8 rregullat e pashkruara nė vendin e punės
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

8 rregullat e pashkruara nė vendin e punės

Nuk ka rėndėsi a jeni duke bėrė thjesht njė praktikė, jeni i sapo punėsuar apo keni njė karrierė tė gjatė nė punėn tuaj, janė disa rregulla tė pa shkruara tė cilat domosdoshmėrisht duhet ti plotėsojmė nė rast se dėshirojmė tė jemi tė pėlqyer nga kolegėt.

Ka disa rregulla tė pa shkruara tė cilat domosdoshmėrisht duhet ti plotėsojmė nė rast se dėshirojmė tė jemi tė pėlqyer nga kolegėt.
Ka disa rregulla tė pa shkruara tė cilat domosdoshmėrisht duhet ti plotėsojmė nė rast se dėshirojmė tė jemi tė pėlqyer nga kolegėt.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 22/03/2017 17:37

Mos shpėrndani thashetheme

Problemet janė pjesė e pandashme e secilit prej nesh dhe zakonisht tentojmė t'i mbajmė ato sa mė larg vendit tė punės e aq mė tepėr, sa mė larg atyre qė bėjnė thashetheme. Mundohuni tė qėndroni sa mė larg thashethemeve sepse njė gjest i tillė do tė ju shkaktojė probleme tė mėdha nė raportet shoqėrore qė krijoni nė ambientin ku ju punoni.

Nė rastet kur njė person ndan me ju njė problem, informatė apo pa marrė parasysh se ēfarė lajmi ėshtė mundohuni qė ta mbani atė sekret pėr personat e tjerė tė tretė. Ndodh shpesh qė nė ambientet e punės, personat qė merren me thashetheme tė jenė personat mė jo produktivė nė aspektin profesional sepse prioritet i tyre zakonisht janė lajmet qė sillen vėrdallė vendit tė punės.

Vishuni mirė dhe pastėr

Tė dukesh mirė dhe pastėr ėshtė njė sfidė e pėrditshme nė vendin e punės. Nuk ėshtė e nevojshme qė gjithmonė tė visheni me gjėra tė shtrenjta apo shumė tė veēanta, mjafton qė tė dukeni mirė pėr vendin ku qėndroni dhe normalisht ato qė ju vishni tė jenė tė pastra.

Asnjėherė mos bėni gabimin qė shpesh bėjnė njerėzit nė punė, ta teproni me veshje tė cilat sė pari nuk ju bėjnė tė ndiheni mirė e pastaj ju bėjnė tė dukeni pak tė ekzagjeruar nė mes kolegėve apo punėdhėnėsve tuaj.

Merrni pjesė nė organizimet e kompanisė

Nė organizimet e ndryshme qė bėhen nga kompanitė qofshin ato panaire apo organizime tė ndryshme socializuese, darka apo festa, ėshtė mirė qė tė merrni pjesė nė to. Nė raste tė tilla ju i jepni hapėrsirė mė shumė kolegėve tuaj qė t'ju njohin pėr atė qė ju jeni me tė vėrtetė. Nė kėtė mėnyrė krijohen lidhje mė tė forta mes stafit brenda njė kompanie. Prandaj edhe nė shumicėn e rasteve kur kompania organizon festa tė tilla i organizon pikėrisht pėr kėtė qėllim.

Mos harroni qė gjatė tėrė kohės jeni duke e pėrfaqėsuar kompaninė tuaj

Secili nga ne me apo pa qėllim ėshtė gjithmonė njė imazh pėr vendin e tij tė punės. Ajo ēfarė ju tregoni pėr kompaninė ėshtė shumė mė e besueshme se ēdo reklamė apo fushatė qė bėn kompania pėr ti treguar njerėzve pėr veten. Me ēdo njeri qė keni kontakt mundohuni qė ta llogarisni si tė jetė klient potencial dhe nė kėtė mėnyrė do tė bėni pėrfaqėsimin mė tė denjė pėr punėn qė ju bėni.

Kini kujdes edhe pėr detajet e mė tė vogla, sepse nė shumicėn e rasteve janė detajet ato qė bėjnė diferencėn.

Kujdes vonesat

Ka shumė gjėra qė tregojnė respekt pėr vendin e punės e njėra ndėr to ėshtė edhe pėrpikmėria dhe respektimi i orarit tė punės. Ardhja nė kohė nė vendin e punės ėshtė njė veti qė duhet ta ketė ēdo punėtor.

Arsyet janė gjithmonė tė pranishme nė rast tė vonesave, sot mund tė jetė bateria e harxhuar nė telefon, nesėr problem me komunikacionin, pasnesėr arsye personale. Nėse jeni person qė keni probleme me gjumin apo vonesat, mundohuni qė tė zgjoheni mė herėt nė mėnyrė qė tė keni mė tepėr kohė.

Nė rastet kur keni nevojė tė pėrfundoni ndonjė punė shumė personale lajmėroni mė herėt pėr vonesėn nė mėnyrė qė tė pėrgatitet njė zėvendėsim pėr ju nėse ėshtė e nevojshme. Egzistojnė zgjidhje tė pafundme pėr kėtė problem shekullor.

Tregoni respekt pėr tė gjithė, pavarėsisht nga pozita e tyre

Respekti i barabartė pėr tė gjithė, nga pastruesit e deri tek personat nė pozita mė tė larta ėshtė njė veti qė tė gjithė duhet ta posedojnė. Secili prej tyre po bėn njė punė tė ndershme pėr tė siguruar jetesėn e vet prandaj duhet tė kenė tė gjithė trajtim tė njėjtė pa marrė parasysh pozitėn e tij.

Sado qė ta shihni si tė vėshtirė njė pėrshėndetje tė shoqėruar me njė buzėqeshje tė ngrohtė, ėshtė mirė ta praktikoni mė shpesh sepse kjo e bėn tė ndihet mirė personin qė keni pėrballė.

Tė respektosh tė tjerėt dhe tė sillesh mirė me ta ju ndihmon shumė nė raste kur keni aspiratė pėr lidership apo pėr ngritje nė detyrė nė vendin e punės sepse nė ditėt kur ju do tė merrni titullin e lidershipit personat qė do ti keni nėn vete do tė ndihen mė lehtė tė flasin me ju pėr problemet e veta.

Kur pėrdorni diēka qė ėshtė duke u harxhuar, ri-mbusheni

Njė gjė tjetėr e cila vlerėsohet shumė nė vendin e punės ėshtė edhe kujdesi qė ne i kushtojmė mirėqenies sė tjetrit. Nė rastet kur jeni duke fotokopjuar diēka dhe e pėrdorni fletėn e fundit apo edhe kur merrni gotėn e fundit tė plastikės pėr ujė, ėshtė mirė qė ti mbushni aparatet pėrkatėse me material sepse fakti qė ju jeni personi i fundit qė i pėrdorė gjėrat e mbaruara do tė thotė qė ju takon juve ta lini gati makinėn.

Mbani sekretet e kompanisė sekrete

Pa marrė parasysh se ēfarė pozite keni nė kompani, informacionet qė i keni apo qė i merrni me ose pa tė drejtė nuk duhet ti shpėrndani nė asnjė mėnyrė jashtė kompanisė. Fakti qė dikush ju beson juve njė informatė do tė thotė qė duhet ta ruani atė deri nė fund.

Kompania ku ju punoni duhet tė ketė besim tek ju e nė kėtė mėnyrė ata mund tė llogarisin, tju besojnė ndonjė punė edhe me pėrgjegjėsi mė tė madhe. Besimi i punėdhėnėsit tek ju ėshtė faktor shumė me rėndėsi qė ndikon tek puna juaj.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
?TfAG

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė