Shenjat paralajmėruese tė kancerit
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Shenjat paralajmėruese tė kancerit

Vitet e fundit vihet re njė rritje e rasteve me kancer. E rėndėsishme ėshtė tė njihen shenjat dhe mėnyrat parandaluese tė kėsaj sėmundjeje tė rrezikshme.

Shenjat paralajmėruese tė kancerit
Shenjat paralajmėruese tė kancerit
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/12/2017 23:19

Mė poshtė Perspekti do tė japė disa nga shenjat tė cilat mund tė jenė paralajmėruese tė kancerit:

Ndryshimet e gjirit mund tė jenė njė problem i pėrbashkėt i femrave dhe meshkujve.

Gjėndrrat e shfaqura nė gji apo nėn sqetulla, tkurrja e gjirit, ndryshimet nė madhėsi dhe formė tė gjirit, rrjedhjet e majės sė gjirit, plagėt nė gji apo skuqjet mund tė jenė shenja tė kancerit tė gjirit. Edhe te meshkujt mund tė shfaqet kanceri i gjirit, por nė raste tė rralla.

Hemorragjitė e pazakonta te femrat.

Hemorragjitė e shfaqura jashtė kohės sė menstruacioneve, gjatė menopauzės apo pas marrėdhėnieve seksuale mund tė jenė shenjė e kancerit tė qafės sė mitrės.

Ndjesia e fryrjes dhe tensionimit te femrat.

Veēanėrisht ndjesia e fryrjes sė barkut dhe ndjesia e ngopjes te femrat mund tė jetė shenjė paralajmėruese e kancerit tė vezoreve. Nėse personi ndjen dhimbje barku, dhimbje nė pjesėn e fundme tė barkut dhe urinon shpesh duhet tė vizitohet menjėherė te mjeku.

Kanceri i prostatės te meshkujt mund tė shfaqet nga ndryshimet e zakoneve tė tualetit.

Urinimi i shpeshtė dhe me dhimbje, shfaqja e njollave tė gjakut nė urinė mund tė jenė shenjat e para tė kancerit tė prostatės ose fshikėzės urinare. Njė nga shkaqet e shfaqjes sė gjakut nė urine mund tė jetė dhe kanceri nė veshka.

Rėnia e menjėhershme nė peshė.

Mungesa e oreksit dhe dhėnia e mė shumė se 5 kileve brenda disa muajve mund tė jetė shenjė paralajmėruese e kanceri tė pankreasit, stomakut, ezofagut apo mushkėrive.

Temperaturė e lartė dhe e vazhdueshme.

Kjo shenjė mund tė paralajmėrojė kancerin e gjakut si leukeminė apo linfomėn. Mund tė shfaqet edhe si shenjė e kancerit tė veshkave dhe mėlēisė.

Nėse ndiheni vazhdimisht tė lodhur.

Lodhja e vazhdueshme mund tė jetė shenjė e shumė sėmundjeve. Por njė lodhje e cila nuk kalon pėr disa javė, nuk kalon as me pushim mund tė jetė shenjė e njė sėmundjeje serioze.

Kujdes ndryshimet te gjėndrat limfatike.

Shfaqja e gjėndrrave nė qafė apo nėn sqetull tė shoqėruara me dhimbje, dobėsim, djersitje gjatė natės dhe temperaturė mund tė jetė shenjė e kancerit tė gjakut (linfoma).

E kollitura dhe ngjirja e zėrit.

Veēanėrisht mund tė shfaqet te personat tė cilėt konsumojnė cigaren pėr njė kohė tė gjatė. Njė e kollitur e fortė dhe e vazhdueshme e shoqėruar edhe me sekrecione me gjak, marrje fryme dhe ngjizje zėri tė bėn tė dyshosh pėr kancerin e mushkėrive.

Vėzhgoni ndryshimet e lėkurės.

Njė masė e shfaqur kohėve tė fundit apo acarim i njė nishani apo shenje ekzistuese, ndryshimi i formės dhe madhėsisė sė saj mund tė jetė shenjė e kancerit tė lėkurės.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
?YPBH

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė