Perspekti - Koha mė e mirė pėr tė blerė njė shtėpi.(Ėshtė sė shpejti.)
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Koha mė e mirė pėr tė blerė njė shtėpi.(Ėshtė sė shpejti.)

Qė nga rėnia e tregut tė shtėpive gjatė Reēesionit tė Madh, shumė njerėz ngurojnė tė blejnė njė shtėpi nga frika se do tė ketė pėrsėri njė krizė tjetėr.

Koha mė e mirė pėr tė blerė shtėpi
Koha mė e mirė pėr tė blerė shtėpi
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 11/03/2016 21:16

Ata mendojnė se duke blerė njė shtėpi nė kėtė periudhė, vlera e shtėpive tė tyre vetėm do tė bjerė. Por kjo gjė nuk do tė ndodhė.

Kėtu janė 5 arsye pse tani ėshtė koha mė e mirė pėr tė blerė njė shtėpi:

1) Tregu nuk ka arritur kulmin. Ēmimet e shtėpive rreth botės fillojnė tė ngrihen me rreth 5 % ēdo vit dhe sipas statistikave ēmimet do tė vazhdojnė tė rriten deri nė Maj tė vitit 2017. Ēmimet janė ende 19% poshtė vlerės kritike tė tregut tė shtėpive.

2) Nje treg i mire i shtėpive rreth botės. Mbi tė gjitha tregu i blerjeve tė shtėpive po lulėzon. Vlerat e shtėpive janė rritur nė 236 nga 276 qytete tė analizuara nga Clear Capital, gjė e cila duhet tė qetėsojė dhe tė pėrgatisė akoma mė shumė blerės qė tė jenė gati pėr tė bėrė lėvizjet e tyre.

3) Pėrqindjet do tė fillojnė tė rriten sė shpejti. Bankat qendrore kanė tendencėn tė mbajnė inflacionin pranė zeros qė nga Dhjetori i vitit 2008, por kjo do tė fillojė tė ndryshojė sė shpejti dhe bashkė me rritjen e inflacionit do tė rriten edhe ēmimet e shtėpive do tė rriten gjithashtu. Pse tė paguash mė shumė pėr tė njėjtėn shtėpi kur ti mund tė mbyllėsh njė marrėveshje sa mė shpejt me njė normė mė tė ulėt interesi? Gjithashtu gjatė Janarit ka uljet mė tė mėdha tė ēmimeve pėr blerėsit e shtėpive, kėshtu qė ka kuptim qė nėse dėshironi tė bėni njė blerje bėjeni tani.

4) Jo njė periudhė e mirė pėr qiramarrėsit. Pėr disa njerėz, ėshtė njė marrėveshje e mirė qė tė marrin njė shtėpi me qira. Pėr disa tė tjerė ky ėshtė njė shpenzim i kotė parash sepse ata po paguajnė pėr diēka qė kurrė nuk do tė ktheje diēka tek ata. Tregu i qiramarrjes nuk ėshtė shumė tėrheqės nė kėtė periudhė sepse ēmimet e qirase janė shumė tė larta. Tregu i qiramarrjes nuk pritet tė pėrmirėsohet pėr tė paktėn edhe 2 vite tė tjera.

5) Sigurimi i lėnies peng ose hipotekimit ėshtė mė I lehtė tashmė. Njė nga gjėrat mė tė mėdha qė pengon shumė njerėz tė blejnė njė shtėpi ka qenė kjo, edhe nėse financat e tyre janė shumė tė mira, nėse ata nuk kanė tė paktėn 20% tė pagesės, ata duhet tė hipotekojnė diēka si garanci. Kjo ėshtė njė garanci shtesė pėr pronarin nė rast se ju dėshtoni tė paguani pagesat qė i detyroheni atij. Lajmi i mirė: Sigurimi i kredisė ėshtė vetėm 0.85%.

Tė zotėrosh shtėpinė tėnde ėshtė njė ndėr investimet mė tė mira qė ju mund tė bėni nė kėtė periudhė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj


Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
AZ[NL

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė