Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

A e dinit qė dhėmbėt e qumėshtit mund t'ju shpėtojnė jetėn?

Mos i hidhni dhėmbėt e qumėshtit. Mund t'ju shpėtojnė jetėn mė vonė!

A e dinit qė dhėmbėt e qumėshtit mund t'ju shpėtojnė jetėn?
A e dinit qė dhėmbėt e qumėshtit mund t'ju shpėtojnė jetėn?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/02/2018 12:36

Dhėmbi i parė i qumėshtit qė bie ruhet dhe tė sjell fat! Ėshtė shpesh kjo njė lloj tradite e pėrhapur mes prindėrve, por me sa duket jo krejt pa bazė!

Dhėmbėt e bebeve mund tė jenė njė thesar i vėrtetė shėrues. Bazuar nė tė dhėna shkencore, ne po iu tregojmė pse dhe si ruhen dhėmbėt e fėmijėrisė.

Dr. Songtao Shi nga National Institute of Dental and Craniofacial ka dalė nė pėrfundimin se dhėmbėt e bebeve pėrmbajnė duzina qelizash tė vlefshme, tė pėrdorshme pėr tė trajtuar mė vonė sėmundje tė ndryshme nė jetė.

Specialistėt kanė studiuar efektet e qelizave tė dhėmbėve tė para tė fėmijėrisė nė zemėr, tru, pankreas dhe organe tė tjera dhe ndikimin nė riparimin e dėmtimeve tė mundshme tė shkaktuara nga sėmundja. Skuadra e Dr. Shi zbuloi se dhėmbėt e tė rriturve pėrmbajnė 1 lloj qelize, ndėrsa dhėmbėt e fėmijėve (tė parė te fėmijėt 7 deri nė 8 vjeē) pėrmbajnė qeliza staminale krejtėsisht tė ndryshme.

Dhėmbi i fėmijėrisė mund tė shpėtojė jetėn nėse nuk mundeni tė pėrballoni ruajtjen nė bankė tė qelizave staminale tė kėrthizės sė bebes tuaj ose nuk keni menduar pėr kėtė gjė nė kohė!

Si funksionon?

Qelizat embrionale janė tė vendosura nė pulpėn dentare brenda dhėmbit, tė cilat mė pas rigjenerohen nė neurone, kockė dhe kėrc (apo edhe qeliza tė zemrės). Ky trajtim mund tė jetė efektiv pėr diabetin e tipit I, pėr shkak se qelizat burimore nga dhėmbėt mund tė shndėrrohen nė qeliza pankreatike qė prodhojnė insulinė.

Pėr tė ruajtur qelizat burimore tė cilat mund tė jenė tė dobishme, ato duhet tė jenė tė gjalla. Brenda 48 orėve nga koha e ngrirjes, pulpa dentare (masa e butė, pjesa nė qendėr, nė brendėsi tė dhėmbit) duhet tė ketė furnizim tė duhur me gjak dhe furnizimi mė gjak pėr mė pak kohė nė kėto momente i vdes qelizat.

Kreu Laboratorit Dentar Regjenerativ, Dr. Peter Murray, thotė se indet orale dhe tė dhėmbėve mund tė rigjenerohen nga qelizat burimore nga dhėmbėt e fėmijės, nga sythet e dhėmbit, dhėmballat e treta, indet periodontale ose qelizat pluripotente.

Ka shumė shėrbime, tė cilat mund tė ruajnė dhėmbėt e fėmijėrisė, tė cilat rekomandojnė heqjen e dhėmbėve tė fėmijėve nga ana e profesionistėve tė dhėmbėve: dhėmbi nuk duhet tė varet, sepse nė kėtė mėnyrė ka mundėsi qė nuk pėrmban furnizim tė mjaftueshėm tė gjakut.

Disa kompani ofrojnė enė pėr ruajtjen dhe procesin e mbledhjes sė dhėmbit nė shtėpi, tė tjera ofrojnė paketimin dhe pajisje, nė mėnyrė qė prindėrit tė mund t'i ruajnė vetė dhėmbėt e fėmijėve tė tyre.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
'/7GN

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė