Si ta kuptoni se po punoni shumė dhe keni harruar tė jetoni?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si ta kuptoni se po punoni shumė dhe keni harruar tė jetoni?

Nė njė kohė kur kultura e biznesit ėshtė shumė konkurruese, tė punosh shumė dhe tė qėndrosh i dedikuar janė bėrė cilėsi tė nevojshme qė tė qėndroni nė biznes.

Si ta kuptoni se po punoni shumė dhe keni harruar tė jetoni?
Si ta kuptoni se po punoni shumė dhe keni harruar tė jetoni?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/01/2018 20:40

Kėto janė shprehi tė pritura. Mirėpo, ėshtė e rėndėsishme tė dini se ku tė vini kufirin, duke mbajtur nė mend se puna juaj lehtė mund tė ju konsumojė.

Kėtu ėshtė njė listė prej gjashtė gjėrave tė cilat tregojnė se ju i kushtoheni shumė punės.

Kur koha e lirė bėhet njė koncept i panjohur

Edhe pse ju mund tė jeni shumė tė pėrshirė nė punėn tuaj dhe tė mos keni kohė tė lirė, puna juaj nuk duhet tė ju konsumojė nė nivelin kur tė mos keni kohė pėr asgjė tjetėr. Nėse nuk mund tė mbani mend herėn e fundit kur jeni takuar me shokėt ose familjen, kur keni shikuar njė film interesant, kur keni dalė pėr blerje ose keni bėrė diēka jashtė punės, ky ėshtė njė sinjal kyē se puna juaj po mbizotėron dhe se ėshtė koha tė jetoni.

Kur mbani ngarkesėn vetėm

Nėse jeni njė perfeksionist, ju mund tė keni njė nevojė natyrale pėr t'u siguruar se gjithēka bėhet nė mėnyrė tė pėrsosur. Mirėpo, kjo tendencė nuk duhet tė ju bėjė tė mbani tė gjithė barrėn vetėm. Mbani nė mend, ju nuk keni superfuqi; nuk mund t'i bėni tė gjitha vetėm. Edhe nėse mundeni, nuk duhet. Pėr kėtė janė punonjėsit e pavarur dhe njerėzit tė tjerė tė cilėt i paguani.

Kur tė gjitha synimet tuaja janė tė lidhura me punėn

Pėrderisa posedimi i qėllimeve tė karrierės mund tė admirohet, ato nuk duhet tė jenė tė vetmet gjėra tė cilat shpresoni t'i arrini. Provoni tė krijoni njė ekuilibėr duke pėrfshirė familjen, interesat dhe altruizmin; e ardhmja duhet tė reflektojė mė shumė se sa vetėm karrierėn tuaj. Kur dikush iu pyet pėr aspiratat e sė ardhmes dhe tė vetmet pėrgjigje qė i keni lidhen me punėn, ju me siguri po i jepni shumė punės tuaj.

Kur mendja juaj ėshtė gjithmonė tek puna

Ju mund t'i nxjerrni disa njerėz nga zyra por ėshtė e pamundur tė nxjerrni zyrėn nga ata. Sigurisht se ka raste ku punėt shtesė nė shtėpi mund tė jenė tė nevojshme, por nuk ėėshtė mirė tė fiksoheni vazhdimisht pėr raportet tė cilat duhet tė pėrfundohen, prezantimet tė cilat duhet tė pėrgatiten, ose per planet e nevojshme pėr njė projekt tė ardhshėm. Nėse mendja ose trupi juaj janė gjithmonė nė punė edhe nė shtėpi, ėshtė njė shenjė se ju keni kaluar kufirin.

Kur puna ėshtė e gjitha pėr tė cilėn flisni

Ėshtė mjaft e pranueshme pėr ju qė tė flisni pėr punėn kohė pas kohe; mirėpo, bėhet problem kur puna ėshtė e vetmja gjė pėr tė cilėn flisni. Mbani nė mend proverbėn "E gjitha punė dhe jo lojė e bėn Jackun njė djalė tė mėrzitshėm"? Nėse, kur jeni nė shoqėri tė familjes dhe shokėve, puna ėshtė e gjitha pėr tė cilėn flisni, ėshtė njė shenjė e sigurt se ju po i jepni shumė punės tuaj.

Kur puna ndikon nė tėrė jetėn tuaj

Pėrderisa karriera juaj pėrbėn njė pjesė tė madhe tė asaj qė jeni, nuk duhet tė jetė e vetmja gjė e cila ju definon. Interesat tuaja nuk duhet tė jenė tė lidhura me punėn. Gjeni aktivitete dhe hobi jashtė punės tė cilat ju sjellin kėnaqėsi. Nėse puna juaj definon ēdo vendim qė merrni ose vendos si reagoni nė ēdo situatė, ėshtė koha tė rishikoni se sa shumė po i jepni punės tuaj.

Shumė ndėrmarrės jetojnė jetėn tė konsumuar nga puna e tyre. Nėse jeni nė pikėn kur nuk mund tė mendoni ose tė bėni diēka tjetėr, ėshtė koha tė punėsoni dhe tė ngarkoni detyrat. Ju do tė jeni mė tė lumtur dhe mė tė shėndetshėm kur krijoni njė jetė pėr veten jashtė punės.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
YPe$j

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.