Perspekti - Ushqimet qė luftojnė kancerin dhe ndihmojnė nė rėnien nė peshė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ushqimet qė luftojnė kancerin dhe ndihmojnė nė rėnien nė peshė

Ushqimet lejla luftojnė kancerin dhe janė efektive nė rėnien e peshės. Ju njohim me to.

Ushqimet qė luftojnė kancerin dhe ndihmojnė nė rėnien nė peshė
Ushqimet qė luftojnė kancerin dhe ndihmojnė nė rėnien nė peshė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 18/02/2018 15:32, Ndryshuar: 18/02/2018 22:34

Tė mbash njė dietė tė shėndetshme mund tė duket si njė punė me orė tė plota.

Ha mė shumė perime, mėnjano ėmbėlsirat, konsumo bukėn e zezė, bėj kujdes me kaloritė... dhe lista nuk pėrfundon asnjėherė!

Megjithatė ka njė zgjidhje dhe kjo ėshtė shumė herė mė e thjeshtė: Ha ēdo gjė lejla.

Sipas kėshilluesve dhe diteologėve tė Whole Foods, konsumimi i ushqimeve lejla si panxhari, boronica, misri, patatet e ėmbla, lakra e kuqe, karrotat lejla, rrepa, lulelakra etj, janė shumė tė mira pėr kėto arsye:

Luftojnė Kancerin

Sipas njė studimi tė bėrė nė universitetin e Porto-s, antracianozidet qė gjenden tek boronica parandalojnė zhvillimin e qelizave kanceroze. Tė njėjtin efekt ka edhe orizi i zi si dhe misri lejla.

Janė anti-plakje

Antioksidantėt qė gjenden nė kėto ushqime mendohet se kanė efekte anti-plakjeje. Me kalimin e kohės, ekspozimi tek rrezet UVA dhe UVB dėmton lėkurėn tonė, nivelet e kolagjenit ulen dhe lėkura fillon tė rrudhoset. Njė studim i kryer nė 2009-ėn zbuloi se antracianozidet qė gjenden nė boronica ndihmuan nė rregullimin e dėmtimeve tė bėra nga rrezet UV nė lėkurė.

Parandalojnė obezitetin

Njė studim Japonez i publikuar nė 2008-ėn, arriti nė rezultanin se minjtė qė merrnin mė pak antracianozide, shtonin mė shumė nė peshė. Vitin e fundit, njė tjetėr studim i bėrė tek minjtė tė ushqyer me patate tė ėmbla, zbuloi se ata humbnin mė shumė nė peshė sesa shtonin.

Forcojnė trurin

Njė studim 16-vjeēar zbuloi se antracianozidet mund tė shtyjnė plakjen e trurit deri nė 2 vjet e gjysėm.

Mbrojnė zemrėn

Antracianozidet mbrojnė muskulin e zemrės dhe enėt e gjakut nga dėmtimet oksidative.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
j",,j

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė