Cilat janė ushqimet qė nuk duhet tė ringrohen?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė ushqimet qė nuk duhet tė ringrohen?

Nėse i ngrohni kėto 7 ushqime atėherė mund tė helmoheni

Cilat janė ushqimet qė nuk duhet tė ringrohen?
Cilat janė ushqimet qė nuk duhet tė ringrohen?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 23/02/2018 18:12

Shumė njerėz mund tė konsumojnė ushqimin qė ka mbetur nga dreka ose darka pėr herė tė dytė apo tė tretė.

Disa ushqime mund tė konsumohen pas ringrohjes sė tyre, por disa tė tjera mund tė rezultojnė tė dėmshme pėr organizmin.

Ja disa ushqime tė cilat nuk kėshillohen tė ringrohen pėr herė tė dytė apo tė tretė.

Spinaqi

Ky ushqim rekomandohet tė konsumohet menjėherė pas pėrgatitjes sė tij. Sipinaqi pėrmban njė sasi tė lartė nitratesh tė cilat shėndėrrohen nė nitrite pasi ngrohen. Kjo do tė thotė se spinaqi i ringrohur mund tė prodhojė qeliza kancerogjene nė trup.

Selinoja

Ėshtė e pėrdorshme kryesisht nė pėrgatitjen e supave. Selinoja pėrmban nitrate si spinaqi, qė do tė thotė se ndodh i njėjti proces pas ringrohjes, nitratet shėndėrrohen nė nitrite.

Panxhari

Kjo perime pėrmban gjithashtu nitrate dhe mund tė rezultojė i dėmshėm nėse ju e ringrohni atė.

Patatet

Patatet kanė vlera tė larta ushqyese, por nėse i lini tė qėndrojnė njė ditė apo mė shumė ato mund t'i humbasin kėto veti tė mira.

Vezėt

Vezėt mund tė rezultojnė vdekjeprurėse nėse ato qėndrojnė disa ditė tė gatuara dhe tė pakonsumuara.

Mishi i pulės

Nėse hani mishin e pulės tė nesėrmen pasi ėshtė pėrgatitur mund tė shkaktojė probleme nė tretje sepse struktura e proteinave tė gjendura nė pulė ndryshon tė nesėrmen.

Kėrpudhat

Janė njė ndėr ushqimet mė tė rrezikshme nėse i konsumoni disa ditė pasi janė gatuar dhe i ringrohni ato. Ėshtė e rekomanduar qė kėrpudhat tė konsumohen menjėherė pas pėrgatitjes. Nėse i hani ditėn e nesėrme, hajini tė ftohta dhe mos i ringrohni ato sepse mund tė shkaktojnė probleme me tretjen, madje edhe me zemrėn.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
j2:&;

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.