Cilat janė ushqimet qė nuk duhen ruajtur nė frigorifer?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė ushqimet qė nuk duhen ruajtur nė frigorifer?

Tė gjithė e ruajmė ushqimin nė frigorifer, por jo ēdo ushqim ėshtė i pėrshtatshėm pėr t'u ruajtur nė temperatura tė ulta.

Cilat janė ushqimet qė nuk duhen ruajtur nė frigorifer?
Cilat janė ushqimet qė nuk duhen ruajtur nė frigorifer?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/01/2018 22:40

Ka raste qė i ftohti pėrshpejton shpėrbėrjen ose ndryshon shijen origjinale. Ėshtė e vėrtetė se shumė produkte ushqimore duhet tė ruhen nė frigorifer, ndėrsa ka disa ushqime tė veēanta qė kurrė nuk duhet tė qėndrojnė nė tė ftohtė.

Mė poshtė Perspekti ju prezanton me njė listė produktesh qė nuk e "duan" ambientin e ftohtė.

Borziloku

Borziloku nuk mund tė ruhet nė frigorifer, sepse temperaturat e ftohta e bėjnė tė thahet shpejt. Ai gjithashtu ka tendencėn tė thithė aromat e ushqimeve tė tjera nė frigorifer.

Domatet

Nė qoftė se ruhen nė frigorifer, domatet humbasin shijen. I ftohti i pengon ato tė piqen.

Patatet

Patatet pėrkeqėsohen nė temperatura tė ulėta. I ftohti i bėn ato mė tė pudrosura me miell; niseshteja kthehet nė sheqer dhe shija e tyre ndryshon.

Buka

Buka ėshtė njė nga ushqimet qė shumė njerėz e mbajnė nė frigorifer dhe ky ėshtė njė gabim i madh. Me temperaturat e ulėta, buka "plaket" para kohe dhe humbet shije.

Frutat ekzotike

Pėrderisa bėhet fjalė pėr fruta qė bėhen nė klimė tė ngrohtė, temperaturat e ulta tė frigoriferit nuk bėjnė pėr to. Ananasi, avokado dhe banania nuk duhet tė ruhen nė frigorifer, pasi nė kėtė mėnyrė ato dekompozohen.

Qepa dhe hudhra

Qepa dhe hudhra forcohen nė frigorifer. I mbani ato nė njė vend tė errėt, tė ftohtė dhe tė thatė.

Pjeshka

Nė mė pak se 10 gradė Celsius pjeshka humb shijen dhe vetitė. Ėshtė e preferueshme tė mbahet nė temperaturė dhome.

Mjalti

Njė tjetėr gabim ėshtė tė mbani mjaltin nė frigorifer. Mjalti, nė sajė tė pėrbėrėsve dhe pH tė tij, ruhet mė mirė dhe mė gjatė jashtė. Kur ruhet nė frigorifer, priret te kristalizohet dhe tė humbasė shumė nga vetitė e tij.

Vaji i ullirit

Vaji i ullirit, nėqoftėse ruhet nė frigorifer, kondensohet dhe trashet, duke u bėrė si gjalpė. Pėr mė tepėr, ai humbet shijen e tij origjinale. Ruajeni vajin e ullirit nė njė vend tė ftohtė, larg nga drita.

Ēokollata

Kur ēokollata futet nė frigorifer, nė sipėrfaqen e saj formohet njė shtresė e bardhė, e cila i ndryshon shijen. Kafeja nė frigorifer preket nga i njėjti ndryshim me atė tė ēokollatės.

Drithėrat, makaronat, mielli dhe sheqeri

Drithėrat, makaronat, mielli, sheqeri dhe ushqime tė kėtij lloji janė bėrė pėr t'u ruajtur nė temperaturė dhome. Nėqoftėse ju i mbani ato nė temperatura tė ulėta, ata do tė humbasin vetitė e tyre, vitaminat, shijen dhe cilėsinė.

Disa lloje tė proshutės

Ka lloje tė ndryshme tė proshutave qė nė frigorifer humbasin shijen e "veēantė" qė i dallon ato. Edhe pse kanė karakteristika tė ngjashme me mishin, duhet tė ruhen nė temperaturė dhome.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
icZ^+

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.