Perspekti - Cilėsitė qė duhet tė ketė njė drejtues i suksesshėm
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilėsitė qė duhet tė ketė njė drejtues i suksesshėm

Nuk mund ta dallosh nga letrat nėse njė person ėshtė apo do tė ishte njė drejtues i shkėlqyer. Ata dallohen nga veprat.

Cilėsitė qė duhet tė ketė njė drejtues i suksesshėm
Cilėsitė qė duhet tė ketė njė drejtues i suksesshėm
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 05/12/2017 10:53, Ndryshuar: 05/12/2017 17:55

Rezultatet e treguara nga drejtuesit e suksesshėm janė gjithēka.

Mė poshtė Perspekti ka listuar 5 gjėra qė njė drejtues mund tė bėjė pėr t'u konsideruar i shkėlqyer dhe pėr tė tėrhequr pas vetes punonjėsit e tjerė dhe tė gjithė biznesin drejt suksesit:

Zhvillimi i ēdo punonjėsi

Ēdo drejtues duhet tė mbajė nė mendje se pėrveē detyrave tradicionale tė tij (si pėr shembull rritjen e shitjeve, prodhimin sipas objektivave, pėrmirėsim tė shėrbimit, etj) ka edhe pėr detyrė qė tė zhvillojė punonjėsit. Ėshtė pėrgjegjėsi e drejtuesit, tė trajnojė, kėshillojė dhe tė zhvillojė vartėsit e tij. E bukura ėshtė qė ndėrsa drejtuesi bėn kėtė, pėrveē punonjėsve, ndihmon automatikisht edhe veten edhe biznesin drejt realizimit tė objektivave dhe qėllimeve. Prandaj, vetėm njė drejtues qė e kupton rėndėsinė e zhvillimit tė punonjėsve dhe e realizon me vepra kėtė gjė, mund tė jetė i shkėlqyer.

Pėrballimi i menjėhershėm i problemeve

Asgjė nuk ėshtė mė e rėndė pėr moralin e njė grupi sesa problemet e paadresuara. Probleme ndėrpersonale, ēėshtje tė performancės, konflikte midis departamenteve, tė gjitha ndikojnė negativisht tek entuziazmi dhe motivimi i punonjėsve. Ata shpėrqėndrohen sepse problemet e vogla nuk tė lenė kurrė tė qehtė dhe nuk largohen kurrė. Pėrkundrazi ėshtė shumė e thjeshtė qė problemet e vogla tė kthehen nė tė mėdha. Pėr mė tepėr kur drejtuesi e injoron njė problem, ai humbet respektin e punonjėsve dhe pa respekt, askush nuk mund tė drejtojė. Nuk duhet shpresuar asnjėherė qė njė problem do tė zhduket vetėvetiu, apo qė dikush tjetėr do tė merret me tė. Drejtuesi duhet tė pėrballet me ēdo problem me seriozitet, sado i vogėl e i parėndėsishėm tė duket ai.

Shpėtimi i punonjėsve "tė kėqinj"

Pothuajse ēdo biznes ka nga tė paktėn njė punonjės qė ka bėrė ndonjė gabim tė dukshėm nė punėn e tij. Mund tė ketė dėshtuar nė plotėsimin e njė detyre, mund tė ketė humbur qetėsinė gjatė njė mbledhjeje, ose thjesht mund tė mos jetė dot nė njė hap me tė tjerėt. Me kalimin e kohės, njė punonjės i tillė shihet nga tė tjerėt si njė "pikė e dobėt". Po ndodhi kėshtu, sado tė pėrpiqet punonjėsi pėr t'u pėrmirėsuar, presioni i tė tjerėve mbi tė ėshtė shumė i rėndė pėr ta bėrė atė tė mundur. Kėtu fillon puna e njė drejtuesi tė shkėlqyer. Ai duhet ta mbėshtesė punonjėsin, t'i thotė qė e di qė po pėrpiqet dhe se do ta ndihmojė pėr ta kaluar atė situatė. Duhet tė jetė sigurues dhe t'i japė besim punonjėsit tė dobėt. Kjo nuk nėnkupton uljen e standardeve tė kompanisė dhe pranimin e njė performance mė tė dobėt nga ai punonjės. Pėrkundrazi, nga kėshillimi drejtuesi duhet tė presė qė punonjėsi jo vetėm tė arrijė nė nivelin e tė tjerėve, por edhe t'i kalojė ata. Kjo, sepse dėshira dhe vullneti i tij janė tė provuar dhe me rritjen e mundėsive, do tė rritet edhe performanca e tij. Ndonjėherė kujdesi ndaj njė punonjėsi tė tillė nuk do tė ketė sukses, por njė drejtues i shkėlqyer e provon gjithmonė.

Shėrbim tė tjerėve, jo vetes

Kur dikush tregohet mendjemadh, egoist apo sheh interesin personal mund tia hedhė disa herė, por pėrfitimet e tij janė afatshkurtra. Njė drejtues i shkėlqyer nuk duhet tė mburret pėr aftėsitė e tij, apo tė marrė meritat e njė apo disa punonjėsve tė tjerė. Nuk duhet lavdėruar vetja pėr asgjė. Suksesi vjen nga veprimet dhe jo nga ato qė thuhen. Kur njė punonjės shkėlqen, edhe biznesi bashkė me drejtuesin shkėlqen. Kur njė ekip ia del mbanė, edhe biznesi me drejtuesin ia dalin mbanė. Por nė kėto raste nuk duhet qė drejtuesi tė pėrgėzojė veten pėr mbėshtetjen qė i ka dhėnė, por ata, punonjėsit. Njė drejtues i shkėlqyer tė paktėn do tė vepronte kėshtu.

Tė kujtosh gjithmonė nga ke ardhur

Mund tė ndodhė tė shohėsh njė sportist tė famshėm qė i kthen shpinėn dikujt qė i kėrkon autograf. Dikush mund tė mendojė, "Nėse do tė isha nė vend tė sportistit, nuk do ta bėja kurrė diēka tė tillė." Por nė fakt, shumica e drejtuesve bėjnė me punonjėsit atė qė sportisti bėn me fansin e tij. Sė pari ėshtė fakt qė drejtuesi tė jenė tė famshėm brenda kompanisė, prandaj punonjėsit edhe kur thonė se duan tė flasin diēka me drejtuesit, nė fakt ata mund ta bėjnė vetėm sepse kėrkojnė tė kalojnė pak kohė me ta. Kur vjen njė kėrkesė e tillė, drejtuesi ka dy zgjidhje. Mund ti kthejė kurrizin dhe ta refuzojė. Ose, mund tė pėrfitojė nga ai moment pėr tė motivuar, kėshilluar, e ofruar shpresė pėr atė punonjės. Nuk duhet harruar qė: Sa mė shumė ngjit shkallėt dikush, aq mė tepėr ndikim dhe pėrgjegjėsi ka ai tek/pėr tė tjerėt mė poshtė. Mėnyra se si njė drejtues e shfrytėzon kėtė gjė, bazuar nė cilėsitė e mėsipėrme, pėrcakton a kemi tė bėjmė me njė lider tė shkėlqyer apo jo.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
?@V

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.