balancon sheqerin nė gjak

Mban sistemin imunitar te shėndetshėm

Pėrmirėson shėrimin e plagėve

Mban nivelet e energjisė nė nivele tė qėndrueshme.

Nevojat pėr proteinė variojnė nė bazė tė moshės, gjatėsisė, aktivitetit fizik dhe kushteve mjekėsore.

10 ushqimet me nivele tė larta proteinash

1. Biftek viēi i ushqyer me bar.

2. Pula organike

3. Peshku i egėr

4. Vezėt

5. Qumėshti i papėrpunuar

6. Thjerrėzat

7. Fasulet

8. Djathi i papėrpunuar

9. Kosi

10. Bajamet

Pėrfitimet nė shėndet nga konsumimi i proteinave

Pėrmirėsohet shėndeti i muskujve

Menaxhon peshėn dhe ngopjen

Kontrollon nivelet e sheqerit nė gjak

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
U] U

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė