Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė Markat mė tė fuqishme nė botė?

Ēdo vit firma kėshilluese Brand Finance publikon njė listė tė markave mė tė fuqishme dhe Lego mori vendin e parė pėr vitin 2017.

 Cilat janė Markat mė tė fuqishme nė botė?
Cilat janė Markat mė tė fuqishme nė botė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 05/01/2018 00:07

Lego, krijuesi i lodrave plastike me tė cilat me siguri keni luajtur kur keni qenė fėmijė, ėshtė bėrė marka mė e fuqishme nė botė. Ēdo vit firma kėshilluese Brand Finance publikon njė listė tė markave mė tė fuqishme dhe Lego mori vendin e parė pėr vitin 2017.

Renditja e markave mė tė fuqishme sipas Brand Finance ėshtė llogaritur nė bazė tė tre kritereve. E para ėshtė "ekuilibri", pėrmes anketimeve, konsumatorėt u pėrgjigjen pyetjeve se cilat marka preferojnė dhe synojnė tė blejnė. Dimensioni i dytė, "inputi i markės", mat sasinė e parave qė markat shpenzojnė pėr marketing. Sa mė shumė qė shpenzojnė, aq mė lart renditen. Pjesa e fundit, "outputi", shikon marzhet e fitimit dhe ēmimet e njė kompanie. Dy dimensionet e fundit pėrbėjnė 25% tė vlerės sė fuqisė sė markės.

Perspekti nė kėtė artikull ju tregon 10 markat mė tė fuqishme nė botė.

Lego ka pasur prej kohėsh themelin e njė marke tė fortė. Sipas raportit Brand Finance publikuar kėtė muaj, "Pėlqimi ndaj Lego pėrfshin breza; si dhe lirinė kreative qė u jep fėmijėve, marka rikthen nostalgjinė e tė rriturve." Lego gjithashtu ka shmangur marketingun gjinor, duke i dhėnė asaj njė bazė tė gjerė klientėsh.

Nė vitin 2015, pasi "The Lego Movie" kishte arritur sukses komercial dhe kritik, Lego kryesonte listėn e markave mė tė fuqishme tė Brand Finance. Ajo u zhvendos pėr njė vit nga Disney, por qė atėherė ka rifituar vendin numėr njė. Javėn e kaluar Lego lanēoi njė vazhdim tė filmit Lego dhe shitjet e saj mundėn ēdo shfaqje tjetėr filmi nė Amerikė. Brand Finance pret qė ky film tė rrisė mė tej markėn e Lego.

Google u rendit marka e dytė mė e fuqishme. Ai mbetet lideri numėr njė nė biznesin e tij kryesor tė kėrkimit. Kėtė vit Google gjithashtu u bė marka mė e fuqishme nė botė, duke e hedhur Apple nė vendin e dytė. Brand Finance vlerėson vlerėn totale tė Google nė 109 miliardė dollarė.

Visa u rendit e pesta. Sipas zėdhėnėsit tė Brand Finance, David Haigh, tregu i ndryshimeve tė pagesave ka qenė njė lehtėsim pėr Visa dhe kompania ėshtė pozicionuar mirė ndėrsa ne lėvizim drejt njė shoqėrie pa para.

Renditja sipas Brand Finance nė bazė tė 3 kritereve tė paraqitura mė sipėr ėshtė:

Lego

Google

Nike

Ferrari

Visa

Disney

NBC

PwC

Johnson & Johnson

McKinsey & Company

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
\bDO3

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė