Perspekti - Simptomat e sėmundjeve tė eshtrave tek fėmijėt
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Simptomat e sėmundjeve tė eshtrave tek fėmijėt

Studimet nė vendin tonė flasin se njė qėndrim jo i pėrshtatshėm i trupit tė fėmijėve.

Simptomat e sėmundjeve tė eshtrave tek fėmijėt
Simptomat e sėmundjeve tė eshtrave tek fėmijėt
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 08/01/2018 14:40, Ndryshuar: 08/01/2018 21:42

Studimet nė vendin tonė flasin se njė qėndrim jo i pėrshtatshėm i trupit tė nxėnėsve qoftė nga ēantat e rėnda, qoftė nga mėnyra se si qėndrojnė nė banka bėn qė njė pjesė e madhe e tyre tė vuajnė nga dhembjet e kokės deri nė ato tė eshtrave.

Madje shumė fėmijė janė diagnostikuar dhe me skoliozė qė ėshtė sėmundje qė zakonisht prek moshat e treta. Mjekėt tregojnė disa kėshilla praktike se si mundet njė prind apo arsimtar tė dallojė qė fėmija ka probleme me shtyllėn kurrizore.

Ata thonė se nėse fėmijėt kanė probleme me pėrqendrimin nė mėsim, lodhen shpejt, ankohen pėr dhimbje tė kokės, pėr lodhje tė syve si dhe qėndrim tė papėrshtatshėm, atėherė ėshtė mirė qė fėmija tė zhvishet dhe tė vlerėsohet nga vetė prindi ose edukatori pėr simetrinė e strukturave.

Asimetria e strukturave tė gjymtyrėve vihet re mė tepėr nė moshėn kur fėmija fillon tė hedhė shtat, pra nė fillimin e moshės sė pubertetit. Kjo asimetri quhet skoliozė idiopatike. Ajo vjen si rezultat i devijimit tė aksit tė shtyllės kurrizore.

Skolioza sjell mė vonė njė sėrė ndryshimesh tė tjera, qė kanė tė bėjnė me muskujt dhe me organet e brendshme. Ndaj kėrkohet shumė vėmendje dhe kushtet nė shkolla tė jenė tė pėrshtatėshme. Bankat duhet te jenė pėr lartėsi trupore nga 112 deri 160 cm, por nė shumicėn e shkollave janė mė tė ulta se gjatėsia e fėmijės. Ndėrsa ēantat nuk duhet tė jenė mė tė rėnda se 10% e peshės sė trupit tė fėmijės, por dhe kjo nuk qėndron, pasi ato peshojnė shumė mė tepėr.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
a=V5C

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė