Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

A ėshtė ky avioni i sė ardhmes?

Avioni i sė ardhmes i cili ėshtė shumė i bukur dhe i efektshėm i KLM ėshtė njė nga avionet e propozuar qė tė prodhohet dhe qė do tė ndryshojė plotėsisht menyrėn tonė tė fluturimit.

Avioni i sė ardhmes mė i efektshėm dhe mė i shpejtė nė botė
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 29/08/2015 19:10

Avioni i sė ardhmes mund tė jetė avioni mė i mbajtur dhe me i efektshėm me krahė tė pėrzier, nėse propozimet nga Universiteti Delft i Teknologjisė nė Hollandė dhe transportuesi Gjerman KLM do tė vihen nė zbatim.

Njė krah i pėrzier ėshtė ai qė leviz pa vėshtirėsi dhe nuk ndikohet nga forcat aerodinamike, gjithashtu krahėt janė tė lidhura me avionin, dhe kjo ėshtė njė nga risitė qė vjen si rezultat i studimeve tė MĖTEJSHME tė dy organizatave qė bashkėpunojnė me njėra tjetrėn. Nė lidhje me rėndėsinė e Zhvillimit tė Avionit tė Avancuar me Motor tė Pėrzier, u kryen studime nga akademikė, prodhues dhe ekspertė tė aviacionit pėr tė gjykuar sesi ky avion me teknologji tė lartė mund tė zhvillohet, gjithashtu u kryen studime pėr eksperiencat e zgjeruara nė fushėn e aviacionit.

Silueta e propozuar e kėtij prototipi avioni mund tė minimizojė forcat tėrheqėse dhe gjithashtu tė reduktojė konsumimin e karburantit. Njė dizajn totalisht i ri i motorrit mund tė tregojė efikasitet mė tė mirė gjithashtu, me njė motor hibrid dhe ndryshime tė tjera teknologjike tė komplikuara sjellin finesė mė tė madhe nė performancė.

Detaje tė tjera mė specifike mund tė gjenden nė raportin e KLM pėr zhvillimin e avionit, por publiku i pėrgjithshėm nuk do ti shohė rezultatet e kėtij studimi deri nė vitin 2050. Pas njė kohe tė gjatė, ky ėshtė propozimi mė i fundit dhe mė ambicioz pėr tipe tė ndryshme tė avionėve komerciale.

Dizainet u prezantuan nė pranverė pėr njė avion koncept qė merr fuqinė nga hidrogjeni i quajtur AWWA-QG Progress Eagle dhe i prezantuar nga Oscar Vinals nė Barcelonė, i cili tregon pėr njė teknologji tė re qė fluturon me 0 ēlirim tė gazeve tė dėmshme dhe me njė volum 75% mė tė shpejtė se tė avionėve tė sotėm. Avioni me kapacitet prej 800 pasagjerėsh mund tė pėrfshijė gjithashtu njė kabinė mė tė mirė se klasi i parė qė pėrmban njė kinema paronamike me ekran 3D. Dizainet e Vinals mund tė lanēohen rreth vitit 2030, por nėse dėshironi tė pėrjetoni njė eksperiencė pėrtej klasit tė parė kjo ėshtė e mundur me fluturimet e Etihad A380. Rezidenca e kėtij avioni pėrbėhet nga 3 dhoma tė kompletuara me dhoma gjumi dhe banjo qė akomadojnė 2 pasagjerė pėr tė cilėt kujdesen shėrbetorėt e dedikuar.

Ky shėrbim pritej tė fillohej nė vitin 2020, por ėshtė zhvilluar tashmė nga njė numėr i madh i avioneve supersonikė tė zhvilluar nga NASA dhe kompani tė tjera. Me zhvillimet e reja, thonė inxhinerėt, avionėt mund tė fluturojnė nga Londra nė Sidnei gjatė njė pasditeje. Edhe pse janė tė zhvilluara nga kompani tė ndryshme, njė numėr i madh i avionėve kanė njė risi tė pėrbashkėt: kabina pa dritare.

Duke hequr dritaret nga avionėt nuk do tė ketė mė pamje qė lėvizin dhe tė trullosin e gjithashtu mund tė ecin me njė shpejtėsi mė tė madhe.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
d?

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė