Gliko Arre
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Gliko Arre

Traditė kryesisht nė zonėn e Pėrmetit, njė gliko arre ėshtė thjesht e mrekullueshme.

Gliko Arre
Gliko Arre
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 01/11/2017 19:18

Pėrbėrėsit:

1 litėr ujė

3 lugė gjelle gėlqere

lėngu i njė kokėrr limoni

1 shkop kanelle

4 karafila

2 kilogamė sheqer

50-60 kokrra arra jeshile (tė pabėra)

Pėrgatitja:

Nė fillim vendosim disa doreza nė duart tona dhe fillojmė tu heqim lėkurėn arrave jeshile. Fusni arrat nė njė enė me ujė tė ftohtė pėr 9 ditė duke ja ndėrruar ujin vazhdimisht. Vendosini njė pjatė tė rėndė sipėr pėr ti mbajtur tė zhytyra nė ujė. Pas 9 ditėsh, arrat do ti fusim nė njė enė ku kemi holluar mė parė gėlqeren me pak ujė. I lini aty pėrreth dy orė.

Mė pas i shpėlani mirė dhe i ēani nė sipėrfaqe qė tė ziejnė mirė. I vendosni nė njė tenxhere, i mbuloni me ujė tė ftohtė dhe i lini tė ziejė pėr 10 minuta. Pėrsėriteni kėtė procedurė 3-4 herė.Kullojini dhe i lini mėnjanė.

Tani pėrgatisni shurupin, duke zierė ujin me sheqer. Vendosni brenda arrat pėr 30 minuta. Shtoni lėngun e limonit, karafilin dhe kanellėn tė mbėshtjellur mė parė me nape qė nė fund do ti heqim. I lėmė tė ziejnė edhe 30 minuta derisa tė zbutėn tėrėsisht.

Kur lėngu i glikosė tė jetė trashur dhe arrat tė jenė zbutur glikoja ėshtė gati. E fusni nėpėr kavanoza tė sterilizuar, i pėrmbysni dhe i lini tė ftohen plotėsisht. Ruajeni nė vend tė thatė dhe konsumojeni tė paktėn njė javė nga pėrgatitja.

Gatim tė mbarė dhe ju bėftė mirė!

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
$iAc"

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė