Krem gjalpi me sheqer pudėr
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Krem gjalpi me sheqer pudėr

Kjo ėshtė njė ėmbėlsirė shumė e shijshme por ka shumė kalori dhe shumė yndyrė prandaj tregoni kujdes me sasinė e ėmbėlsirės qė konsumoni.

Krem gjalpi me sheqer pudėr
Krem gjalpi me sheqer pudėr
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 18/09/2016 00:59

Pėr njė masė:

gjalpė, 1 filxhan ēaji (200 gramė)

sheqer pudėr, 1 gotė uji plot (200 gramė)

Pėrgatitja:

Gjalpi pėr krem duhet tė jetė i freskėt dhe pa erėra tė huaja. Vlen tė theksohet se gjatė pėrgatitjes sė kėtij kremi nė stinėn e dimrit ose kur gjalpi ėshtė i fortė (i ngrirė), ena ku pėrgatitet kremi vihet nė njė enė me ujė tė ngrohtė (banjėmari) dhe pėrzihet derisa tė zbutet. Pastaj hiqet nga banjėmaria se lėngėshtohet shumė dhe pritet; po tė forcohet vihet pėrsėri nė banjemari derisa tė jetė gati.

Nė njė enė me fund sferik hidhet gjalpi, sheqeri pudėr dhe me dorė ose tel pėrzihet derisa gjalpi tė rrisė volumin, tė zbardhet dhe tė shkrijė sheqeri. Ndodh qė gjalpi tė pritet, atėherė lihet tė ftohet qė tė ngrijė pak dhe pėrzihet me dorė ose tel derisa kremi tė bėhet njė masė e lidhur. Nė kėtė lloj kremi gjalpi me sheqerin hidhet nė raportin 1:1. Hedhja e tepėrt e sheqerit prish strukturėn e kremit. Kremi pėrdoret pėr mbushjen dhe zbukurimin e pastave dhe tė tortave. Ky krem ėshtė i rėndė nė asimilim dhe me kosto tė lartė, prandaj duhet tė pėrzihet me krem merenge ose krem pastiēerie.

Kremi i gjalpit aromatizohet me likerna tė ndryshėm, limon, portokalle, vanilje, kafe etj.

Ju bėftė mirė!

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
ai(L

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė