Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Krijesa mitologjike Sigbin

Njė krijesė shumė e frikshme qė vjen nga mitologjia Filipinase ėshtė edhe Sigbin. Zakonisht ai ėshtė quajtur Chupacabra e Filipineve.

Krijesa mitologjike Sigbin
Krijesa mitologjike Sigbin
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 08/12/2017 15:59

Filipinet janė shtėpia e njė numri tė madh krijesash mitologjike si pėr shembull Aswangm njė krijesė e ngjashme me njė vampir, zakonisht pėrshkruhen qė janė femra, dhe me krahė pėr tė fluturuar, tė cilėt mund tė dėgjohen nė largėsi, por sa mė shumė qė tė afrohen aq mė tė heshtura bėhen.

Njė krijesė tjetėr shumė e frikshme qė vjen nga mitologjia Filipinase ėshtė edhe Sigbin. Zakonisht ai ėshtė quajtur Chupacabra e Filipineve.

Sigbin (ose Sigben), apo Amamayong (ne Visayas Lindore) ėshtė njė krijesė e frikshme qė mė shumė tremb fėmijėt. Ky mostėr thuhet se ecėn mbrapsh me kokėn e ulur nė mes tė kėmbėve tė tij tė mbrapme. Fytyra e tij i ngjan njė Dashi pa brirė por me veshė tė mėdhenj. Kėto veshė mund tė trokiten me njėri tjetrin, ashtu si duart njerėzore duartrokasin.

Krijesa misterioze ka gjithashtu njė bisht tė gjatė qė ndonjėherė e pėrdor pėr tė fshikulluar.

Sipas tė thėnave, Sigbin ka njė erė tė dallueshme qė tė shkakton pėrzierje stomaku dhe mund te njihet menjėherė. Megjithėse mund tė bėhet edhe i padukshėm.

Kjo krijesė ėshtė aktive vetėm gjatė Javės sė Shenjtė kur del nga strofka e tij nė kėrkim tė zemrave tė fėmijėve. Ai i mbledh zemrat dhe i kthen ato nė amulete.

Sigbin-et janė tė njohur gjithashtu sepse i vrasin njerėzit apo i thithin gjakun, nė mėnyrė tė ngjashme ashtu si Chupacabra legjendar.

Megjithatė, ndryshe nga Chupacabra, per Sigbin thuhet qė janė tė aftė qė t'ua thithin gjakun edhe pa u prekur, por duke e thithur atė nėpėrmjet hijes tuaj.

Sipas mitit ka disa familje tė cilat kanė njė Sigbin. Kėto janė quatur Sigbinan. Ata i mbajnė Sigbin-ėt tė mbyllur nė njė kavanoz balte dhe kanė nėn kontroll fuqitė e tyre.

Thuhet se edhe Aswang-ėt i mbajnė Sigbin-ėt si kafshėt e tyre.

Sipas legjendave Sigbin-ėt thuhet se sjellin fat, pasuri, dhe gjithēka tjetėr tė mirė pėr ata qė i kanė. Kjo ėshtė ajo qė i ka shtyrė njerėzit e zakonshėm qė tė mendojnė qė biznesmenėt e suksesshėm vijnė nga njė familje qė ka njė Sigbin dhe prandaj kanė pasuri dhe sukses.

Sigbin nuk ėshtė vetėm njė krijesė mizore qė vret njerėzit duke i kafshuar apo duke thithur gjakun e tyre, por ata kalojnė kohėn edhe duke ngrėnė qymyr druri apo letra.

Nė disa raste ata hanė edhe kunguj dhe janė raportuar shpesh qė janė parė nėpėr fushat me kunguj.

Legjendat gjithashtu thonė se nėse ecni pėrpara njė Sigbin-i, ju do tė jeni nė rregull. Ėshtė vetėm nė rastin qė jeni duke ecur mbrapa njė Sigbin qė jeni nė rrezik vdekjeje.

Mendohet se legjenda e Sigbin mund tė bazohet nė shikime tė kohėve tė fundit tė njė krijese kriptide tė lidhur me kangurin.

Nė kohėt e fundit ka patur raportime tė shikimeve tė njė krijese tė rrallė mace-dhelpėr nė ishullin Borneo. Kjo krijesė ka kėmbėt e mbrapme qė janė shumė mė tė gjata se kėmbėt e pėrparme. Kjo gjė mund tė japė pėrshtypjen nė pamjen e parė se ėshtė "duke parė ndėrmjet dy kėmbėve tė mbrapme".

Disa spekulimet e tjera thonė qė nė fakt Sigbin ėshtė njė kafshė spirituale pa njė formė fizike, dhe kjo mund tė jetė edhe arsyeja e pėrshkrimeve te variueshme dhe konfliktuale.

Megjithatė, se ēfarė ėshtė nė tė vėrtetė, mbetet ende njė mister.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
8_jlD

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė