Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė do tė ndodhė me tokėn nė vitin 2100?

Toka deri nė vitin 2100 mund tė ngrohet 15% mė shumė se parashikimi i ekspertėve.

Ēfarė do tė ndodhė me tokėn nė vitin 2100?
Ēfarė do tė ndodhė me tokėn nė vitin 2100?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 07/12/2017 21:08

Toka deri nė vitin 2100 mund tė ngrohet 15% mė shumė se parashikimi i ekspertėve tė OKB-sė, sipas njė studimi tė publikuar sot, qė nėnvizon nevojėn pėr tė reduktuar akoma mė shumė emetimet e gazit me efekt serrė pėr tė shpresuar qė tė qėndrojnė nėn dy gradė Celsius.

Grupi i ekspertėve ndėrqeveritarė mbi evolucionin e klimės (Giec), organ shkencor reference pėr ngrohjen globale, publikoi nė vitin 2014 njė sėrė skenarėsh duke paralajmėruar grohje klimatike nė fund tė shekullit XXI nė funksion tė volumit tė emetimeve tė gazit me efekt serrė.

Patrick Brown dhe Ken Caldeira, klimatologė nė Institutin Carnegie tė Universitetit tė Stanford nė Kaliforni theksojnė nė kėtė studim tė publikuar nė tė pėrjavshmen "Nature" se ngrohja klimatike do tė jetė mė e madhe se modelet e Giec.

Duke vėnė nė dukje shkallėn e pasigurisė sė skenarėve klimatikė, ata theksojnė se modelet mė pesimiste, qė supozojnė njė rritje tė emetimeve tė gazit me efekt serrė pėrgjatė shekullit, parashikojnė njė rritje tė temperaturave me rreth 3.2 - 5.9 gradė deri nė vitin 2100 nė raport me periudhėn paraindustriale.