Perspekti - Zbulohet "ēelėsi i pavdekėsisė"
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Zbulohet "ēelėsi i pavdekėsisė"

Shkencėtarėt amerikanė kanė arritur tė zbulojnė atė mund tė konsiderohet si "ēelėsi i pavdeksisė".

Celėsi i pavdekėsisė
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 07/10/2015 19:57

Bėhet fjalė pėr njė gjen, i cili mbron qelizat nga degradimi pėr njė periudhė tė caktuar, qė me pak fjalė ėshtė pėrgjegjės pėr procesin e plakjes.

Zbulimi ėshtė bėrė pas njė studimi tė nisur vite mė parė nga njė grup shkencėtarėsh tė Universitetit Veriperėndimor nė Shtetet e Bashkuara, tė cilin e publikuan kėtė javė nė revistėn shkencore Molecular Cell.

Eksperimenti ėshtė bėrė tek krimbat parazitarė transparentė tė zorrės sė trashė. Shkencėtarėt ndėrhynė tek qelizat e indit somatik, duke bllokuar sinjalet biokimike, pėrgjegjėse pėr procesin e degradimit tė qelizave.

Procesi i degradimit tė qelizave tek kėta krimba nis me fillimin e procesit tė riprodhimit. Shkencėtarėt mendojnė se me tė njejtėn metogologji mund tė ndėrhyet nė tė ardhmen edhe tek njeriu, ēka mund tė ndikojė nė ngadalėsimin e procesit tė plakjes, kurimin e sėmundjeve qė lidhen me tė dhe rritjen e jetėgjatėsisė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Y49*_

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė