Perspekti ndihmon biznese dhe individė me krijimin dhe implementimin e bazės sė tė dhėnave.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Perspekti ndihmon biznese dhe individė me krijimin dhe implementimin e bazės sė tė dhėnave.

Sistemi i menaxhimit tė bazės sė tė dhėnave (DBMS) ėshtė sistemi kryesor i njė aplikacioni i cili kursen dhe rikthen tė dhėnat pėr njė ose mė shumė pėrdorues.

Basa e tė dhėnave: Perspekti ndihmon biznese dhe individe me krijimin dhe implementim e bazės sė tė dhėnave.
Basa e tė dhėnave: Perspekti ndihmon biznese dhe individe me krijimin dhe implementim e bazės sė tė dhėnave.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 05/11/2015 16:51

Sistemi i menaxhimit tė bazės sė tė dhėnave (DBMS) ėshtė njė sistem softuer pėr krijimin dhe menaxhimin e bazave tė tė dhėnave. DBMS i ofron pėrdoruesit dhe programuesit njė mėnyrė sistematike pėr tė krijuar, tėrhequr, rinovuar dhe menaxhuar tė dhėnat.

Perspekti ka njė eksperience tė gjatė me DBMS nė projekte tė ndryshme nė industri dhe ofron servise nė fushėn e konsultimit dhe implementimit tė DBMS pėr aplikacione tė ndryshme. Pėr mė shumė ju lutem na kontaktoni.

Mė poshtė ėshtė njė pėrshkrim i DBMS me avantazhet dhe disavantazhet e saj.

Njė DBMS bėn tė mundur qė pėrdoruesit tė krijojnė, lexojnė, ndryshojnė dhe fshijnė tė dhėnat nė njė bazė tė dhėnash. DBMS nė thelb shėrben si njė ndėrfaqe nė mes tė bazės sė tė dhėnave dhe pėrdoruesit ose programet e aplikimit, sigurojnė qė tė dhėnat janė tė organizuara nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe mbetet lehtėsisht tė arritshme.

DBMS menaxhon tri gjėra tė rėndėsishme: tė dhėnat, makineria e bazės sė tė dhėnave qė lejon arritjen e tė dhėnave, bllokon dhe modifikon, dhe skemėn bazė tė dhėnash, e cila pėrcakton strukturėn logjike e bazės sė tė dhėnave. Kėto tre elemente themelore ndihmojė me konkurrencėn , sigurinė , integritetin e tė dhėnave dhe procedurat e administrimit uniforme. Detyrat e administratės bazės sė tė dhėnave tipike tė mbėshtetura nga DBMS pėrfshijnė menaxhimin e ndryshimeve, monitorimi i performancės / akordim dhe backup dhe gjetjen e informacioneve. Shumė sisteme tė menaxhimit tė bazės sė tė dhėnave janė gjithashtu pėrgjegjės pėr rigjenerimin e bazės sė tė dhėnave tė automatizuar, rinis, rikthimin dhe regjistrimin e tė dhėnave si dhe auditimin e veprimtarisė.

DBMS ėshtė ndoshta mė e dobishme pėr tė siguruar njė pamje tė centralizuar tė tė dhėnave qė mund tė arrihen nga pėrdorues tė shumtė, nga vende tė shumta, nė mėnyrė tė kontrolluar. Njė DBMS mund tė kufizojė tė dhėnat qė pėrdoruesi mund tė shikojė, si dhe se si pėrdoruesi mund tė shikojė tė dhėnat, duke ofruar shumė pikėpamje nga njė skemė e vetme e bazės sė tė dhėnave. Pėrdoruesit dhe programet software janė tė lirė nga detyrimi pėr tė kuptuar se ku tė dhėnat janė vendosur fizikisht ose nė ēfarė lloji tė mediave tė magazinimit ato banojne sepse DBMS merret me tė gjitha kėrkesat.

DBMS mund tė ofrojė pavarėsinė logjike dhe fizike e tė dhėnave. Kjo do tė thotė se mund tė mbrojė pėrdoruesit dhe aplikacionet nga nevoja qė tė dinė se ku tė dhėnat ruhen ose qė tė jenė tė shqetėsuar nė lidhje me ndryshimet nė strukturėn fizike tė tė dhėnave (magazinimit dhe hardware). Pėr sa kohė qė programet e pėrdorin aplikacionin e programimit dhe interfaqeve (API) pėr bazėn e tė dhėnave qė ėshtė dhėnė nga DBMS, projektuesit dhe zhvilluesit nuk do tė duhet tė modifikojė programe vetėm pėr shkak se ndryshimet janė bėrė nė bazėn e tė dhėnave.

Me relacionalitetin e DBMS (RDBMSs), kjo API ėshtė SQL, njė gjuhė programimi standarde pėr pėrcaktimin, mbrojtjen dhe qasjen e tė dhėnave nė njė RDBMS.

Pėrdorimi i njė DBMS pėr tė ruajtur dhe pėr tė menaxhuar tė dhėnat vjen me avantazhet, por edhe disavantazhet. Njė nga pėrparėsitė mė tė mėdha tė pėrdorimit tė njė DBMS ėshtė se DBMS lejon pėrdoruesit dhe programuesit e aplikimit akses dhe pėrdorim tė tė njėjtave tė dhėnave ndėrsa menaxhon integritetin e tė dhėnave. Tė dhėnat janė tė mbrojtura dhe mbahet mė mirė, kur mund tė ndahen duke pėrdorur njė DBMS nė vend tė krijimit tė pėrsėritjeve tė reja tė njėjtat tė dhėnave tė ruajtura nė dosjet e reja pėr ēdo aplikim tė ri. DBMS ofron njė depo qendrore tė tė dhėnave qė mund tė arrihen nga pėrdorues tė shumtė nė mėnyrė tė kontrolluar.

Njė tjetėr avantazh i njė DBMS ėshtė se ajo mund tė pėrdoret pėr tė imponuar njė organizatė logjike, tė strukturuar tė tė dhėnave. Njė DBMS ofron ekonominė e shkallės pėr pėrpunimin e sasive tė mėdha tė tė dhėnave pėr shkak se ajo ėshtė e optimizuar pėr operacione tė tilla .

Njė DBMS gjithashtu mund tė ofrojnė shumė pikėpamje tė njė skeme tė vetme tė bazės sė tė dhėnave. Njė pamje pėrcakton se ēfarė tė dhėnash pėrdoruesi sheh dhe si pėrdoruesi i sheh tė dhėnat. DBMS ofron njė nivel tė abstraksionit mes skemės konceptuale qė pėrcakton strukturėn logjike tė tė dhėnave dhe skemėn fizike qė pėrshkruan tė dhėnat, indekset dhe mekanizmat e tjera fizike tė pėrdorura nga baza e tė dhėnave. Kur njė DBMS ėshtė pėrdorur, sistemet mund tė ndryshohet shumė mė lehtė kur kėrkesat e biznesit tė ndryshojė. Kategori tė reja tė tė dhėnave mund tė shtohet nė bazėn e tė dhėnave pa ndėrprerė sistemin ekzistues dhe aplikimet janė tė izoluara nga tė dhėnat se si janė strukturuar dhe ruajtur.

Natyrisht, njė DBMS duhet tė kryejė punė shtesė pėr tė siguruar kėto avantazhe, duke sjellė me vete edhe disavantazhe. Njė DBMS do tė pėrdorė mė shumė memorie dhe CPU se sa njė sistem i thjeshtė qė ruan dokumente. Dhe, sigurisht, llojė tė ndryshme tė DBMSes do tė kėrkojnė llojė dhe nivele tė ndryshme tė burimeve tė sistemit.Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
'MaAO

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė