Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Morgan Freeman bėn analizėn e jetės sė tij. Tė kesh para apo dashuri?

"Tė kisha mė shumė para nuk ishte e mjaftueshme".

Morgan Freeman bėn analizėn e jetės sė tij. Tė kesh para apo dashuri?
Morgan Freeman bėn analizėn e jetės sė tij. Tė kesh para apo dashuri?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 02/12/2017 11:12

"Unė jam 80 vjeē dhe fatkeqėsisht jam shtrirė nė njė krevat spitali. Kam miliona dollarė nė bankė, por unė nuk mund tė blej dot shėndet pėr tė shpėtuar jetėn time tani. Kam familjarė dhe miliona fansa nė mbarė botėn, por jam krejtėsisht i vetėm tani."

"Unė e kam jetuar jetėn time gabim dhe nuk dua qė kjo gjė tė tė ndodhė edhe ty. Nėse ke dėshirė tė mė dėgjosh dhe tė ndryshosh, unė mund tė tė ndihmoj ta ndryshosh tė ardhmen tėnde. Do tė doja shumė qė dikush tė m'i thoshte kėto gjėra edhe mua, kur isha nė moshėn tėnde."

"Paraja nuk ėshtė vetė e ligė, pasi ėshtė thjesht njė letėr me njėfarė vlere qė e pėrdorim pėr gjėrat qė na duhen. Por nėse paraja nuk ėshtė e ligė, ju natyrisht e pyesni veten, ēfarė ėshtė e ligė? E ligė ėshtė dėshira obsesive dhe e papushimt qė kemi pėr tė pasur mė shumė. E ligė ėshtė tė vendosėsh njė ēmim pėr zemrėn dhe shpirtin tėnd duke marrė nė kėmbim sukses financiar. E ligė ėshtė tė blesh lumturi sėrish dhe sėrish dhe tė mos ndalesh."

"Imagjino sikur do i humbasėsh tė gjitha lekėt e tua. Ēfarė do tė mbetet? Zgjidhja e vetme qė njihje, ishte tė kėrkoje mė shumė vetėm pėr tė pasur mė shumė. Mirėpo nuk do tė kesh mė mundėsi tė kėrkosh pėr lumturi tė rreme. Kėshtu qė, kush je ti tani? Ku janė tė gjithė ata qė i mendoje miq, kur ishe i/e rrethuar nga lekėt? Ti mund tė kesh humbur familjarėt, miqtė, tė dashurit e tu dhe gjithė tė tjerėt rreth vetes falė arrogancės tėnde. Pse? Pėr shkak tė dėshirės tėnde pėr tė pasur mė shumė qė tė devijoi nga qėllimi i vėrtetė qė duhet tė kishe nė jetė. Unė nuk po them se nuk mund tė jesh financiarisht i suksesshėm. Unė po them se duhet tė kesh njė qėllim tė madh pėr tė arritur nė jetė, larg atij pėr tė qenė financiarisht i suksesshėm. Ti mund tė ndryshosh vetėm, nėse e ndryshon konceptin qė ke pėr suksesin. Ti mund tė ndryshosh marrėdhėniet e shkatėrruara dhe tė ndėrtosh marrėdhėnie tė reja. Ti mund tė falėsh veten tėnde dhe ata qė tė lėnduan. Ti mund tė bėhesh njė lider duke pasur si frymėzim njė person, tė cilin do ta arrish. Ti mund tė ribalancosh prioritetet e tua nė jetė. Ti mund tė shėrosh martesėn tėnde dhe tė krijosh njė dashuri tė fortė qė kurrė nuk e mendoje tė mundshme. Ti mund tė bėhesh prindi mė fantastik i mundshėm nė ēdo moshė, edhe nė moshėn 80 vjeēare, por mos prit deri nė atė moshė. Ti gjithmonė do tė kesh mundėsi tė bėsh mė shumė para, por nuk do tė kesh mundėsi tė fitosh mė shumė kohė. Njė ditė ne tė gjithė do tė vdesim. Pėr ēfarė do ti qė tė tė kujtojnė? Cili ėshtė qėllimi yt mė i madh nė kėtė botė? Sot ti do tė pėrballesh me njė botė ku ekziston dashuria e vėrtetė, por do tė kuptosh se dashuria pėr ty ka qenė ajo dėshira jote e fortė pėr tė pasur mė shumė. Transformoje atė dashuri nė njė dashuri tjetėr me ndjenja. Dhuro ndjenja pėrditė e mė shumė nga vetja dhe pavarėsisht se si do tė venė gjėrat, mos u pendo. Bota ka nevojė pėr ty mė shumė se kurrė."

"Sė bashku, dashuria, vullneti, mirėsia, falja dhe besimi nė njerėzim do ta mundin tė ligėn nė botė. Njė herė e pėrgjithmonė".

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
;?O<6

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.