Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

10 arsye pse Monako ėshtė vendi i ndalimit tė makinave Porsche.

Monako ėshtė njė pėrzierje simpatike e sofistikimit, ekstravagancės dhe e shpenzimeve tė tepruara.

Makinat lluksoze Porsche nė Monako
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 29/08/2015 21:38

I njohur pėr monarkine e tij 700 vjeēare, bregdetin fantastik dhe gjurmėn e vogėl gjeografike qė ka, e cila ėshtė afėrsisht sa Central Park (Londer), faktori i kuriozitetit nė Monako ka mbetur i lartė.

Tamam nė kohė pėr sezonin e madh veror, ja ku mund tė hani, tė pini, tė rrini, tė bėni pazar dhe ja ku ėshtė lista e vendeve qė mund tė vizitoni nė zonėn mė tė madhe tė Principatės Monte Karlo.

Kazinoja e Monte Karlos

Kazinoja e Monte Karlos ėshtė e pajisur me objekte madhėshtore, ėshtė e vendosur nė konfesionin e madhėrishėm 150 vjeēar tė Belle Epoque. Ėshtė njė domosdoshmėri pėr personat (kumarxhinjtė) qė luajnė dhe ata qė nuk luajnė: mbi tė gjitha kjo kazino ishte njė frymėzim pėr kazinonė imagjinare tė Royale les Eaux nė romanin e parė tė Ian Fleming ose novelėn ku bėhej fjalė pėr James Bond Casino Royale. Kazinoja vlerėsohet shumė pėr shumėllojshmėrinė e tavolinave tė lojės si: Russian Roulette, English Roulette, Trente & Quarante, Baccarat, Black Jack dhe Ultimate Texas Holdem. Ajo gjithashtu mban mbi 1,000 makina fati, dhe ėshtė cilėsuar si koleksioni mė i madh nė Europė.

Pjesė e kompleksit tė kazinove tė Monte Karlos ėshtė edhe Salle Gaenier, nė bregdet, shtėpia e Operas sė Monte Karlos. Shtėpia e operas 130 vjet e vjetėr dhe me 524 vende ka vazhdimisht vepra qė luhen nė skenė tė artistėve mė tė mėdhenj tė kohėrave. Kėtė sezon, pėr shembull, do tė luhen Romeo & Zhulieta, Guillaume Tell, Don Giovanni, dhe Zonja Magbeth. Kjo sallė ėshtė pėrdorur gjithashtu nė vitin 2012 pėr pritjen e madhe martesore tė Princit Albert II me Charlene Wittstock.

Ndryshimi i rojeve Monte Karlo

Ēdo ditė nė orėn 11:55 tė paradites nė sheshin pėrballe Princes Palace, njė fortesė e ndėrtuar nga Gjenovezėt nė vitin 1215, ndodh ndryshimi i gardės ose i Carabiniers du Prince. Teksa shikoni ceremoninė e ndėrrimit tė mbrojtėsve symprehtė tė pallatit mbretėror, i cili zgjat vetėm pak minuta, ju mund tė ecni rreth sheshit dhe tė shikoni dyqanet anash rrugės teksa shijoni bukurinė e maleve mesdhetare.

Monte Karlo ėshtė shfaqur si njė lojtar nė skenėn e artit bashkėkohor nė vitin 2010, pas restaurimit tė Vila Paloma, pjesė e Nouveau Musée National de Monaco. E ndėrtuar nė vitin 1913, Vila Paloma ėshtė e vendosur nė njė rezidencė me pamje kryesore nga deti dhe qyteti. Vila Paloma nuk ka shfaqje tė pėrhershme, por aktualisht kjo vilė po prezanton punėn e njė piktori Italian, Alessandro Pessoli.

Thermes Marins ne Monte Karlo.

Thermes Marins nė Monte Karlo, pjesė e Société des Bains de Mer, ėshtė njė strukturė hynore prej 6,600 metra katror tė objektit qė shkon pėrtej menusė standarte tė spa. Ėshtė e lidhur me Hotelin Hermitage dhe pėrmban njė pishinė tė brendshme me ujė tė kripur dhe restorantin LHirondelle. Kėtu mund tė gjesh njė numėr tė pafund trajtimesh. Njė zonė e domosdoshme? Dhoma e chryoterapisė, ku temperaturat bien nėn 64.4 gradė celsius, njė proces i cili pretendon se trajton muskujt dhe sėmundjet inflamatore.

Le Bar Americain nė Hotel de Paris

Thuhet se ėshtė vendi i preferuar i Princit Albert II, dekori i Le Bar Americains pėrbėhet nga druri i bukur me ngjyrė tė errėt, kolltuqe lėkure, dhe ndriēim i butė. Qėndroni i hidratuar me listėn e koktejleve tė shumėllojshme, qė pėrfshin verėn shumėvjeēare tepėr tė preferuar, Black & Berry, i pėrbėrė nga vodka, manaferra, lėng qitroje, liker Chambord dhe shampanjė. Pėrveē pijeve tė mrekullueshme, nė kėtė bar gjejmė ēdo natė argėtim me muzikė xhaz qė luhet live, me njė kėngėtar dhe pianist, ėshtė mrekulli.

Hoteli Hermitage

Nė Monte Karlo nuk mungon luksi nė asnjė shtėpi, por asnjė vend tjetėr nuk e mishėron mė mirė tė kaluarėn e principatės sė sofistikuar tė hotelit Hermitage tė lavdishėm me 280 dhoma. I ndėrtuar nė vitin 1890 nga arkitekti Francez Nicolas Marquet, holli ishte dizenjuar nga Gustave Eiffel. Dhomat e bollshme kanė pamje nga porti dhe Deti Mesdhe, dhe janė tė dizenjuara kryesisht nė ngjyra tė pėrhimta, ngjyrė patėllxhani dhe ari. Ka gjithashtu gatime nga Michelin Vistamar, i cili shėrben mė sė shumti kuzhinėn Franceze. Kėshillė: Pėr njė pėrvojė sublime ngrėnie, rezervoni njė dhomė mysafiri me taracė ,dhe kėrkoni shėrbimin nė dhomė. Duke filluar nga 508 dollarė pėr njė natė.

Pavillions nė Monte Karlo

Vendosur nė kopshtet Boulingrins, Pavillions nė Monte Karlo ėshtė njė kompleks luksoz dyqanesh qė ėshtė njė ndertesė arkitekturore por gjithashtu mund tė bėsh edhe blerje me pakicė. Ai pėrbėhet nga pesė hapsira me pamje futuriste, nė formėn e guralecėve ai ka njė sipėrfaqe prej 2,323 metra katrorė. Pavillions mbajnė nė brendėsi tė tyre njė gamė tė gjerė tė stilistėve dhe tė botės sė modės luksoze, duke pėrfshirė Alexander McQueen, Balenciaga, Bottega Veneta, Chanel, Chopard, Miu Miu dhe Yves Saint Laurent.

Blue Bay & Las Brisas nė Monte Karlo Bay Hotel & Resort

Tė darkosh nė bregdetin e Monte Karlos, apo nė Martinique ku Shefi vendas i kuzhinės mbikqyr kuzhinėn, ėshtė njė pėrvojė me shije tė ndryshme nga ēfarė keni shijuar zakonisht. Si filim aty ėshtė Blue Bay i themeluar nga Michelin, qė shėrben kuzhinė tė frymėzuar nga vendlindja e tij ishulli i Karaibeve dhe Mesdheu. Ju mund tė uleni brenda pėrballė kuzhinės sė hapur ose mund tė shijoni ajrin e freskėt tė detit nė taracė. Pėr njė tarifė tė lirė dhe pėr mė shumė qetėsim, zgjidhni tė shkoni nė Las Brisas, qė ndodhet mes detit dhe lagunės, ku sallatat dhe peshku i pjekur nė sgarė tė tė gjitha llojeve do tė mbretėrojė.

Beach Hotel nė Monte Karlo

Kanalizoni magjinė e periudhės sė xhazit dhe qėndroni nė njė nga 40 dhomat e Beach Hotel nė Monte Karlo, i vendosur nė Francė nė Cōte dAzur, sapo del nga Monako. I ndėrtuar nė vitin 1929 nga arkitekti Francez Roger Seassal dhe i rimodeluar nė vitin 2009 nga India Mahdavi, me ēmime mjaft tė ulta dhe njė dekor bashkėkohor. Aty ka 4 restorante, por dreka nė pjesėn e jashtme tė Le Deck ėshtė njė domosdoshmėri. Aty ka vend pėr shumė tė ftuar, edhe pse, doku ėshtė njė zonė private ka gjithashtu edhe njė zonė pėr tė notuar nė det e cila ėshtė e filtruar nga gjallesat e pakėndėshme tė detit. Ēmimet duke filluar nga 500 dollarė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
;Cec/

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė