Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si i pėrdor Bill Gates paratė e tij?

Me njė vlerė neto prej rreth 89 miliardė dollarė, bashkė-themeluesi i Microsoft Bill Gates ėshtė njė nga personat mė tė pasur nė botė. Nėse shpenzon 1 milionė dollarė nė ditė, do t'i duhej 245 vjet pėr tė shpenzuar pasurinė e tij.

Si i pėrdor Bill Gates paratė e tij?
Si i pėrdor Bill Gates paratė e tij?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 01/12/2017 22:04

Nė vitin 1975, Gates bashkė-themeloi Microsoft. Nė moshėn 31 vjeēare, ai u bė miliarderi mė i ri nė botė nė atė kohė. Nė vitin 1995, ai lanēoi Windows 95 dhe u bė njeriu mė i pasur nė botė. Qė atėherė, ai ėshtė nė krye tė listės. Gates ėshtė gjithashtu njė filantropist.

Ai dha dorėheqjen si CEO i Microsoft qė tė fokusohet nė Fondacionin Bill & Melinda Gates. Fondacioni ka dhėnė 41.3 miliardė dollarė pėr bamirėsi. Por Gates nuk harron tė kujdeset pėr veten.

Ai bleu njė avion 21 milionė dollarė nė vitin 1997.

Ai pati shumė makina luksoze gjatė viteve. Njė herė Gates u arrestua pėr shpejtėsi ndėra ngiste njė Porsche 911. Gates ka njė koleksion tė gjerė arti.

Nė vitin 1988, ai shpenzoi 36 milionė dollarė me njė pikturė tė Winslow Homer.

Kjo pikturė varet nė shtėpinė e tij prej 63 milionė dollarėsh nė Seattle. Shtėpia ka 24 banjo, 6 kuzhina, njė sallė pritjeje qė mban 200 njerėz, njė teatėr nė shtėpi dhe njė lumė artificial i pajisur me peshk.

Nė vitin 2010, Bill, Melinda dhe Warren Buffett krijuan "The Giving Pledge". Ata qė bashkohen duhet tė dhurojnė gjysmėn e pasurisė sė tyre pėr bamirėsi.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
aV6E

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė