Cilat janė pėrdorimet e qepės jashtė kuzhinės?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė pėrdorimet e qepės jashtė kuzhinės?

Shtatė pėrdorime tė qepės jashtė kuzhine, nga ulja e temperaturės deri tek bukuria e lėkurės

Cilat janė pėrdorimet e qepės jashtė kuzhinės?
Cilat janė pėrdorimet e qepės jashtė kuzhinės?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 17/02/2018 19:52

Qepa ėshtė shumė e pasur nė oligoelementė si sulfuri, potasiumi, magnezi, fluori, kalciumi dhe fosfori dhe vitamina. Enzimat aktive tė qepės kanė veti diuretike, purifikuese dhe tonifikuese pėr aparatin tretės.

Normalizojnė florėn intestinale dhe pengojnė rritjen e substancave toksike qė ndikojnė nė shfaqjen e kancerit tė zorrės sė trashė (kanceri kolonorektal). Lėngu i qepės me pak mjaltė ėshtė njė ilaē ideal kundėr infeksioneve tė rrugėve tė frymėmarrjes. Ju mund tė bėni gjithashtu gargarė me lėngun e qepės nė rast se keni dhembje grykėsh.

Qepa pėrmban sulfur. Ky i fundit nxit prodhimin e kolagjenit dhe stimulon rritjen e flokėve dhe pastron fytyrėn nga aknet. Qepa njihet gjithashtu si njė afrodiziak shumė aktiv.

Mė poshtė do tė lexoni dhe 7 pėrdorime tė tjera tė qepės jashtė kuzhinės!

1. Ju lehtėson dhimbjet e veshit

Nė njė leckė ta pastėr vendosni pak qepė. Mbajeni gjatė gjithė natės nė brendėsi tė veshit, dhe vetitė anti-inflamatore dhe anti-bakteriale tė qepės do tė parandalojnė infeksionin.

2. Shėron djegiet e shkaktuara nė kuzhinė dhe djegiet nga dielli

Qepa do tė lehtėsojė dhimbjen nė ēast dhe do tė pėrshpejtojė procesin e shėrimit pa lėnė shenja.

3. Zbeh shenjat e plagėve

Nėse ju ndodh qė tė digjeni duke nxjerrė tavėn nga soba apo duke gatuar nė tigan, mjafton tė mbuloni zonėn e prekur me qepė dhe jo vetėm qė nuk do tė pėrkeqėsohet por plaga do tė shėrohet brenda ditės.

4. Mbron nga virozat e stinės

Konsumi i qepėve ndikon pozitivisht nė organzimin tuaj, duke ju mbrojtur nga virozat e stinės. Qepėt pėrmbajnė squfur, mineral i cili ka veti anti-mpiksėse. Kėto pėrbėrės ndihmojnė nė parandalimin e grumbullimit tė trombociteve tė gjakut, shkaku kryesor i atakut nė zemėr. Konsumi i rregullt i qepėve gjithashtu mund tė ulė kolesterolin nė gjak, gjė qė ėshtė e rėndėsishme edhe pėr zemrėn tuaj.

5. Qepė pėr njė lėkurė tė bukur dhe me shkėlqim

Aplikimi i lėngut tė qepės nė lėkurė do tė bėjė qė lėkura juaj tė jetė mė e shėndetshme duke parandaluar irritimet apo puērrat.

6. Ul temperaturėn

Kjo metodė, nė dukje si njė "shpikje" nga gjyshet tona ėshtė nė fakt njė trajtim i pranuar dhe nga mjekėt. Pėrpara se tė vishni ēorapet vendosni dy feta qepė tė prera nė shputėn e kėmbės dhe do tė shihni si do tė ulet temperatura pėr pak minuta.

7. Qetėson lėkurėn nga pickimet e grerėzave apo insekteve tė tjera

Nėse njė bletė ose grenzė ju pickon vetitė anti-inflamatore tė qepės do tė parandalojnė njė reaksion alergjik.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
<8kX;

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė