Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė ndodh me trupin tonė pėrgjatė njė viti?

Pėrgjatė njė viti nė botė ndodhin ndryshime tė shumta, por ndryshime tė shumta ndodhin edhe nė trupin tonė.

Trupi punon vazhdimisht pėr tu mbajtur gjallė dhe pėr tė mbijetuar.
Trupi punon vazhdimisht pėr tu mbajtur gjallė dhe pėr tė mbijetuar.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 11/02/2017 15:46

Trupi punon vazhdimisht pėr tu mbajtur gjallė dhe pėr tė mbijetuar, por tė shikosh se ēfarė ndodh vėrtet me trupin pėrgjatė njė viti ėshtė surprizuese dhe shumė shokuese.

Gjatė njė viti ne humbasim rreth 4 kilogramė qeliza lėkurė dhe 27 000 fije floku.

Por trupi jonė bėn akoma mė shumė se kaq:

Thonjtė do tė rriten 3.5 centimetra.

Flokėt tuaja do tė rriten 15 centimentra.

Do tė prodhohen rreth 73 trilionė qeliza tė kuqe tė gjakut.

Trupi do tė prodhojė 1 400 litra djersė, 360 litra pėshtymė dhe 80 litra lotė.

Por kėto janė vetėm disa nga gjėrat qė trupi jonė bėn pėr tė mbijetuar:

Ju do tė nxirrni jashtė trupit rreth 511 litra urinė.

Zemra juaj do tė rrahė 40 milionė herė, dhe gjaku nė trup do tė udhetojė 7 048 928 kilometra.

Edhe nė ditėt mė tė qeta tuajat trupi punon nė tė njėjtėn mėnyrė pa u ndalur. Dhe ato qė u pėrmendėn janė vetėm disa nga punet qė trupi duhet tė kryejė. Kuptohet qė trupi ka punėn mė tė vėshtirė.

Faleminderit trup!

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
bWBS

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė