Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

10 shenjat kryesore qė mund tė paralajmėrojnė pėr sėmundjen e diabetit

Disa shprehje qė i dėgjojmė shpesh, si pėrshembull: "Ndihem i lodhur", mund tė jetė njė shenjė paralajmėrimi pėr sėmundjen e diabetit.

Semundja e diabetit, frutat mund ta parandalojne ate.
Semundja e diabetit, frutat mund ta parandalojne ate.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 04/08/2019 17:49

Sėmundja e diabetit ėshtė njė sėmundje qė mund tė menaxhohet, por pakujdesia dhe mosmenaxhimi i saj mund tė jenė fatale pėr jetėn e tė prekurit nga kjo sėmundje.

Kjo sėmundje gjithashtu mund tė pėrkeqėsoje ose krijojė sėmundje tė tjera si: verbimin, semundje tė zemrės, humbje tė gjymtyrėve e shumė tė tjera. Kėshtu qė pėr cdo shqetėsim rekomandohet qė tė bėni njė vizitė te mjeku.

Disa nga shenjat kryesore jane:

Lodhja

Te ndjerit i lodhur eshte nje shenje e diabetit
Tė ndjerit i lodhur ėshtė njė shenjė e diabetit

Gjėra tė ndryshme mund tė shkaktojnė lodhjen, si pėrshembull mund tė mos keni fjetur mjaftushėm. Por lodhja nė shumicėn e rasteve ėshtė njė shenjė pėr sėmundjen e diabetit, ku trupi mundohet tė pėrdorė energjitė e marra (nga ushqimi) por nė menyrė jo tė suksesshme.

Nėse e ndjeni veten tė lodhur pasi tė keni ngrėnė, kohė e cila duhet tė keni energji tė mjaftueshme, ėshtė njė shenjė e fortė qė jeni tė prekur nga diabeti.

Uri ose etje e vazhdueshme

Uri dhe etje e vazhdueshme jane shenje e diabetit

Uri dhe etje e vazhdueshme janė shenjė e diabetit

Ajo qė ndodh ėshtė se trupi mbingarkohet nga detyra e pėrpunimit tė glukozės nė gjak. Uji nxirret nga qelizat si menyrė pėr tė larguar tepricat e glukozės, por gjatė kėtij procesi, tė gjitha lėndėt ushqyese tė rėndėsishme qė i duhen trupit, pėrfshirė edhe glukozėn vetė, do humbasin.

Rezultati i kėtij procesi ėshtė dehidratimi dhe kėrkesa tė tepėrta ushqimi dhe pijesh.

Urinim i shpeshtė

Pėr shkak se uji del nga tė gjitha qelizat e disponueshme pėr tė larguar glukozėn e tepėrt, veshkat mbingarkohen nga pėrpjekja pėr tė filtruar daljet e tepėrta. Kjo do tė thotė se do keni nevoje per "dalje jashtė" mė shumė se zakonisht pėr nzjerrjen e ujrave tė tepėrt.

E gjithė kjo "dalje jashtė", e lė trupin tė dihadrituar, duke shkaktuar edhe ndjesinė e lodhjes.

Infeksionet e majave/mykut

Infeksionet e majave ndodhin mė shpesh nė organet gjenitale, pėr arsyen se majatė ushqehen me sheqerin e tepėrt, i cili mund tė sekretohet nė djersė dhe urinė.

Kėshtu qė infeksionet e majave mund tė shfaqen kudo qė ka lagėshtirė tė vazhdueshme.

Probleme me intimitetin

Mosfunksionimi nė intimitet tek burrat me diabet tė pakontrolluar vjen si rrjedhė e dėmtimit tė nervave dhe enėve tė gjakut. Megjithėse e sikletshme pėr tė diskutuar, mosfunksionimi nė intimitet ndikon si tek i sėmuri ashtu edhe tek partneri, kėshtu qė ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė kontrollohet me mjekun.

Vizion i dobėt

Diabeti shkakton probleme me shikimin sepse sytė varen nga lėngjet brenda dhe rreth tyre pėr tė funksionuar siē duhet. Njė lente e dehidratuar e ka tė vėshtirė tė pėrqėndrohet nė mungesė tė lagėshtirės. Kjo gjendje shpesh zgjidhet me menaxhimin e duhur tė diabetit.

I lėnė pa kontrolluar, diabeti gjithashtu shkakton dėme nervore. Kur inde tė reja formohen nė pjesėn e prapme tė syrit mbi indet e dėmtuara, mund tė ēojnė nė verbėri tė pėrhershme.

Shėrim i ngadaltė i plagėve

Keni vėnė re qė ndonjė prerje apo plagė thjesht nuk shėrohet? Shėrimi i ngadaltė mund tė tregojė diabetin.

Plage qe nuk sherohen nga diabeti

Plagė qė nuk shėrohen nga diabeti

Humbje peshė e pa shpjegueshme

Humbje peshe nga diabeti

Humbje peshe nga diabeti

Tė jesh nė gjendje tė hash sa tė dėshirosh dhe prap tė humbėsh peshė tingėllon si njė ėndėrr, apo jo? Nė fakt, ėshtė mė shumė si makth pasi trupi juaj nuk po arrin tė tėrheqė kalorite nga ushqimi qė hani dhe nė vend tė kėsaj djeg dhjamin pėr tė mbijetuar.

Kjo nuk ėshtė e qėndrueshme pėr njė kohė tė gjatė, dhe ėshtė njė shenjė qė diabeti po ju bėn vdesin qelizat nga uria pavarėsisht sa konsumoni.

Vjellje

Vjellje nga diabeti

Vjellje nga diabeti

Kur diabeti i pa kontrolluar rezulton nė humbje tė shpejtė tė peshės, trupi juaj po djeg yndyrėn nė njė shkallė tė paqėndrueshme. Ky proces krijon ketone, tė cilat mund tė mblidhen nė gjak nė nivele tė rrezikshme dhe tė ēojnė nė njė gjendje potencialisht fatale tė quajtur ketoacidosis diabetik.

Ketonet e krijuara, rezultojnė nė pėrzierje dhe vjellje pėr personat me stomak mė sensitiv.

Mishra dhėmbėsh te ėnjtur

Mishra dhembesh te enjtur nga diabeti

Mishra dhėmbėsh tė enjtur nga diabeti

Diabeti dobėson aftėsinė e trupit pėr tė luftuar mikrobet, tė cilat janė kudo. Pėr shkak tė mjedisit tė lagėsht, dhėmbėt e mprehtė tė rrethuar nga inde tė buta dhe njė shumėllojshmėri ushqimesh qė hani ēdo ditė, goja ėshtė veēanėrisht e ndjeshme ndaj infeksioneve.

Kėrkoni ndihmė menjėherė nėse mishrat e dhėmbėve janė tė lirshėm, tė ndarė nga dhėmbėt ose tė enjtur.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj




Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
+_`U

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė