Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Vepra tė jashtėzakonshme nė vende tė ndryshme tė botės

Arkitektėt gjermanė venė dorė kudo nė botė: Nga kopshti botanik i Shangait deri tek spitali i Shėn Peterburgut nė Rusi. Ekspozita "Arkitekturė Kontemporane - Made in Germany" nė Paris paraqet 40 vepra arkitekturore

Hoteli Hildegardstrasse Munich
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 31/07/2015 13:30

Gjykata nė Arabinė Saudite

Arkitektura e ndėrtesave i jep profilin njė qyteti. Prandaj edhe arkitektėt kanė nevojė si pėr dije ashtu edhe shije estetike dhe sens kulturor. Nė Riad, nė Arabinė Saudite, arkitektėt e "Albeert Speer&Partners" kanė bėrė planet e disa ndėrtesave publike, si Kabaja, kompleksi i gjykatės. Kjo gjykatė ėshtė njėra nga 40 projektet e paraqitura nė eskpozitėn "Arkitektura Kontemporane-Made in Germany."

Gjykata nė Arabinė Saudite

Qendėr spitalore nė Rusi

Nė metropole luan njė rol tė rėndėsishėm kujdesi shėndetėsor. Nickl&Partner i dhanė jetė dimensioneve tė mėdha. Qendra spitalore e Shėn Peterburgut bashkon spitalin me shkencėn e mjekėsisė si edhe universitetin. Ndėrtesa pėrfundoi nė vitin 2013 e mund tė pėrdoret si pėr qėllime civile ashtu si spital ushtarak.

Qendėr spitalore nė Rusi

Kopshti botanik Ēen-Shan nė Kinė

Kush thotė arkitekturė, duhet ta pasojė kėtė edhe me dekorimin e kopshteve. Zyra arkitekturore e Auer Weberit nga Mynihu formėsoi kopshtin botanik pėr EXPO 2010 nė Shangai. Kopshti pej 207 hektarėsh tregon se qytetet e gjelbra janė tė preferuara sidomos kur mė shumė se gjysma e njerėzve sot jeton nė qytete. Nė Shangai jetojnė 23 milionė vetė.

Kopshti botanik Ēen-Shan nė Kinė

Kioskė me panele diellore nė Etiopi

Gjermanėt shihen si praktiktė dhe efiēientė. Tek kjo kioskė provohet mjaft mirė kjo. Arkitektėt e GRAFT skicuan Kioskėn Solare 2012 nė Etiopi. Panelet diellore nė ēati ofrojnė rrymė elektrike pėr nevojat e kioskės. Vetė kioska ėshtė konceptuar si portative dhe pjesėt e saj montohen nė vend. Aty shiten telefonė, llampa dhe pije.

Kioskė me panele diellore nė Etiopi

Biblioteka Kombėtare nė Arabinė Saudite

Arkitektėt e zyrės Gerber ndėrtuan nė vitin 2013 Bibliotekėn Kombėtare tė Mbretit Fahad nė Riad. Ndėrtesa evokon traditėn lokale, ndėrkohė qė ndėrtesa e vjetėr vazhdon tė qendrojė nė brendėsi. Fasada e jashtme ėshtė konceptuar me ornamente orientale, por me njė konstrukt metali dhe qelqi. Kupola e bibliotekės sė vjetėr u rinovua dhe vazhdon tė qendrojė kėshtu si simbol kulturor.

Biblioteka Kombėtare nė Arabinė Saudite

Kompleksi i banimit Vesnovka nė Kazakistan

Arkitektėt e zyrės "Braun Schlockermann Dreesen" morėn parasysh nė konceptimin e ndėrtesės tėrmetet e shpeshta nė qytet. Projekti pėrbėhet nga dy ndėrtesa 16 katėshe dhe katėr 9 katėshe, tė cilat kanė tė integruara qendra tregtare nė katin pėrdhes. Dizajni krijon lidhje me qethjen tradicionale tė burrave kazakė.

Kompleksi i banimit Vesnovka nė Kazakistan

Biblioteka Kombėtare nė Kinė

Arkitektėt nga Frankfurti "KSP-Jürgen Engel" konceptuan njė bibliotekė gjigande. Nė ndėrtesėn e Bibliotekės Kombėtare tė Pekinit duhej tė gjenin vend 2000 pėrdorues dhe 12 milionė libra. Edhe ky projekt nga viti 2008 pėrpiqet tė lidhė traditėn me modernen. Xhami simbolizon kohėn e sotme moderne, por edhe vazhdimėsinė e historisė dhe traditės sė lashtė kineze.

Biblioteka Kombėtare nė Kinė

Maidar Eco City nė Mongoli

Ky qytet ende i papėrfunduar ndodhet nė jug tė kryeqytetit Mongol Ulan Bator. Projekti i zyrės arkitekturore nga Kėlni, RSAA, mban emrin e Budės tė sė ardhmes, Maitreva. Statuja 54 metra e lartė rrethohet nga qendra e qytetit  ku nuk kalojnė automjetet, njė qendėr miqėsore ndaj mjedisit. Ky projekt u bė i nevojshėm pas ngulimit tė shumė ish-nomadėve dhe mendohet tė pėrfundojė nė vitin 2016.

Maidar Eco City nė Mongoli


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
\0#DX

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė