Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Gratė mė tė fuqishme nė botė sipas Forbes

Revista amerikane "Forbes" ka shpallur kancelaren Gjermane Angela Merkel si gruan mė tė fuqishme nė botė pėr vitin 2017.

Gratė mė tė fuqishme nė botė sipas Forbes
Gratė mė tė fuqishme nė botė sipas Forbes
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 04/11/2017 18:45

Nė kėto vite Angela Merkel ka ditur ta lidhė njė linjė politike konstruktive me njė vizion komplesiv tė gjėrave qė pak e kanė pasur, duke mos parė vetėm nga Berlini, por nga e gjithė bota. Mė pragmatiste se ēdo lider tjetėr "Vogėlushja", siē e quante i ndjeri Helmut Kohl, po pėrpiqet kaq shumė pėr ta nxjerrė Gjermaninė dhe Europėn jashtė nga kriza.

Ky ėshtė viti i shtatė radhazi, qė "Forbes" e pėrzgjedh atė si gruan mė tė fuqishme nė botė, nga ku mes 12 kandidaturash ėshtė pėrzgjedhur kancelarja Gjermane.

Vendin e parė nė listė, Merkel e vulosi me fitoren e fundit nė zgjedhjet federale nė Shtator tė kėtij viti, ku siguroi mandatin e saj tė katėrt. Vendi i dytė i ka takuar kryeministres Britanike, Theresa May.

E treta nė listėn me 100 gratė mė tė fuqishme nė botė ėshtė filantropistja dhe afaristja amerikane Melinda Gates.

E katėrta radhitet Sheryl Sandberg, drejtore ekzekutive e Facebookut, ndėrsa e pesta ėshtė drejtoresha ekzekutive e General Motors, Mary Barra.

Pėr herė tė parė nė listėn e Forbes pėr 100 gratė mė tė fuqishme ėshtė radhitur Ivanka Trump, e bija, njėherėsh kėshilltare e presidentit Amerikan Donald Trump.

Nė konkurrencė ajo ėshtė renditur nė vendin e 19-tė.

Ish-zonja e Parė Amerikane, Michelle Obama, nuk ėshtė fare nė kėtė listė, pasi vitin e kaluar lėshoi Shtėpinė e Bardhė, ndėrsa Hillary Clinton e cila nė listėn e Forbesit ka qenė e pranishme qė nga viti 2004, ka rėnė nga pozita e dytė, vitin e kaluar, nė vendin e 65-tė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
g*.+P

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.