Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė krijoni miq tė mirė dhe tė vėrtetė?

Sa miq tė ngushtė mendoni qė keni?

Si tė krijoni miq tė mirė dhe tė vėrtetė?
Si tė krijoni miq tė mirė dhe tė vėrtetė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 07/05/2018 14:34

Le tė jemi tė ndershėm dhe tė sinqertė: Sa miq tė ngushtė keni? E kam fjalėn pėr ata lloj shok apo shoqe qė nėse ju i telefononi nė orėn 3 tė mėngjesit ata do t'ua hapin telefonin dhe do pėrgjigjen pėr ēfarėdolloj gjėje qė ju do tė keni nevojė. Studimet kanė treguar se shumica e pėrgjigjeve ėshtė njė ose dy. Sidomos qė tani po jetojmė nė epokėn e teknologjisė, miqėsitė e sinqerta janė shumė tė vėshtira pėr t'u krijuar. Por njė nga problemet qė hasim ėshtė se shpeshherė gjendemi tė rrethuar nga shok apo shoqe qė nuk na bėjnė qė tė ndihemi mirė.

Por si ta rrethojmė veten me miq tė mirė? Perspekti ju sjell disa kėshilla qė duhet t'i keni parasysh.

Pėrpiqu tė kuptosh se ēfarė ti do

Tė gjithė ne e duam qė tė rrethohemi nga njerėz qė kanė tė njėjtat interesa me ne. Ky ėshtė edhe thelbi i njė shoqėrie qė tė zgjasė pėrjetėsisht. Nėse ti do tė gjesh shokė qė duan tė shijojnė natyrėn, mos fillo tyė dalėsh nėpėr club-e me idenė se aty do gjesh miqtė qė ti do tė duash tė kesh afėr.

Thuaj "Jo"

Thuaju "jo" miqve qė ty nuk tė japin energji tė mira dhe pozitive. Miqtė dhe shokėt e ngushtė janė aty pėr tė tė mbėshtetur, pėr tė tė ndihmuar pėr tė krijuar versionin tėnd mė tė mirė dhe tė tė bėjnė optimistė pikėrisht nė ato momente qė ti ke humbur ēdo besim. Nėse njė shok qė ke afėr nuk tė jep kėto energji, pėr ēfarė ja vlen qė tė rrish me tė?

Dėgjo qė tė tė dėgjojnė

Shoqėria ėshtė aty kur ne kemi diēka pėr tė folur dhe ėshtė e vetmja hapėsirė ku ne mund tė shprehemi pa komplekse me idenė se nuk do tė gjykohemi. Miqtė janė aty pėr tė tė dėgjuar, por jo vetėm. Edhe ju duhet t'i dėgjoni miqtė nė mėnyrė qė shoqėria juaj tė funksionojė. Pėrpiquni qė egoizmin ta shmangni sa mė shumė!

Momente argėtuese

Eksperiencat dhe momentet argėtuese ku tė kaloni mirė me miqtė tuaj ėshtė edhe magneti i njė shoqėrie tė shėndetshme.

Pėrkushtohuni dhe jepni sa mė shumė

Njė fjalė e ngrohtė, njė kompliment apo njė kritikė pozitive gjithmonė nuk ėshtė e tepėrt. Pėrkundrazi!

Bėhu miku i vetes tėnde

Kjo ėshtė njė nga gjėrat thelbėsore qė duhet patur parasysh. Nėse ti kujdesesh pėr veten dhe beson tek vetja juaj, kjo do tė ndodhė edhe me miqtė tuaj. Ata do tė krijojnė besim tek ty dhe do tė mendojnė se do kenė njė shok/shoqe qė gjithmonė do tė kujdeset pėr tė.

Duhet qė edhe ti tė jesh njė shok/shoqe e mirė

Tė gjithė ne duam dhe kėrkojmė qė nė jetėn tonė tė kemi miq tė mirė, por harrojmė faktin qė edhe ne duhet tė jemi tė tillė. Edhe pse njė mik/mike tė ka zhgėnjyer, nuk ėshtė e detyrueshme qė duhet ta bėsh edhe ti. Tregohu i vėrtetė edhe kur tė tjerėt nuk janė. Por studimet kanė treguar se nėse pėrpiqesh qė tė jesh miq me tė gjithė, ty do tė bėjė qė tė mos kesh asnjė mik tė vėrtetė.

Mundohuni qė tė largoheni nga zona juaj e rehatisė dhe vendoseni veten nė situata tė rej, tė mira, tė frikshme, ēfarė rėndėsie ka kjo. Gjithmonė ėshtė njė eksperiencė e re dhe ti do mund tė njohėsh njerėz, pse jo tė krijosh edhe miq tė mirė. Kjo nuk do bėjė asgjė mė shumė, vetėm se do tė zgjerojė raportin tuaj tė shoqėrisė.


Komentet (1)

Shoqeria esht e rendesishme per cdo njeri por me mire te kesh pak miq e sakt ...
- Mega, Greqi, 07-05-2018 13:49
278
215
Vlerėso komentin

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
MaOY

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė